Existuje mnoho predmetov priemyselného dizajnu, ktoré nám buď priamo funkčne pomáhajú alebo esteticky dopĺňajú priestory, v ktorých žijeme. Tak, ako sa dá automobil považovať za vrchol produktového transport dizajnu, tak aj dizajn stoličky patrí medzi najťažšie disciplíny nábytkového dizajnu, pretože musí spĺňať náročné estetické aj funkčné požiadavky užívateľa. Inými slovami – stoličky viac ako akékoľvek iné druhy nábytku musia byť nielen krásne a kvalitne remeselne spracované, ale aj pohodlné, stabilné a odolné.

NA AKÝ ÚČEL STOLIČKU POTREBUJEME?

Začnime azda základnou otázkou – aké funkčné požiadavky má naša budúca stolička spĺňať a na aké sedenie ju vlastne potrebujeme? Rozdielne aspekty si budeme všímať pri stoličkách do domácnosti či univerzálnych stoličkách a iné pri stoličkách kancelárskych, konferenčných, reštauračných či exteriérových.

Ak potrebujeme stoličku do domácnosti, pravdepodobne sa bude jednať o jedálenskú alebo univerzálnu stoličku, napríklad do vstupnej predsiene či k pracovnému stolu. Vo všeobecnosti platia pre tieto stoličky menej náročné požiadavky na ergonómiu, keďže sa na nich neráta so sedením na väčší počet hodín. O to viac je však ich dizajn „osobný“ a keďže mobilné prvky väčšinou kupujeme, keď už je všetko ostatné vstavané a vymaľované,  jednoducho nám musia do nášho interiéru kompozične, materiálovo aj farebne zapadnúť.

Kancelárske stoličky naopak kladú vysoký nárok na prepracovanú ergonómiu, nastaviteľnosť jednotlivých prvkov, výškové polohovanie pre správnu pozíciu rúk a nôh a polohovanie sklonu operadla pre prirodzené zakrivenie chrbtice. Zohľadňujú sa prakticky všetky aspekty, ktoré nám v prípade „sedavého“ zamestnania umožnia a spríjemnia celodenné sedenie za pracovným stolom. Téme kancelárskych stoličiek sa kvôli rozsahu problematiky budeme venovať v samostatnom článku.

Ako reštauračné či kaviarenské stoličky sú priamo určené modely s označením HORECA (z anglického HOtel, REstaurant, CAffe). Jedná sa o výrobky s vyššou odolnosťou (najmä sedacej časti), ktoré sú schopné odolávať opotrebovaniu častým používaním a striedaním užívateľov vo verejných či poloverejných priestoroch. Neznamená to však, že iné stoličky nie je možné použiť. Dôležitým ukazovateľom pri čalúnených stoličkách je tzv. Martindale stupnica [1]. Jedná sa o metódu zisťovania opotrebovanosti a žmolkovania látky čalúnenia, o ktorej si viac povieme v ďalších riadkoch. Rovnako významným faktorom pri výbere tohto typu stoličiek je stohovateľnosť. Keďže je pravdepodobné, že stoličky budeme často presúvať, či vytvárať rôznu konfiguráciu sedenia (najmä v konferenčných priestoroch), prípadne skladovať rezervu pre väčší počet návštevníkov, stohovateľné stoličky nám uľahčia manipuláciu s nimi.

