Trend domácich pracovísk sa postupne udomácňuje i v našich podmienkach. Vďaka pokročilej technike máme možnosť pracovať prakticky odkiaľkoľvek, nevynímajúc príjemné prostredie vlastného bytu či domu. Skôr než sa z priestorov štandardnej kancelárie presunieme do svojich domovov, je na mieste plánovanie priestoru pre domácu kanceláriu.

Aby pracovný kút či miestnosť spĺňali svoj účel a umožnili plnohodnotný pracovný výkon, mala by tomu predchádzať precízna príprava.

zena-pracuje-doma-homeoffice

Vhodný priestor pre vašu domácu kanceláriu

Budete svoje domáce pracovisko využívať len na vybavovanie bežnej administratívy? Alebo v ňom plánujete riešiť kreatívne zadania či dokonca prijímať návštevy? Zatiaľ čo v prvom prípade postačí menší, hoci aj otvorený priestor, pri ďalších úrovniach využitia si ho naplánujte oddelene od obytnej časti vášho príbytku. Namieste je aj istá reprezentatívnosť, ak si charakter vašej práce vyžaduje prijímanie návštev. Základom pri vytváraní interiéru pracovne je teda v prvom rade charakter práce jej užívateľa.

Veľkosť kancelárie

Život v časoch elektronizácie, v ktorom máme k dispozícii množstvo údajov v digitálnej podobe, nám umožňuje skomprimovať domácu kanceláriu na minimálnu plochu. Ak to však priestory vašej domácnosti umožňujú, vaša kancelária by mala mať dostatok priestoru pre písací stôl a kancelársku stoličku a nemali by ste zabúdať ani na základný kancelársky nábytok.

domaca-kancelaria-pocitac-stol

Praktické paravány pre oddelenie pracovného miesta

Nie každý príbytok umožňuje vyčleniť si samostatnú miestnosť na zriadenie si kancelárie. V takom prípade je vhodné mať aspoň vlastný písací stôl a nepodceniť jeho vhodné umiestnenie. Prioritou by v každom prípade malo byť ticho a možnosť nerušene pracovať, aby našu sústredenosť nič nerozptyľovalo. Nie je optimálne pristupovať k zariaďovaniu domáceho pracoviska len z hľadiska toho, kde na to zvýši v byte miesto. Práve v takomto prípade vhodne poslúžia oddeľovacie paravány, ktoré viete používať pravidelne, alebo príležitostne a neskôr opäť zložiť a odložiť.

V prípade nemožnosti vytvorenia samostatnej miestnosti pre vašu kanceláriu, zvážte použitie flexibilného riešenia a využite paraván. Ak sa nechcete vizuálne úplne izolovať od zvyšku miestnosti, mohol by sa vám hodiť ratanový paraván organických tvarov. Napriek svojej vzdušnosti vám ponúkne súkromie všade tam, kam ho postavíte. Vzory špirál použité na jeho stenách vám navyše zabezpečia dostatočný prísun svetla. V prípade, že sa vám podarí umiestniť vaše vysunuté pracovisko na mieste s dostatočným prístupom denného svetla, pokojne siahnite po paraváne zo stopercentnej polyesterovej tkaniny v drevenom ráme. Vizálne atraktívnym je aj originálny drevený paraván so vzorom palmových listov.

Kancelárske stoličky

Aj pracovný deň v domácom prostredí má niekoľko hodín. Je preto dôležité vedieť pracovať bez pocitu únavy, stuhnutosti či bolesti chrbta. Z toho dôvodu by mali kancelárske stoličky spĺňať ergonomické normy, akými sú jej nastaviteľnosť vo viacerých smeroch či posed s vhodnou oporou chrbátu.

Kancelárska stolička – funkčnosť a elegancia, alebo úspora miesta?

Už pri prvotných úvahách o výbere vhodného sedenia pre váš príležitostný homeoffice či stabilnú domácu kanceláriu sa budete musieť rozhodnúť medzi dvomi kategóriami produktov podľa ich konštrukcie. Kým “klasické” ľahšie a priedušnejšie kancelárske stoličky disponujú viacerými možnosťami nastavenia a reprezentatívnym vzhľadom, menšie domáce kancelárske stoličky vynikajú originálnym dizajnom a úspornejším nárokom na priestor. Keďže nemajú toľko možností nastavenia ako klasické kancelárske stoličky, ich výber sa bude riadiť konštrukciou vašej postavy.

Nemenej dôležitým parametrom pri výbere stoličky je jej nosnosť a čas strávený sedením za pracovným stolom. U väčšiny európskych výrobcov dosahuje nosnosť minimálne 110 kg. Ak vám však tento limit nestačí, poraďte sa s dodávateľom o možnostiach vyššej hmotnostnej hranice.

Obľúbenou stoličkou pre malé kancelárie je Zuiver OMG Office. Naopak ako dizajnový solitér vyniká slovenská kancelárska stolička NESEDA.

Kancelárske stoličky – s podrúčkami či bez nich?

Dôvodom, prečo voliť podrúčky, je úľava, ktorú poskytujú svalom paží a ramien. Nemali by však byť príliš dlhé. Mohli by ste nimi narážať do stola a z hľadiska ergonómie by tak nechcene podopierali aj zápästia. Kancelárske stoličky bez podrúčok naproti tomu vyžadujú o čosi menej miesta. Zároveň ich nevyžaduje každý užívateľ.

