Koberce sú stále obľúbeným doplnkom našich interiérov. Dotvárajú ich vzhľad, naše nohy udržiavajú v teple a navyše tlmia hluk, čím umocňujú komfort bývania.
Čítať viacV našej kolekcii nájdete koberce rôznych materiálov, farieb či rozmerov. Hrúbku koberca a jeho celkový vzhľad predurčuje pestrá výška vlasu . Príjemným doplnkom je aj protišmyková úprava spodnej strany zaručujúca bezpečné a komfortné používanie. Koberce z našej ponuky sa tak hodia k dizajnu klasických i moderných priestorov. Ak sa neviete rozhodnúť pre konkrétny typ, nechajte sa inšpirovať základnými charakteristikami jednotlivých druhov kobercov.
Svet podlahových tkanín ponúka ručne tkané alebo strojovo vyrobené koberce.
- Ručne tkané koberce sa vyznačujú náročnejším postupom pri výrobe. Farby a vzory sa namiesto potlače povrchovej vrstvy vtkajú priamo do koberca.
- Strojovo vyrábané koberce zas ťažia z väčšej variability vzorov a štýlov. Vyrábajú sa všívaním priadze do podkladovej látky, čoho výsledkom sú nápadité vzory.
Pri výbere materiálu je najdôležitejšie zvážiť nielen vaše osobné či interiérové preferencie, ale aj finančné možnosti.
- Vlnené koberce vynikajú pružnosťou a mäkkosťou. Vlna je zároveň teplá a zachováva si svoj vzhľad aj po rokoch používania. Čím väčší podiel vlny, tým budú koberce vhodnejšie do exponovaných priestorov. Napríklad do predsiení alebo na schody.
- Syntetické koberce sú v porovnaní so stopercentne vlnenými kobercami cenovo dostupnejšie a odolávajú roztočom. Často sa kombinujú práve s vlnou, a to buď v pomere 80/20 alebo 50/50. Medzi najčastejšie aplikované umelé vlákna patrí nylon alebo polypropylén. Obe vynikajú mimoriadnou odolnosťou a ľahko sa čistia.
- Koberce vyrobené z rastlinných vlákien vytvárajú uvoľnený a zároveň rustikálny efekt. Príkladom je sisal, ktorý je mimoriadne odolný, a preto sa odporúča do miestností s väčším pohybom obyvateľov a častou frekvenciou návštevníkov. Ak si ich vyberiete, treba počítať s vyššou obstarávacou cenou a náročnejšou údržbou.
Hranaté koberce sa hodia do väčších miestností. Môžu byť umiestnené od steny k stene alebo ako samostatné kusové koberce väčších či menších rozmerov.
Okrúhle koberce sú vzhľadom na svoje praktické rozmery jednoduchšie na manipuláciu. Z toho dôvodu sa aj ľahšie udržiavajú. Preto sa hodia do domácností s malými deťmi. Okrúhle koberce však zaujmú aj svojou dizajnovou stránkou. Na voľnej ploche vyniknú, ak skombinujete ich modely rôznych farieb a veľkostí. Pokojne sa môžu aj prekrývať. Zapadnú aj pod jedálenský stôl či pod okrúhly konferenčný stolík.
Kusové koberce je možné umiestniť prakticky do každej miestnosti.
- Zatiaľ čo sa mimoriadnej obľube tešia v obývačke, spálni či detskej izbe, menej sa vyberajú do kuchýň a kúpeľní.
- Predsiene, chodby a schody sa ich prítomnosti nebránia, uprednostniť by ste tu však mali odolný dizajn s obsahom najmenej 80 percent vlny.
- Na podlahu v detskej izbe či jedálni odporúčame položiť koberce z umelých vlákien, napríklad z polypropylénu. Sú totiž vysoko odolné voči škvrnám.
- Za zmienku stojí aj fakt, že väčšina kobercov je vhodná na použitie s podlahovým kúrením.
Hoci sú koberce čoraz viac vyhľadávanou súčasťou interiérov, v porovnaní s plávajúcou podlahou či kachličkami sú o čosi náročnejšie na údržbu.
Koberce z umelých vlákien sa ľahšie čistia aj vďaka tomu, že majú zväčša krátky, prípadne žiaden vlas. Zachytávajú tak menej prachu, roztočov i chlpov štvornohých miláčikov.
Koberce s dlhým vlasom sú, naopak, najnáročnejšie na čistenie a neraz ich treba vysávať či vytriasať aj niekoľkokrát za týždeň.
Základom starostlivosti o koberce je ich pravidelné vysávanie a z času na čas i vyprášenie. Predídete tým zašliapnutiu špiny a nečistôt a zároveň zbavíte koberce aj usadeného prachu. Okrem toho je z času na čas potrebné vykonávať aj suché, prípadne mokré čistenie.
Suché čistenie doprajte perzským kobercom a kobercom z prírodných vlákien, vlny a hodvábu. Použite pri ňom suchú penu, práškový prostriedok či obyčajnú sódu bikarbónu. Stačí ich naniesť na povysávané koberce, nechať chvíľu pôsobiť a koberce znova povysávať.
Mokré čistenie aplikujte na koberce s umelými vláknami. Rátajte však s tým, že tento spôsob čistenia je časovo náročnejší, keďže si vyžaduje istý čas na vyschnutie. Pri mokrom čistení by ste si mali dávať pozor aj na kontakt koberca s drevenou podlahou, ktorej by mohla vlhkosť uškodiť.