Pri exteriérových stoličkách je hlavným kritériom ich výberu odolnosť voči vplyvom počasia a vonkajšej teplote. Tá priamo predurčuje materiálovú základňu stoličky. Najvhodnejšie materiály pre exteriérové použitie sú plast a kov. Pod pojmom „plast“ nemáme na mysli lacný materiál tej najmasovejšej produkcie anonymného dizajnu, avšak kvalitné termoplastické materiály (napr. polypropylén), ktoré sú pri určitej teplote ľahko tvarovateľné a injektované do pripravenej formy. Polypropylén, odolný na tlak, je často vhodne doplnený sklolaminátom, odolným na ťah. Kvalitnejší výrobcovia si dávajú záležať a testujú presný pomer týchto hmôt pre konkrétne modely, vzhľadom na ich dizajn. Pri plastových stoličkách je dôležité opýtať sa predajcu, či výrobky majú aj UV ochranu. Samostatnú kategóriu tvoria materiály ako ratan či exotické dreviny. Tie majú rovnako veľmi dobré vlastnosti pre použitie v exteriéri, keďže sa však stále jedná o prírodný materiál, odporúčame ich na zimu skladovať v interiéri. Pri ratane treba odlišovať lúpaný a nelúpaný, pričom nelúpaný ratan (taký, z ktorého nie je odstránená šupka) je z hľadiska odolnosti voči vonkajším vplyvom odolnejší. Alternatívou je tzv. umelý ratan, vyrobený z polyetylénu.

roomfactory-ako-si-vybrat-01

ODOLNOSŤ

Pri posudzovaní odolnosti stoličiek sú dôležité dva hlavné parametre – samotná nosná konštrukcia, ktorá úzko súvisí s jej materiálovým prevedením a stabilitou a kvalita látky prípadného čalúnenia stoličky. Na kvalitatívne zaradenie čalúnenia do určitej skupiny je celosvetovo rozšírená metóda Martindale. Jedná sa o metódu zisťovania opotrebovanosti a žmolkovania látky čalúnenia. Podľa počtu cyklov sa následne zaraďuje do stupnice, zavedenej podľa Nemeckého textilného inštitútu. Na domáce použitie postačujú látky s hodnotou do 10 000 Martindale jednotiek. Kancelárie a iné priestory so strednou užívateľskou záťažou by mali dosiahnuť do 25 000 Martindale jednotiek a čalúnenie dosahujúce hodnoty nad 30 000 Martindale jednotiek (40 000 pre tvrdé čalúnenie) je vhodné pre použitie vo verejných priestoroch. V Spojených štátoch sa namiesto Martindale často používa aj metóda Wyzenbeek.

Ďalším dôležitým aspektom je finálna povrchová úprava a farebnú stálosť nám zaručí odolnosť voči slnečnému žiareniu. UV ochrana zabezpečí, že nám po pol roku strávenom vonku na slnečnom žiarení nestratia stoličky saturáciu a nevyblednú napríklad z červenej na svetlo-oranžovú farbu. Pri kovových stoličkách je zase dôležitá finálna povrchová úprava. Odolnosť voči vode, mrazu a následnej korózii dosiahneme použitím pozinkovaných kovových prvkov. Prípadné nanášanie farby by malo byť realizované elektrostatickým práškovým farbením, ktoré vytvorí súvislú farebnú vrstvu s vysokou odolnosťou voči vonkajším vplyvom.

KONTRAST ČI HARMÓNIA?

V nasledujúcich riadkoch sa skúsme zamyslieť, aké stoličky nám do nášho priestoru najviac zapadnú a prečo? Jedná sa teda skôr o samotné dizajnové prevedenie a jeho súlad, či naopak zámerný kontrast so svojím okolím. Tieto aspekty môžeme podporiť aj potlačiť voľbou rôznej kompozície stoličky a jej materiálového či farebného prevedenia. Stoličky do domácnosti budeme pravdepodobne voliť podľa farby podlahy, stien a následne podľa použitých materiálov a farebnosti v danom priestore. Ak máme podlahu z drevených parkiet, je na zváženie, či napríklad nohy stoličiek budeme k dekoru dreva „ladiť“, alebo zámerne použijeme inú farebnosť, či materiál. Dokonale zladiť konkrétnu „farbu dreva“ podľa vzorky podlahy je možné pri kvalitnejších výrobcoch, ktorí ponúkajú množstvo odtieňov podľa vzorkovníkov, prípadne úplnú úpravu na mieru. V opačnom prípade je možné zladiť konštrukciu stoličky s iným materiálom v priestore, napríklad podnožou stola, či s prevedením vstavaného nábytku. Samotná farebnosť tela stoličky, či už čalúnenej, kovovej alebo plastovej, je potom na vkuse ich majiteľov. Vo všeobecnosti platí, že umiernené farebné prevedenie nám bude menej dráždiť naše zmysly a tým sa aj menej morálne opotrebuje, čím nám aj dlhšie vydrží. Sú však priestory, kde práve kontrastnou farbou docielime nečakanú živú atmosféru.

