V dobe, kedy prakticky všetci pracujeme s počítačom, je výber pracovného stola dôležitou súčasťou zariaďovania nášho príbytku. Myslia na to aj dizajnéri, ktorí od strohých a nezáživných pracovných stolov prechádzajú na vycibrené riešenia a nápadité prevedenia. Tie svojim vzhľadom priam lákajú usadiť sa a dokončiť rozpracovanú analýzu či blog o moderných technológiách.

Výber písacieho stola by sa mal odvíjať nielen od priestorových možností vašej obývačky či pracovne, v ktorom bude stôl umiestnený, ale aj od veľkosti a množstva techniky, ktorú naň umiestnite.

pracovny-stol

Atraktivita stola založená na číslach

Pri výbere pracovného stola dbajte nielen na prvý dojem, vyvolaný dizajnom, ale aj na funkčnosť, bezpečnosť a ergonómiu pri práci. Aby sa úlohy a pracovné povinnosti stali v jeho spoločnosti príjemnými a nespôsobovali zdravotné ťažkosti, je potrebné vziať do úvahy vaše preferencie, ako aj primeranú voľnosť pohybu všetkými smermi.

rozmery-pracovného-stola

Rozmer pracovnej plochy písacieho stola by vo všeobecnosti mal byť dostatočne veľký na to, aby umožnil užívateľovi zmeniť polohu pracovných prostriedkov, akými sú monitor či multifunkčné zariadenie. Minimálne rozmery pracovnej dosky stola by preto mali byť 120 x 80 cm a optimálna výška pre pohodlný pracovný stôl by sa mala pohybovať na úrovni 70 až 80 cm. Vychádza sa pri nej z priemernej výšky postavy mužov a žien. Súčasne sa stanovením výšky akceptuje potreba dodržania medzery medzi sedadlom stoličky a hornou stranou pracovnej dosky stola, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 22 až 31 cm.

Šírka priestoru pre nohy pod doskou stola by mala byť aspoň 60 cm, výška by mala dosahovať 65 cm a jeho hĺbka by nemala byť menšia ako 60 cm.

Ako-si vybrat-pracovny-stol

Aby vás z miesta nevytlačila technika

Klasický desktopový počítač vyžaduje dostatok miesta pre PC skrinku, monitor, ale aj pre klávesnicu a myš. Ak chcete k počítaču navyše umiestniť aj multifunkčné zariadenie, vaša domáca kancelária sa môže rozrásť do nečakane veľkých rozmerov. V takom prípade zvážte priestranný pracovný stôl, vďaka ktorému budete mať všetky potrebné vymoženosti a dokumenty na dosah ruky.

Príkladom vydareného nadčasového kúska, ktorý poslúži po funkčnej stránke a zároveň poteší nevídaným rustikálnym prevedením, je pracovný stôl Pepper. Moderný stolík s tenkou stolovou doskou navyše unesie až 100 kíl, čo vás v prípade mimoriadneho pracovného úspechu môže zlákať postaviť sa naň a tancovať na nej od šťastia.

moderny-pracovny-stol

Extravagancia a nadčasovosť pri práci

Ak, naopak, fungujete s laptopom alebo doma pracujete len zriedkavo, postačí vám aj praktický stolík menších rozmerov. Trh dnes ponúka širokú škálu dizajnových stolíkov s premyslenými úložnými možnosťami. Takým je aj stolík Barbier, ktorého úložný priestor s jemne zaobleným rolovacím krytom z masívneho jaseňového dreva zaručí, že každá vec na stole bude mať svoje miesto. Ak často vstávate od rozrobenej práce, no neporiadok vás irituje, riešením je obdoba menom Barbier Desk. Ten je originálny najmä svojím celkovým lamelovým uzavretím a výsuvnou doskou.

dizajnovy-stol

Obdobne vás k hľadaniu kreatívnych riešení bude inšpirovať stolík Finn. Jeho zaoblené hrany a zelený zamatový panel vás svojou sviežosťou a nádychom retra budú inšpirovať. Navyše sa tento pracovný stolík ľahko stane významným dizajnovým prvkom vášho pracovného priestoru.

Pohyblivá pracovná doska ponúka nové možnosti

V 21.storočí sa stáva trendom nielen pohyblivá pracovná doba, ale aj pohyblivá pracovná doska. Nech už ste architekt alebo len máte radi umenie, ako vyznávač masívneho dreva si prídete na svoje so stolíkom Stilo. Možnosť sklápania stolovej dosky z neho robí multifunkčnú tabuľu, na ktorej je radosť kresliť či rysovať a súčasne sa len tak kochať jeho nadčasovým prevedením.

pohyblivy-pracovny-stol

Zrejme budete súhlasiť, že poriadok a kvalitne odvedená práca idú ruka v ruke. Ak teda chcete byť produktívny a mať svoju prácu dobre zorganizovanú, základom je pracovný priestor, ktorého súčasťou je aj pracovný stôl. Ten by mal spĺňať parametre, ktoré vám poskytnú dostatočnú plochu pre rozloženie pracovných podkladov a zároveň vytvoria priestor pre kreativitu a životnú slobodu.

Related Posts