Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
21. 02. 2022 • Ako si vybrat?

Jedálenský stôl: Ako si vybrať?

Kuchyňa bola od nepamäti centrom rodinného života. Aj dnes je táto miestnosť srdcovou záležitosťou nejednej domácej panej, ktorá si okrem kuchynskej linky potrpí aj na kvalitný jedálenský stôl. Ak je vhodne zvolený, môže sa stať dominantou celej kuchyne či jedálenského kúta. Skôr než pristúpite k výberu konkrétneho stola, zodpovedzte si: 1. Typovo a tvarovo aký jedálenský stôl zháňam? 2. Aké sú priestorové možnosti interiéru, kam idem stôl umiestniť? 3. Koľko miest na sedenie potrebujem do tohto priestoru dostať? 4. Potrebujem rozkladací stôl pre časté návštevy, alebo mi stačí jednotný rozmer stola? 5. Do akého dizajnu interiéru idem jedálenský stôl osadiť?

Jedálenský stôl: Ako si vybrať?


Veľkosť, o ktorej rozhoduje priestor a obyvatelia

Jedným z najdôležitejších aspektov, od ktorého by sa mal výber stola do kuchyne odvíjať, je jeho veľkosť. Do úvahy by ste pritom mali vziať v prvom rade priestorové možnosti a dispozičné riešenie interiéru. Môže sa totiž stať, že nevhodne zvolenou veľkosťou znížite komfort vašej kuchyne a znemožníte v nej voľný pohyb či odsúvanie stoličiek od stola. Obdobne je to aj so zbytočne malým stolom, ktorý zas znižuje komfort pri spoločnom stravovaní.

Ideálne je mať pri vstávaní od stola k dispozícii vzdialenosť aspoň 1 meter od steny alebo od nábytku. Ak ste práve zistili, že vám táto možnosť nevychádza, riešením môže byť namiesto stoličiek aj lavica. Jej výhodou je, že sa na nej usadí viac hostí a vo chvíľach, keď na nej nebude nikto sedieť, ju zasuniete pod stôl.


Dispozícia jedálensky dizajnový stôl

Veľkosť jedálenského stola závisí aj od počtu osôb, ktoré ho budú pravidelne využívať. Pri správnej kalkulácii by ste na jednu osobu mali vyčleniť priestor o veľkosti 60 × 40 cm. Ak sa teda zamýšľate nad vhodnou dĺžkou stola, pre štyri osoby sa odporúča jedálenský stôl s minimálnou dĺžkou 120 cm, pre päť osôb 150 cm a pre šesť osôb by mala byť dĺžka až 200 cm.

Rozmery jedálensky stôl Roomfactory

Zatiaľ čo do menších kuchýň a jedálenských kútov s prehľadom umiestnite dvoj- prípadne štvormiestny jedálenský stôl, alternatívou pre veľkorysejší priestor je obľúbený šesť- až osemmiestny jedálensky stôl. Ten poslúži nielen rodine, ale zároveň poteší aj v prípade nečakaných návštev či početnejších osláv.

Nemenej dôležitým aspektom pri výbere stola poskytujúceho komfort pri stolovaní je jeho samotná výška.

Pre pohodlné sedenie by mala byť doska jedálenského stola v úrovni 25 až 35 cm nad sedadlom stoličky a súčasne cca 75 cm nad zemou.

Obliny či hrany?

Keď sa vám číselné aspekty jedálenského stola podarilo vyriešiť, budete zrejme uvažovať nad tvarom stola. V tomto prípade istotne zaváži vaša predstava a vkus, určitú rolu v rozhodovacom procese však zohráva aj celkové zariadenie miestnosti.

Klasikou, ktorou nič nepokazíte, je stôl obdĺžnikového tvaru. V domácnosti so štyrmi členmi by mala byť jeho minimálna veľkosť 120 × 80 cm. Ak vám to však veľkorysosť priestoru umožní, smelo voľte aj väčší stôl, vďaka ktorému bude mať každý „prísediaci“ dostatok komfortu a navyše ním vizuálne oddelíte jedálenský kút od zvyšku miestnosti.

Dizajnové jedálenské stoly čierna farba


Do menších bytov či pre osamote žijúci pár je z hľadiska úspory miesta vhodnou voľbou priestorovo kompaktný štvorcový stôl.

Ak sú pre vás hrany príliš strohé a neosobné, oválny a okrúhly stôl je vhodnou voľbou aj z hľadiska možnosti usadenia väčšieho počtu osôb. Ich výhodou je aj pocit spojenia a rovnocennosti, keďže pri okrúhlom stole je ťažké určiť, kto sedí za vrchstolom.

Azda najnáročnejším na priestor je okrúhly stôl. Jeho prívetivý výraz najviac vynikne vo väčšej, štvorcovej miestnosti. Pokiaľ ho budú využívať 3 až 4 osoby, priemer stola by mal byť 100 cm a s každým ďalším párom osôb je potrebné k nemu pripočítať dodatočných 25 cm. Keďže okrúhle stoly majú zväčša len jednu nohu, pri jeho výbere si všímajte stabilitu podstavca.

