Zariaďujete si domácu kanceláriu a zaujíma vás, ako čo najviac vyťažiť z dostupného priestoru? Aby ste aj na svojom domácom pracovisku dosiahli úspech, zoznámte sa s filozofiou jednotlivých farieb, svetla a doplnkov. Práve osvetlenie je jedných z významných faktorov pre náš pracovný výkon. K produktívnej atmosfére vám pomôcť môžu aj naše stolné lampy.

praca-z-domu-zena

1. Psychológia farieb

Je známe, že farby vplývajú na ľudskú psychiku a prispievajú k vytvoreniu kvalitnej pracovnej atmosféry. Súčasne tak pôsobia aj na pracovný výkon či vzťahy na pracovisku. Správne zvoleným odtieňom miestnosti tak dokážete zvýrazniť detaily či mierku priestoru, preto by sa aj tejto zložke zrakového vnemu mala venovať náležitá pozornosť.

Za zmienku stojí i fakt, že ženy a muži reagujú odlišne na niektoré farebné odtiene. Kým u žien navodí melanchóliu mužmi preferovaná šedá či béžová, v mužskom ponímaní k smutnej nálade prispeje fialová a oranžová. Je preto na mieste zapracovať tieto farby aj podľa toho, kto bude domácu kanceláriu využívať.

Farebná prísnosť či uvoľnenosť

Hoci tmavé farby pôsobia elegantne a vyvolávajú rešpekt, zároveň podnecujú prísnosť a neoblomnosť. Preto ich dominancia nie je v kancelárii veľmi šťastnou voľbou. Samozrejme, že čierna či tmavohnedá sú základom pre stoly aj stoličky. Aby však priestor nepôsobil príliš fádnym dojmom, je na mieste oživiť ho farbami a teplými odtieňmi.

stolne-lampy-domaca-kancelaria

Teplá zelená podnecuje sústredenosť, žltá s oranžovou zas optimizmus. Neprehliadnuteľná červená síce podporuje tímovú prácu, no u ľudí má sklon vyvolávať vášne až agresivitu. Kontrastom k nej je upokojujúca modrá, ktorá odbúrava stres a napomáha komunikácii. Rozhodne by ste sa v domácej kancelárii mali vyhýbať prevahe šedej farby. Tá totiž podporuje nudu a vplýva na pokles výkonnosti.

Farba stien podľa orientácie miestnosti

Charakteristika a vplyv jednotlivých farieb je jedna vec, no samotné situovanie domácej kancelárie je vec druhá. Teplé odtiene červenej, žltej či oranžovej by sa mali aplikovať do chladných či chladným dojmom pôsobiacich miestností, s oknami orientovanými na sever či severozápad. Súčasne by ste však pri nich mali pamätať na to, že majú tendenciu zmenšiť miestnosť, pokiaľ ich použijete ako farbu  na steny.

Zelená, modrá, či modrozelená sa prostredníctvom svojho „studeného“ charakteru odporúčajú do priestoru s vyššími teplotami orientovanými na juh či juhovýchod. Účinné sú aj tam, kde sa vykonáva jednotvárna činnosť a očakáva sa schopnosť dlhodobého sústredenia sa.

vplyv-farebnych-stien-na-pracu

Pri voľbe konkrétneho odtieňa farby je namieste opatrnosť pri výbere neónových tónov, ktoré pôsobia mimoriadne dráždivo. Naproti tomu prirodzené odtiene s nízkou vlnovou dĺžkou majú schopnosť navodiť príjemné pocity a vyššiu produktivitu.

2. Stolné lampy a osvetlenie

Podstatnou súčasťou vášho pracoviska bude aj jeho osvetlenie. Dostatočné svetlo, ktoré nepôsobí rušivo, neunavuje vaše oči a umožňuje plnohodnotne sa sústrediť na vykonávanú prácu. Základom je preto mať počas dňa dostatočný prísun prirodzeného svetla a dbať na to, aby sa v monitore neodrážal žiaden svetelný zdroj.

Prirodzené svetlo by malo dopadať priamo na pracovnú plochu, nie na náš chrbát. Chrbtom by sme nemali sedieť ani k oknu, ktoré by sa odrážalo v monitore. Namáhané oči by tak mohli viesť až k nepríjemnej bolesti hlavy. Vhodným je preto sedenie chrbtom k stene, s oknom po vašej ľavej či pravej ruke.

stolne-lampy-kancelaria

Farba svietidla

V kancelárii, najmä  tej domácej, budete mať tendenciu pracovať i po zotmení. Keď teda príde rad na rozsvietenie svietidla, je podstatné vybrať si správnu farbu svetla. Tou je biela v neutrálnom odtieni, ktorá vás na rozdiel od jej teplého odtieňa nebude uspávať.

Stolné lampy

Budete počas homeofficu používať aj iný zdroj svetla, alebo vám večerné osvetlenie vašej práce zabezpečia  stolné lampy? V prípade, že budete používať stropné svietidlo, vystačíte si aj s lampou s menším dosahom či so žiarovkou s menším výkonom. V opačnom prípade by vaša stolná lampa mala svietiť o poznanie intenzívnejšie.

stolne-lampy-pracovny-stol

Prvým bodom v rozhodovaní sa pri výbere svietidla bude otázka potreby prispôsobenia si jej tienidla či rovno celého kĺbu.