Materiál a stabilita

Hoci vďaka bohatej ponuke dnes nie je problém vybrať si kvalitné kancelárske stoličky podľa svojej preferencie, nie každý typ je skutočne vhodným pre váš homeoffice. Dôraz by ste preto mali klásť na materiál, pevnosť a stabilitu. Zatiaľ čo textil je príjemný na dotyk, sieťovaný materiál zas poskytuje dostatočnú priedušnosť. Nie je ojedinelé ani kombinovanie uvedených materiálov či dokonca celokožené prevedenie, ktoré  sa hodí skôr do reprezentatívnych kancelárií riaditeľov či manažérov.

material-stolicky-koza-textil
Kvalitnú stoličku spoznáte aj podľa nastaviteľnej výšky sedadla. Za pozornosť však stojí aj jej tvar, ktorý spolu s chrbtovou opierkou dbajú na pohodlnosť vďaka prispôsobeniu sa tvaru vašej chrbtice.

Nástenné police ako neoddeliteľná súčasť kancelárie

Zarámované diplomy a ocenenia, obraz známeho maliara či rodinná fotka v rámiku na pracovnom stole vytvoria potrebné zázemie, v ktorom sa budete radi realizovať. Vaše pracovisko spestrí aj multifunkčná dierovaná tabuľa s odkladacím systémom. Jej flexibilita vám dovolí horizontálne i vertikálne umiestnenie políc z bambusu, kolíkov či magnetiek všade tam, kde to momentálne potrebujete. Okrem oživenia stien vo vašom pracovnom kúte naštartuje aj vaše kreatívne cítenie.

Ak budete navyše prijímať aj pracovné návštevy, oplatí sa vám do kancelárie umiestniť aj police na stenu. Návšteve spríjemnia čakanie a umocnia váš status seriózneho profesionála. Pokiaľ vášmu domácemu pracovisku dominuje kov, pokojne ho aplikujte aj pri výbere úložiska. Nástenné police v elegantnom kovovom dizajne vynikajú čistými líniami, ktoré podčiarkujú ich nadčasovosť. Trojica úzkych políc je v strede opticky rozdelená na šesť rovnako veľkých oddielov, ktoré poskytnú súmerný priestor pre odbornú literatúru. Ak, naopak, uprednostňujete asymetrickosť, vašu pozornosť si získa kovová polica pôsobiaca dojmom zámerného opotrebovania. V prípade, že by ste predsa len chceli chladný dojem kovu zjemniť teplým tónom, siahnite po polici z masívneho jedľového dreva, ktorú jednoducho „opriete“ o stenu.

A čo takto originálna multifunkčná tabuľa?

Potrebujete si pri práci vizualizovať myšlienky či značiť pripomienky z videokonferencií? V tom prípade si nezabudnite svoj homeoffice vybaviť tabuľami či flipchartom! Táto efektívna pomôcka by nemala chýbať tam, kde sa práca spája s tvorivosťou, no poslúži aj pri iných profesiách, kde sa aspoň na chvíľu potrebujete odlepiť od pracovného stola.

pracovny-stol-dutchbone-tabula

Ak vám to priestor vašej pracovne umožní, doprajte si funkčný kúsok, ktorý sa stane výnimočným dizajnovým doplnkom. Jedinečná tabuľa Stilo z masívneho jedľového dreva je príkladom spojenia príjemného s užitočným. Poslúži nielen tvorivým umelcom či organizovaným pracantom, ale vynikne aj ako výnimočný kus nábytku, ktorý zaujme pri každom type prezentácie či brainstormingu.

Sedačky do kancelárie pre vaše návštevy

Stalo sa z vášho príležitostného homeofficu aj miesto na prijímanie pracovných návštev? Nepodceňte možnosť ich usadenia pri čakaní či rokovaní. Pri výbere sedačky do kancelárie by ste mali brať do úvahy aj spôsob údržby, použitý materiál i pohodlnosť. Hoci sú kožené sedačky na prvý pohľad chladné a niekomu môžu pripadať aj trochu neosobné, stále sú preferovanou voľbou pri výbere sedenia do kancelárie. Pôsobia elegantným dojmom a ich údržba je skutočne nenáročná.

Reprezentatívna sedačka do kancelárie REBOUND vám poskytne nádych elegancie.

Navyše, dnes už množstvo výrobcov berie ohľad i na ekologickú stránku svojich produktov, preto používa materiály získané zo zodpovedného hospodárstva. Klasickú kožu tak nahrádzajú recyklovanou, ktorej základnú vrstvu tvoria rozdrvené zvyšky pravej kože. Jej povrch chráni polyesterový povlak a vo finále tak odolný materiál nadobudne prirodzený vzhľad.

Alternatívnou voľbou sa pri usádzaní návštev sa stane aj zamatová či čalúnená pohovka, ktorá prirodzene zapadne do pohodlia vašej domácej kancelárie. Poskytne vám istú dávku elegancie a reprezentácie. Navyše ju oceníte, keď sa budete chcieť uvoľniť a spraviť si  malú prestávku počas práce.

Ak sa plánovanie vašej domácej kancelárie neobmedzuje len na príležitostný home-office, je pri zariaďovaní tohto priestoru namieste aj konzultácia s architektom či odborníkom na ergonómiu pracoviska. Práca v domácich podmienkach je obzvlášť náročná na vyhranenie pracovných limitov a sústredenie sa. Aby sa vám nestalo, že hoci budete doma, stále budete pracovať, alebo, naopak, budete neustále rozptyľovaní podnetmi z okolia, je nevyhnutné zaviesť si od začiatku pevný režim a oddeliť pracovný priestor od priestoru domova. Len tak pre vás práca z domu nebude unavujúca a ubíjajúca a vy budete môcť naplno využiť všetky benefity, ktoré vám ponúka.

Related Posts