Rozložiť i uložiť

Ak sa znova pozrieme na umiestnenie stola z hľadiska priestorových možností interiéru, za uváženie stojí aj rozkladací jedálenský stôl. Na výber máte klasický rozkladací stôl s doskou rozdelenou na polovicu, rozťahovací stôl alebo sklápací stôl, ktorý má k základnej doske pridanú ďalšiu dosku. Tá je síce aj v sklopenom stave viditeľná, no pri stolovaní nezavadzia. Ak máte rozkladací stôl, je dobré mať v zásobe skladacie, či nastohované stoličky, ktoré v prípade potreby priložíte k rozšírenej stolovej doske. Praktickou alternatívou sa v posledných rokoch stáva stôl s úložným priestorom s pripevnenou malou zásuvkou pod tabuľou jedálenského stola.

Povedzte to materiálom

Ak sa vám v predchádzajúcich bodoch podarilo úspešne dospieť k rozhodnutiu, čaká vás ešte výber materiálu. Ten určuje nielen celkovú atmosféru jedálenskej časti, ale vplýva aj na náladu ľudí sediacich pri stole.

Obľúbenou voľbou naďalej ostávajú stoly z dreva. Teplým a útulným dojmom pôsobiaci masív s doskou príjemnou na dotyk, charakteristickou vôňou a kresbou dreva bude mať ešte dlho nadčasový rozmer. Je však náročnejší na údržbu, navyše musíte rátať s tým, že si budete musieť  za kvalitu a robustnosť priplatiť. Cenovo dostupnejšou verziou dreveného stola sa tak stáva laminovaný stôl, ktorý sa od masívneho stola na prvý pohľad príliš nelíši.


Častou alternatívou k drevu je aj kombinácia kovového stola so sklenenou pracovnou doskou. Hoci na prvý pohľad môže pôsobiť chladným dojmom, jeho výhodou je jeho ľahká údržba. Ak sa však obávate rozbitnosti krehkého skla, estetickým variantom môže byť kamenná stolová doska.

Radi zariaďujete svoj interiér „tón v tóne“, a preto rovno uvažujete o kúpe jedálenského setu stola so stoličkami? Tak, ako všetko ostatné, aj táto voľba má svoje pre a proti.

Jedálenský stôl so stoličkami

Kúpou jedálenského setu máte materiálovo aj farebne zladený komplet, no limituje vás počet stoličiek, ktoré výrobca k stolu ponúka. Ak sa však nebojíte experimentovať a istá dávka extravagancie je pre vás výzvou, kúpte si samostatný stôl, ku ktorému postupne doladíte stoličky. Dnes dokonca nie je neobvyklé nájsť pri jedálenskom stole stoličky v rozličných farbách a prevedeniach. Takto zariadený jedálenský kút pôsobí sviežo a moderne a váš eklektický prístup vám umožní kombinovať staré a nové kúsky.


Aby ste si voľbou stoličiek zároveň dopriali potrebný komfort, vyberajte stoličky bez podrúčok. Tie totiž zaberajú veľa miesta a komplikujú usádzanie sa i vstávanie od stola. Na druhej strane sú veľmi pohodlné. Môžete preto kombinovať. K dlhému úzkemu stolu môžete na protiľahlé užšie strany stola uprednostniť dve stoličky s podrúčkami a na zvyšné dve dlhšie strany umiestniť rad klasických stoličiek bez podrúčok.

Aj na svetle záleží

Čerešničkou príjemného posedenia pri kuchynskom či jedálenskom stole je osvetlenie. Stôl umiestnite čo najbližšie k oknu, aby ste zachytili čo najviac prirodzeného svetla a nechali tak vyniknúť krásu vášho jedálenského stola i čaro momentu pri spoločnom stolovaní s rodinou a priateľmi. Umelé osvetlenie by malo vedieť navodiť správnu atmosféru, preto sa množstvu sviečok či idylickým stmievačom centrálneho osvetlenia medze nekladú. Visiaca lampa by mala byť v úrovni 75 cm nad stredom stola, aby sa ňou dostatočne osvetlilo všetko potrebné, no zároveň tak nenarúša intimitu a atmosféru stolovania.


Jedálenský stôl je dôležitou mobilnou súčasťou interiéru, ktorým dokážeme funkčne a esteticky pomáha naladiť správnu atmosféru jedálenskej časti. Jeho význam podčiarkuje aj to, že sa pri ňom rodina stretáva minimálne počas raňajok a večerí. Slúži aj na pohostenie návštev a neraz poslúži aj na prácu v rámci home officu, ktorý sa v ostatnom čase teší čoraz väčšej obľube. Dajte si preto záležať na výbere stola a stoličiek, ich umiestnení v priestore a dekorovaní a snažte sa zvážiť všetky parametre, ktorých kombináciou docielite optimálny efekt obľúbeného miesta vo vašom príbytku.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priatelmi.

Z našej ponuky

WL-Living Mo okrúhly stôl
349 € 349 €
Woood Bruno dizajnový jedálenský stôl
359 €
Zuiver Storm drevený jedálenský stôl
1199 €
Dutchbone Alagon jedálenský stôl
1099 €
Woood Silas veľký jedálenský stôl
699 €
WL-Living Denise jedálenský stôl
479 € 299 €
Teulat Cep okrúhly jedálenský stôl
1072 €
Woood Damon okrúhly jedálenský stôl
559 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.090039014816284 | Run time: 0.10311007499695