Ak triedenie a odkladanie vecí v domácnosti nepatrí medzi vaše obľúbené činnosti, s ich skladovaním a organizáciou vám pomôžu naše komody a skrinky. Klasická komoda do spálne sa postupne s obľubou presúva i do ostatných častí bytu a stáva sa dizajnovým prvkom s funkčnými vlastnosťami. Útroby tohto estetického kusu nábytku totiž ukryjú v sebe všetko, čo má ostať zahalené a súčasne zvýraznia priestor, v ktorom sa vynímajú.

Prezradíme vám, aké parametre by mala mať ideálna komoda, na čo by ste nemali pri jej výbere zabudnúť, ale aj kam ju vo vašom interiéri umiestniť a ako jej povrch prakticky využiť.

cierna_komoda

Rozmery komody nielen z pohľadu čísel

Pri výbere komody by ste mali tak ako pri iných nábytkoch, začať s jej rozmermi. Väčšina komôd sa výškovo odlišuje od postelí, sedačiek, nočných i príručných stolíkov či skríň. Vďaka tomu získava tento priestor osobitý ráz a vizuálnu hĺbku.

Variabilita komôd nepozná hraníc. Preto nie je možné povedať, aký je ich ideálny rozmer či počet zásuviek a skriniek. Všeobecne však možno konštatovať, že sa ich celková šírka pohybuje na úrovni 95 až 116 cm. Pokiaľ ste sa rozhodli pre komodu so zásuvkami, tie by mali byť vysoké od 7,5 do 30 cm a hlboké najmenej 40 až 55 cm. V opačnom prípade budú z hľadiska ukladania nepraktické. Najbežnejším formátom je rad štyroch až šiestich zásuviek. Netypická však nie je ani kombinácia dvoch zásuviek v jednej línii a troch až piatich zásuviek v ďalšej línii.

drevena-komoda

Umiestnenie komody bez obmedzenia

Pri výbere komody rozhoduje v prvom rade jej umiestnenie. Ak už teraz viete, kde bude komoda stáť, uvedomte si tento priestor a prispôsobte mu výber vášho nového kusu nábytku. Či už má dvierka alebo zásuvky, obe by sa mali dať plnohodnotne otvoriť či vytiahnuť bez toho, aby ste pri tom museli ostatné zariadenia v interiéri presúvať. Preto by mal byť medzi zásuvkou a ďalším kusom protiľahlého nábytku ponechaný priestor aspoň 60 cm. Ak vás v tomto smere priestor limituje, vyberte si z ponuky komôd s posuvnými dvierkami.

drevena-komoda-zuiver-barbier

Dôležitú úlohu pri výbere komody zohráva aj dosah slnečného svetla, ktoré bude na komodu pôsobiť. Ovplyvní totiž vlastnosti a vzhľad jej povrchovej úpravy.

Zásuvky či skrinky

Jednou z prvých otázok, ktoré si pri výbere komody musíte ujasniť, je jej typ. Na trhu sú najčastejšie dostupné zásuvkové alebo kombinované komody. Kým do spálne a na chodbu sa hodia viac zásuvkové, do obývacích a detských izieb sú vhodnejšie kombinované. Vďaka zásuvkám a skrinkám tak budú z hľadiska usporiadania uložených vecí variabilnejšie.

zasuvkova-komoda

Komoda do spálne bude slúžiť najmä pre uloženie spodného prádla, posteľnej bielizne či pyžamy. Vhodnou voľbou je zásuvková komoda, ktorá by mala byť dostatočne hlboká a mala by disponovať kvalitnými kovovými koľajnicami i pevným dnom zásuvky. Ak vám v spálni ostane po umiestnení postele len malý priestor, komoda by mala byť skôr vysoká a užšia. Vďaka tomu maximalizujete jej úložný priestor pri súčasnej úspore miesta v interiéri.

Ak si vyberáte komodu do obývačky, oceníte kombinovanú komodu. Či už si zvolíte zásuvky a skrinky alebo kombináciu skriniek a políc, atraktívnou alternatívou budú aj presklené dvierka. Za ich sklom sa budú vynímať dekorácie či set pohárov, ktoré radi vystavíte na obdiv a zároveň sa na ne nebude prášiť ako na otvorenej poličke. Trendom sú aj kombinácie skriniek a regálu na víno, ktoré ocenia najmä milovníci tohto obľúbeného nápoja.

dizajnove-komody

Rodičia malých detí budú potrebovať i komodu do detskej izby. Pri jej výbere sa neváhajte poradiť s deťmi, ktoré budú hlavnými užívateľmi jej výhod. Komoda určená do detskej izby by mala byť bezpečná a vyrobená zo zdravotne nezávadného materiálu. Ideálnou voľbou je preto komoda z masívneho dreva ošetrená lakom, ktorá odoláva mechanickému poškodeniu. Aby mali vaše deti ľahký prístup aj k vrchným zásuvkám či poličkám, vyberajte radšej nižšiu komodu.

Komoda do predsiene umožňuje využiť priestor a odložiť si drobné sezónne oblečenie typu šálov, čiapok a rukavíc. Nemala by byť príliš vysoká, aby ste si na nej mohli uložiť kľúče či veci, na ktoré pri odchode nechcete zabudnúť.

komoda-do-obyvacky

Materiál pre všetky kategórie náročnosti

Aj pri komodách platí, že najkvalitnejším materiálom je masívne drevo. Dlhou životnosťou a vysokou kvalitou sa vyznačuje najmä bukové alebo dubové drevo, ktoré zároveň patria aj k najdrahším. Rovnako vhodným je borovicové drevo, ktoré je však o niečo mäkšie.

