Písací stôl už dávno neslúži len na prácu na počítači či písanie. Okrem funkčnej a dizajnovej stránky by mal zohľadňovať aj komfort sedenia a zdravotné hľadisko. Keďže sme architekti, ktorí podľahli vášni pre dizajn, vieme, o čom hovoríme. Za stolom presedíme často dlhé hodiny, preto sa s vami radi podelíme o skúsenosti a poradíme vám, na čo sa máte pri ich výbere zamerať.

Písací stôl pre dieťa alebo pre dospelého?

Skôr, než sa vyberiete kúpiť si písací stôl, ujasnite si, kto ho bude najviac používať. Bude sa pri ňom zdržiavať vaša ratolesť pri učení, alebo má byť určený pre vás počas home office? Ak je členov domácnosti, používajúcich písací stôl viac, bude voľba o čosi náročnejšia. Nestačí sa totiž len trafiť do vkusu všetkých užívateľov, ale treba zvážiť i samotnú veľkosť a vybavenie stola.

Ergonómia sedenia a parametre stola

Správne držanie tela počas sedenia zvyšuje nielen váš komfort, ale prispieva aj k vyššej produktivite pri práci či vzdelávaní.

  • Veľkosť stolovej dosky by mala dosahovať aspoň 70 x 140 cm. Okrem písania si na stole budete chcieť zrejme rozložiť i počítač, vrátane ďalšej techniky.
  • Výška písacieho stola by mala dosahovať 70 až 80 centimetrov. Zlaďte ju aj so stoličkou, ktorej sedák by mal byť od hrany pracovnej dosky vzdialený 22 až 27 cm. Sedenie tak bude optimálne a vy si nebude namáhať oči ani chrbát.
  • Rastúci písací stôl je vhodný pre predškolákov či žiakov na prvom stupni. Ak by ste im totiž vybrali písací stôl štandardných rozmerov, jeho výška, za ktorou by sa drobec neprirodzene dočahoval, by časom mohla viesť k bolestiam chrbta či krčnej chrbtice. Príkladom dizajnovo zaujímavého stola s nakloniteľnou stolovou doskou je multifunkčná tabuľa Stilo z masívneho jedľového dreva. Poslúži tak nielen ako písací stôl, ale aj ako tabuľa.
  • Umiestnenie stola je nemenej dôležitou kapitolou v oblasti ergonómie. Písací stôl by mal stáť na mieste s dostatkom prirodzeného denného svetla, nie však s rozptyľujúcim výhľadom z okna. Rovnako sa vyhnite umiestneniu chrbtom k oknu, keďže svetlo odrážajúce sa od monitora by unavovalo vaše oči a mohlo viesť až k bolestiam hlavy. Ideálne je postaviť písací stôl tak, aby ste sedeli chrbtom k stene, pričom okno by ste mali po svojej ľavej či pravej strane (v závislosti od toho, či ste pravák alebo ľavák).

písací stôl

Písací stôl prezradí váš vkus

Milujete klasiku a uprednostňujete drevo, alebo ste skôr moderný minimalista, ktorý radšej siahne po kovovom stolíku? Práve od vašich preferencií sa bude odvíjať použitý materiál stola, ktorý by však naďalej mal ladiť s dizajnom interiéru. Či už bude váš nový stôl z dreva alebo kovu, stabilita, odolnosť a bezpečnosť musia byť samozrejmosťou. Stolová doska by mala byť pevne spojená s nohami stola, zásuvky by sa mali plynulo otvárať i zatvárať a spojovací materiál by nemal nikde vytŕčať.

Drevený písací stôl by mal byť pre tento účel hladko opracovaný, inak by hrozilo riziko zadretia triesky či odlupovania dyhy. Nezabudnite ani na bezpečnosť použitých materiálov a ekológiu. Všímajte si, či má vybraný stôl FSC certifikát, ktorý garantuje pôvod dreva zo zodpovedných zdrojov. Aby ste si pri výbere dreveného stola uvedomili vlastnosti jednotlivých materiálov, pozrite si charakteristiky najčastejšie používaných typov:

  • Laminát vyniká nižšou hmotnosťou i cenou. Tomu však zodpovedá i kratšia životnosť, keďže takýto písací stôl je náchylnejší na škrabance.
  • MDF (medium density fibreboard) je materiál z vláken ihličnatých stromov. Má vysokú odolnosť a dlhú životnosť.
  • Masívne drevo je ťažšie a cenovo náročnejšie. Každý kus je jedinečným originálom. Keďže ide o zdravotne nezávadný materiál, je vhodný i pre alergikov.
  • Dyha predstavuje akýsi tenký list dreva, ktorý sa lepí na preglejkovú dosku. Nevyžaduje náročnú starostlivosť a vyniká reprezentatívnym vzhľadom. Neznesie však prílišnú vlhkosť.

Kovový písací stôl patrí so stolom z masívneho dreva k najťažším. Jeho váha sa neraz pohybuje okolo 30 až 45 kíl. Oproti dyhe či laminátu však vyniká dlhšou životnosťou. Neraz je kovový písací stôl doplnený o odolné sklo či drevo, s ktorými tvorí nadčasovú dvojicu. Nevýhodou kovového stola so sklenenou stolovou doskou je jej chladný dotyk, obmedzená nosnosť a náchylnosť na škrabance.

Zásuvky, poličky a ďalšie doplnky pomôžu udržiavať poriadok

Každý, kto si zažil náročnosť dištančnej výučby či dlhodobú prácu z domu bude isto súhlasiť, aké náročné je udržať si školský režim či rytmus práce v domácich podmienkach. Riešením môže byť písací stôl s úložným priestorom, zásuvkami alebo s poličkami. Pomôže vám minimalizovať neporiadok a zároveň mať prehľad v šanónoch či knihách, ktoré potrebujete mať neustále poruke.

Zobrazuje sa všetkych 15 výsledkov

Show sidebar
Čierna
Drevo

WL-Living Giorgio drevený písací stôl

349,00  s DPH

Woood Maddox drevený písací stôl

549,00  s DPH

Woood Dian drevený písací stôl

299,00  s DPH

Woood Benson čierny písací stôl

339,00  s DPH

Woood Jade biely písací stôl (Výpredaj)

299,00  239,00  s DPH

Dutchbone Volan konzolový stolík

719,00  s DPH

Zuiver Barbier drevený písací stôl

719,00  s DPH
Čierna
Jaseň
Orech

Zuiver Barbier Desk písací stôl

599,00  s DPH

Woood Teun kovový písací stôl

149,00  s DPH
Biela
Zelená

Woood Nikki písací stôl

339,00  s DPH

Woood Jade biely písací stôl

299,00  s DPH

Woood Duco písací stôl

239,00  s DPH
Čierna
Svetlosivá
Tmavosivá

Woood Dennis písací stôl

359,00  s DPH
Biela
Čierna
Sivá

Woood Connect písací stôl

339,00  s DPH

Dutchbone Finn písací stôl

599,00  s DPH