roomfactory-ako-si-vybrat-albert-kuip

Pri stoličkách do verejných priestorov sa zamyslíme, či má prevažovať reprezentácia, odolnosť alebo naopak maximálny komfort. K reprezentácii nám dopomôžu vysokokvalitné materiály, netradičné prevedenie, či jednoduchý ikonický dizajn. Značnú dávku elegancie nám prepožičia aj obnažená kovová konštrukcia z lešteného chrómu. V priestoroch, v ktorých je na prvom mieste odolnosť, budeme voliť trvácne materiály, nenáročné na údržbu a ľahko udržateľné v čistote. Vhodnými sú napríklad modely z termoplastov, ktoré vznikajú ako výlisok z formy. Postrádajú teda akékoľvek spoje, či slabé miesta, ale aj škáry, v ktorých by sa nám mohli udržovať nečistoty. Pri plastových stoličkách by sme si mali vopred odskúšať ich umývateľnosť a odolnosť voči oškretiu. Komfort a pohodlný posed je otázka nielen materiálov, ale najmä samotného tvaru konkrétnej stoličky, pričom najvýznamnejšími faktormi sú výška posedu, sklon operadla a výška prípadných podrúčiek.

ERGONÓMIA, VÝŠKY… S PODRÚČKAMI ALEBO BEZ?

Stavba tela každého z nás je špecifická – stolička vyhovujúca užívateľovi jedného vzrastu nemusí automaticky vyhovovať človeku vzrastu iného. Pri stoličkách platí, viac ako kdekoľvek inde, pravidlo „radšej raz vyskúšať, ako trikrát vidieť“. Našťastie pre návrhárov existuje zásadná pomôcka, ktorá vychádza z meraní ľudského tela –  antropometria. Vďaka nej si môžeme vymenovať zopár typických rozmerov a pravidiel, ktoré platia pre rozmery stoličiek:

– pri väčšine stoličiek je hlavným parametrom uhol, ktorý zviera operadlo so sedákom. Štandardný uhol pre univerzálnu stoličku je 95°. Čím je tento uhol väčší, tým komfortnejšie a ležérnejšie bude aj sedenie. Od uhla cca 105° je však kvôli nakloneniu potrebná už aj opierka hlavy. Jedná sa najmä o komfortné salónové kreslá. V týchto prípadoch je vhodná aj podnožka (otoman) na nohy.

– je potrebné, aby predná hrana sedáku bola zaoblená. Zaoblenie je vhodné aj pre ostatné bočné hrany – ako sedáku, tak aj operadla.

– nízka stolička – taburetka, výška 30-38 cm

– univerzálna stolička bez podrúčok 38-43 cm, všeobecne by mala mať do 45 cm. Jedálenská stolička v priemere okolo 42 cm, uhol operadla vzhľadom k sedáku ideálne 95°. V prípade stoličky s podrúčkami sa ich horná hrana pohybuje v rozmedzí 20 až 25 cm nad úrovňou sedáku.

– kancelárska stolička s meniteľnou výškou rozpätie 40-65 cm

– barové stoličky sú v dnešných moderných dispozíciách bytov využívané aj ako tzv. vysoké sedenie pri stole, ktorý vychádza z kuchynskej linky. Preto je klasická výška 75 cm obohatená aj o stále populárnejší variant vyššieho sedenia – cca 65 cm.

