Hľadáte pre svoj interiér dominanciu v podobe svietiaceho solitéra? Práve ste ho našli! Závesné svietidlá sú výrazným kompozičným prvkom interiérov. Okrem variability tvarov, dĺžok či materiálových prevedení sa líšia aj farbou a intenzitou svetla, ktoré vyžarujú.

Ak si vyberáte závesné svietidlá, môžete sa ich snažiť v čo najväčšej miere zladiť s materiálmi použitými v interiéri. Opačným prístupom je zámerné vytvorenie kontrastu, kedy sa závesné svietidlá stanú výrazným samostatným prvkom miestnosti. Rozhodnutie, ktoré hľadisko pri výbere uprednostníte, záleží už len na vás a vašich preferenciách. V oboch prípadoch vám radi ponúkneme závesné svietidlá s bohatou materiálovou základňou, od drevených, cez kovové, až po betónové či pletené modely. A pridáme k tomu ešte čosi navyše: stručný prehľad atribútov, ktoré by vás pri výbere visiaceho osvetlenia mohli zaujímať.

Závesné svietidlá prezradí ich materiál

Závesné svietidlá neraz prezradia viac, než by sme si mysleli. Ich výberom dávame najavo, či inklinujeme k formálnosti, alebo si radšej vychutnávame uvoľnenú atmosféru.

  • Do formálneho prostredia sa hodia závesné svietidlá z kovu, medi, mosadze či nikla. Formalitu vyzdvihnú aj závesné svietidlá zo skla. Vyniknú však aj rustikálne modely z betónu, ktorého prirodzená štruktúra zapadne do industriálne ladených interiérov.
  • Menej formálne priestory ocenia závesné svietidlá z juty a ratanu, ale aj z dreva či textilu. Ich prírodný charakter zahreje miestnosť a navodí v ňom pocit uvoľnenosti.

Závesné svietidlá vhodnej veľkosti

Na detailoch záleží. Okrem materiálu by ste sa pri výbere závesného svietidla mali riadiť aj jeho veľkosťou vhodnou pre váš priestor.

  • Ak by boli závesné svietidlá príliš veľké či malé, ich nesprávne zvolený rozmer by v interiéri mohol pôsobiť vyrušujúco.
  • Jednoduchou pomôckou pri určovaní veľkosti svietidla je súčet dĺžky a šírky miestnosti, ktorý je ekvivalentom priemeru svietidla. Centimetre miestnosti pri určovaní rozmerov preveďte na stopy a rozmery svietidla na palce. V takom prípade bude priestor s rozmermi stôp 4 x 3 zodpovedať priemeru vášho svietidla v rozpätí 7 palcov.

závesné svietidlá

Závesné svietidlá a ich správne umiestnenie

Interiéry, v ktorých dominujú závesné svietidlá, majú svoje osobité čaro. V závislosti od toho, či ide u uzavretú miestnosť alebo otvorený priestor, je vhodné vziať do úvahy vplyv ich výšky na atmosféru miestnosti.

  • Závesné svietidlá visiace na kratšom textilnom kábli navodia zaujímavý dojem. Okrem bohatého osvetlenia priestoru si spolu s funkčnosťou zachovávajú aj patričnú štýlovosť. Ak je ich tienidlo navyše obohatené aj o nápaditý vzor, svetlo lampy vynikne v širokom spektre miestnosti. Už jediný pohľad na závesné svietidlá BePureHome Atom napovie, že nudu a rutinu v miestnosti budete darmo očakávať.
  • Závesné svietidlá umiestnené v nižšej polohe zameriavajú pozornosť na ústredný bod izby. Závesné svietidlá Zuiver Hammered Oval sú vhodné nad jedálenský stôl, ale aj na osvetlenie vitrín. Je namieste zvážiť zakúpenie svietidiel, napríklad dizajnového Dutchbone Vox, hneď v niekoľkých kusoch. Podarí sa vám nimi definovať účel či centrum miestnosti. Závesné svietidlá by v každom prípade nemali byť umiestnené príliš nízko. Mohli by tak zakrývať výhľad na návštevu či dekorácie. Ideálne je preto umiestnenie v rozsahu 70 až 90 cm nad konferenčným či jedálenským stolom alebo dizajnovou vitrínou.
  • Industriálne závesné svietidlá s otvorenou konštrukciou, s dlhým i kratším umiestnením sú takisto vhodnou alternatívou osvetlenia interiéru. Nádychom priemyselného dizajnu vás rozhodne zaujmú závesné svietidlá Dutchbone Archer či Zuiver Navigator.