K základným materiálom, z ktorých sa vyrábajú komody, patrí aj dyha. Vďaka svojej tenkej vrstve získanej z masívneho dreva patrí ku kvalitnejším a odolnejším materiálom. Vyznačuje sa vysokou odolnosťou, pekným vzhľadom a zachovaním tvaru.

Z hľadiska cenovej dostupnosti sú obľúbenou možnosťou polepy laminátom CPL a HPL. Rozdiel medzi nimi je v tlaku ich výroby. Kým CPL laminát je vyrobený stredným tlakom, HPL sa vyrába vysokým tlakom. Obe povrchové úpravy sú kvalitné a vydržia niekoľko rokov.

komoda-masiv

Na spodné i horné plochy laminovaných drevotrieskových dosiek (LTD) sa nanáša vrstva melamínovej živice a dekoračného papiera. Vďaka tomu ostanú farby stále a nevyblednú. Hrany sú zabezpečené ABS páskou alebo papierovou nažehľovacou páskou, pričom lepšou voľbou sú odolnejšie plastové ABS hrany. Na rozdiel od LTD dosiek sa drevovláknité dosky MDF nespájajú lepidlom. Ich povrch je lakovaný alebo polepený dyhou, PVC fóliou či laminátom. Často na nerozoznanie od drevených povrchov. Oba typy dosiek vynikajú nižšou cenou a širokou ponukou dekorov i farieb. Ich nevýhodou je však kratšia životnosť, slabá odolnosť voči ostrým predmetom a vyššia hmotnosť.

Flexibilný TV stolík

Hoci svoj televízor môžete položiť prakticky kdekoľvek, najvhodnejšou možnosťou i naďalej zostáva TV stolík. Ten býva často súčasťou nábytkových stien v podobe nosnej dosky. Toto riešenie však prináša obmedzenia, najmä pokiaľ ide o limitáciu uhlopriečky televízora v závislosti od šírky stolíka. TV prijímače sa neraz pripevňujú i na stenu. Mínusom je však nežiaduca viditeľnosť káblov či obmedzujúca nosnosť stien z tehál, prípadne sadrokartónu. Flexibilnou verziou sa tak stáva samostatný multifunkčný TV stolík, na ktorom pohodlne vynikne menší televízny prijímač, ako aj veľký smart televízor. Stolík zároveň rešpektuje aj požiadavku odvetranosti prijímača, vďaka čomu sa neskracuje jeho životnosť.

tv-komody

Pri výbere stolíka by ste mali opäť myslieť na parametre, vďaka ktorým sa TV stolík stane vaším estetickým pomocníkom. Kvalitný stolík by mal byť pevný a stabilný. Prevrátený stolík a rozbitý televízor dokážu spôsobiť nemalý hlavybôľ, nehovoriac o bezpečnostnom riziku, najmä ak máte v domácnosti malé deti. Rovnako podstatné sú aj rozmery vrchnej dosky. Moderné televízne prijímače sú síce priestorovo nenáročné na hĺbku, rastú však do dĺžky.

Výber materiálu poskytuje aj v prípade TV stolíka širokú škálu možností. Okrem klasického dreva a drevotriesky sú TV stolíky vyrobené aj z kovu a tvrdeného číreho alebo mliečneho skla. Vášmu interiéru to dodá vzdušnosť a ľahkosť.

Mimoriadnu pozornosť by ste mali venovať umiestneniu TV stolíka. Jeho pozícia je totiž ovplyvnená nielen zdravotným hľadiskom, ale aj charakterom vizuálneho a zvukového zážitku. TV stolík by preto nemal byť umiestnený k oknu či oproti nemu. Denné svetlo dopadajúce na obrazovku totiž znižuje viditeľnosť obrazu i kontrast a zároveň vyvoláva nežiaduce zrkadlenie. Aby ste si tiež nepokazili zrak, vzdialenosť televízora Full HD s uhlopriečkou 127 cm by mala byť minimálne dva metre. Ak máte doma 4K prijímač s touto uhlopriečkou, vzdialenosť sa znižuje na polovicu. Príjemným nie je ani sledovanie vysielania zboku, s hlavou neprirodzene otočenou na jednu stranu. Aby ste sa vyhli problémom s krčnou chrbticou, umiestnite TV stolík priamo pred sedaciu súpravu.

dizajnova-drevena-komoda

Kontrast štýlov a dizajnu

Či už pri výbere komody alebo TV stolíka preferujete vintage štýl v prevedení masívneho dreva, alebo sa vám páči moderný štýl v minimalistickej bielej dyhe, myslite na atmosféru a charakter priestoru, v ktorom sa budú tieto kusy nábytku vynímať. Drevená komoda v rustikálnom vzhľade zapadne do industriálne ladených priestorov s betónovými doplnkami. Elegantne bude pôsobiť aj minimalisticky ladená komoda v jemnom neutrálnom odtieni, no pokojne môžete kombinovať aj rôzne štýly.

Komody i TV stolíky sú variabilné kusy nábytku. Okrem svojej praktickej stránky nenásilne podčiarkujú i charakter interiéru. Na rozdiel od veľkých skríň umožňujú mať veci vždy poruke, pričom ich vrchná polica môže poslúžiť na vystavenie hodnotných vecí, ktorými sa radi pochválite.