– šírka sedáku by mala byť okolo 40 cm pri stoličkách bez podrúčok a minimálne 45 cm pri stoličkách s podrúčkami

V roku 1989 bol v Spojených štátoch v rámci výskumu reči tela uskutočnený experiment [2] s 1 500 poslucháčmi, ktorí mali za úlohu vypočuť si šesť rôznych prednášok. Jedna skupina poslucháčov mala pokyn pohodlne sa usadiť a nekrížiť ruky ani nohy. Druhá skupina mala, naopak, prednášku počúvať s rukami pevne prekríženými na hrudi. Výsledkom bolo, že druhá skupina si z prednášky zapamätala o 38 % menej ako prvá skupina. Taktiež mali k prednáške a prednášajúcemu omnoho kritickejší postoj. Práve z tohto dôvodu by mali byť minimálne konferenčné miestnosti a prednáškové sály vybavené stoličkami s podrúčkami – aby si poslucháči mohli ruky pohodlne oprieť a nemuseli ich krížiť na hrudi. Tento poznatok sa dá však analogicky preniesť aj do miestností menších merítok, či dokonca do našich domácností.

NA ČO SI DAŤ PRI VÝBERE POZOR?

Existuje mnoho faktorov, mnoho výrobcov, dizajnových a materiálových prevedení a vyznať sa v nich často nie je jednoduché. Medzi ostatné faktory, ktoré by nás pri výbere konkrétneho modelu mali zaujímať, patrí jednoznačne aj nosnosť. Väčšinou sa nemáme čoho báť, európska norma nám totiž predpisuje zvládnuť minimálne 110 kg. Ak však vopred vieme, že stolička bude používaná aj na vyššiu záťaž, budeme hľadať stoličky s vyššou nosnosťou. Dnes nie je žiadny problém nájsť stoličku pre 120, 130 či 140 kg zaťaženie. S nosnosťou však priamo súvisí aj pôvod stoličiek. Väčšina európskych výrobcov si dáva záležať na rezerve, ktorú ponúkajú nad požadovanou minimálnou hranicou 110 kg a vedia aj „dokázať“, pri akej záťaži sa stoličky začínajú deformovať (väčšinou to býva od 150 kg vyššie). Sú však aj výrobcovia, pre ktorých stačí splniť európsku normu 110 kg a ďalšia rezerva pre nich nie je zaujímavá, pretože by si vyžadovala kvalitnejšie materiálové a dizajnové prevedenie. Ďalším faktorom na zváženie je – na akom povrchu budú stoličky umiestnené? Ten nám ovplyvňuje, akým detailom majú byť nohy stoličiek ukončené. Štandardným prvkom je zátka či klzák z tvrdého plastu. Ak však budeme stoličky umiestňovať na citlivejšie podlahy (napr. drevené parkety), odporúčame ukončenie stoličky tvrdenými filcovými klzákmi. Niektorí výrobcovia ponúkajú túto možnosť riešiť vhodnými náhradami priamo u nich. Rovnako – ako sme aj vyššie spomínali – nie je plast, ako plast. Tie najlacnejšie stoličky používajú „klasický“ ABS plast, čo je cítiť na jeho nižšej pevnosti pri opieraní, ale aj vidieť na jeho štruktúre. Kvalitnejšie modely sú v prevedení materiálovej kombinácie termoplastov (napr. polypropylén, polyetylén, polykarbonát), prípadne v kombinácii so sklolaminátom.

 roomfactory-ako-si-vybrat-03

ZÁVER

Problematika výberu stoličiek, či všeobecne sedacieho nábytku, je rozsiahla téma s mnohými možnosťami.  Ako je písané na začiatku tohto článku – sedací nábytok musí spĺňať nielen naše dizajnové a estetické predstavy, ale, navyše, sa nám v ňom musí dobre sedieť. Koľkokrát sa nám stane, že niečo perfektne vyzerá, avšak použitie či komfort nám jednoducho nesedí? Keďže stoličky obvykle nekupujeme na pár mesiacov, ale na pár rokov, mali by sme sa v nich v prvom rade dobre cítiť a po zvážení všetkých faktorov mať z nášho výberu radosť.

 

[1] MARTINDALE (UNIT). https://en.wikipedia.org/wiki/Martindale_(unit)

[2] PEASE, Allan a Barbara. 2008. Řeč těla. Praha: Portál, s.r.o., 2008, 2011. ISBN 978-80-7367-921-7