 

Závesné svietidlá rozhodnú o svetelnej sýtosti miestnosti

Aby váš priestor dýchal dostatočným svetlom a zároveň poskytoval komfortnú atmosféru, dbajte na celkový príkon všetkých svietidiel v miestnosti. Ten by sa mal pohybovať v rozpätí od 200 do 400 wattov. Závesné svietidlá by mali zároveň poskytovať jas korešpondujúci s charakterom danej miestnosti.

  • Závesné svietidlá s netransparentnými tienidlami vyžarujú jasné a priame svetlo cez otvor lampy smerom nadol. Pritom platí, že čím menšie tienidlo, tým menšia je aj osvetlená plocha. V tomto prípade sa stáva veľkosť otvoru tienidla zásadným kritériom. Zvážte preto, či vám bude vyhovovať krása a štýl niekoľkých menších závesných svietidiel s malým otvorom. Aby ste potom neboli sklamaní, že namiesto rozptýleného svetla máte niekoľko bodových osvetlení.
  • Závesné svietidlá s kovovým či metalickým tienidlom zas rozžiaria miestnosť difúznym subtílnym svetlom. Ak ich ligot vytvára tieňohru vo forme skla či kryštálikov, môžete sa tešiť na romantické odtiene rozptýleného osvetlenia, ktorého priehľadné sklo nasmeruje svetelné lúče nadol i do bokov.

Zobrazených 1–32 z 71 výsledkov

Show sidebar

Zuiver Sirius moderné závesné svietidlo

229,00  s DPH

WL-Living Robin závesné svietidla

69,00  s DPH
Transparentná

WL-Living Monica visiace svietidlo

159,00  s DPH

Dutchbone Meezan kovové závesné svietidlo

399,00  s DPH

WL-Living Lauren závesné svietidlá

89,00 119,00  s DPH
Biela
Čierna

WL-Living Anshin moderná stolná lampa

99,00  s DPH
Biela
Čierna

WL-Living Anshin závesné svietidlá

69,00 149,00  s DPH

Woood Holly závesné svietidlo

129,00  s DPH

WL-Living Carmen ratanové svietidlo

119,00 129,00  s DPH

Dutchbone Ming dizajnová závesná lampa

199,00 319,00  s DPH

Dutchbone Luca závesné svietidlo

79,00 89,00  s DPH

Zuiver Smokey závesná lampa

299,00  s DPH

Zuiver Orion závesné svietidlo

109,00 129,00  s DPH

Zuiver Hawk moderné závesné svietidlo

199,00  s DPH

Zuiver Hawk závesné svietidlo

179,00 189,00  s DPH

Zuiver Float závesné svietidlo

149,00 199,00  s DPH

Vertigo Bird Funnel závesné dizajnové svietidlo

409,00  s DPH
Podlhovastý
Široký

Zuiver Birdy závesné svietidlá

89,00  s DPH

Zuiver Cable Drop závesné svietidlo

159,00  s DPH
40 cm

Zuiver Cable závesná lampa

149,00  s DPH

BePureHome Waterfall dizajnové závesné svietidlo

189,00  s DPH

BePureHome Pottery moderné svietidlo

109,00  s DPH
Čierna
Mosadzná

Woood Kace zavesné svietidlá

149,00  s DPH
Čierna
Modrá

BePureHome Cup sklenená lampa

69,00 81,00  s DPH

BePureHome Atom moderné svietidlo

259,00  s DPH
Čierna
Mosadzná

Woood Adelaide závesné svietidlo

99,00 119,00  s DPH

Dutchbone Kubu ratanová zavesná lampa

199,00  s DPH
Čierna
Mosadzná

WL-Living Lena závesné svietidlo

69,00 79,00  s DPH
Čierna
Nikel

Zuiver G.T.A. závesné svietidlo

229,00 289,00  s DPH

BePureHome Engrave dizajnové svietidlá

59,00  s DPH

Zuiver Marvel závesná lampa

89,00  s DPH

Dutchbone Nana závesné svietidlo

79,00  s DPH