So statickou lampou nebudete môcť hýbať, bude vám slúžiť najmä ako doplnkové osvetlenie k existujúcemu dominantnému svietidlu. Minimalistický dizajn ikonickej LED lampy Pixie sa však stane funkčným doplnkom vášho pracovného stola. S funkciou stmievania a výberom pastelovej farby si ňou budete môcť regulovať pocit pohody pri práci a zabudnete na horiaci termín, ktorého splnenie budete mať na dosah. Štýlovou nadčasovosťou vynikne i stolná lampa s tienidlom z pravého betónu. Jej svetlo dodá vašej práci jedinečný charakter a oživí vašu vášeň pre výkon.

Kĺbová lampa v porovnaní so statickou vám umožní otáčať jej jednotlivé časti a prispôsobovať ich vašim aktuálnym potrebám. Ak si chcete detailne posvietiť na každý dokument, privolajte si na pomoc kovovú lampu s dotykovým vypínačom a nastaviteľným ramenom. Čistota a elegancia jednoduchého dizajnu sa adaptuje na váš kancelársky priestor a svojimi tromi režimami LED svetla vám dovolí regulovať si ostrosť svietenia. Vo vašej pracovni bude elegantne pôsobiť i dizajnová lampa Liam so sklápacím oceľovým tienidlom. Zviditeľní to, čo práve potrebujete vidieť a ukáže vám riešenie, ktoré pri svojej práci hľadáte.

stolne-lampy-zuiver

Neviete sa rozhodnúť, aký typ lampy si vybrať? Alternatívou vám bude kombinácia kĺbovej a fixnej lampy, ktoré dotvoria celkovú atmosféru pracovných podvečerov.

Stolné lampy dizajn

Ak vás omrzela kancelárska klasika a svoj homeoffice chcete obohatiť o dizajnové riešenia, inšpirujte sa príťažlivosťou retro či vintage kúskov. Svoje nápadité tvary vám predvedie i subtílne štýlové retrosvietidlo Shady  pripomínajúce atmosféru  50-tych rokov minulého storočia. Okrem toho, že je neprehliadnuteľné, ponúka riešenie do celého kancelárskeho priestoru. Stolovú lampu je možné dodať v sérii spolu s nástennou i dvojitou nástennou lampou. Váš homeoffice však ožije aj prítomnosťou svietidla Lantern s nádychom vintage. Kto by nechcel pracovať v prítmí pouličného osvetlenia 60. rokov? Jednoduchá kovová konštrukcia lampy v odtieni starožitnej mosadze dolaďuje kúzlo tónovaného skleneného tienidla. Vaše pracovné nasadenie len ťažko odolá priateľskej atmosfére jej čara.

stolne-lampy-stylove

3. Do kancelárie patria aj rastliny

Pozitívny vplyv rastlín na ľudský organizmus potvrdil už nejeden výskum. Preto by ani jedno pracovisko bez nich nedokázalo plnohodnotne „dýchať“. Zeleň totiž znižuje úroveň stresu, zlepšuje pracovný výkon a z pracoviska tak robí príjemné miesto.

O zdravý vzduch sa vo vašej domácej kancelárii postará nenáročná papraď. Prečistí ho od formaldehydu či xylénu a vyhovuje jej aj vlhšie prostredie. Vhodným je aj popínavý brečtan, ktorý zatočí s benzénom a s troškou trpezlivosti ním môžete pokryť hoci aj celú stenu vašej pracovne. Siahnuť však môžete aj po dracene, ktorej vyhovuje teplejšie prostredie.  Dokáže si poradiť so širokým spektrom škodlivých látok, vrátane trichlóretylénu, ktorý sa bežne nachádza i v tlačiarenských toneroch. Ktorákoľvek z rastlín umocní svoj pozitívny efekt pri umiestnení napríklad do železných kvetináčov na zlatej trojnožke. Rozjasnia vaše izbové kvety a z nenápadnej rastliny spravia ikonu miestnosti.

A čo tak pestovať si počas homeofficu bylinky? Spojte príjemné s užitočným a majte vašu zdravú zeleň uloženú hneď pri literatúre, po ktorej pravidelne siahate. Ako dekorácia vám poslúžia kovové police so vsadeným črepníkom, ktoré netradične oživia hoci aj menej výraznú stenu.

rastliny-kancelaria-priroda

Vhodne zvolenou farbou, dobrými svetelnými podmienkami a v obklopení zelene si aj počas homeoffice zabezpečíte pozitívne naladenie. Pozitívny vplyv prostredia sa odzrkadlí i na zdolávaním náročných zadaní či zdanlivo neriešiteľných úloh. Vďaka vhodne zvoleným aspektom tak nebudú ani ťažkosti pri práci  dôvodom vašej  mrzutosti či podráždenosti a váš pracovný deň ukončíte s úsmevom  a spokojnosťou .

Related Posts