Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
20. 08. 2022 • Ako si vybrat?

Komoda do spálne: architekti radia s výberom

K priestoru určenému na oddych neodmysliteľne patrí aj tento praktický kus nábytku, ktorého útroby ponúkajú žiadaný úložný priestor. Ten vyrieši nielen potrebu uskladniť spodnú bielizeň či ponožky, ale aj ďalšie odevy, ktoré netreba vešať do skrine. Komoda do spálne navyše ponúka aj plochu svojej vrchnej dosky, kam môžete čokoľvek vystaviť.

Komoda do spálne: architekti radia s výberom

Existuje ideálna komoda do spálne?

Komoda do spálne môže mať rôzne veľkosti či tvary. Každé prevedenie pritom môže ponúkať odlišné praktické a dizajnové benefity. Neexistuje preto univerzálny návod, ktorý vám dá odpoveď na otázku, ako vybrať ideálny model. Pomôcť vám však môžu nasledovné tipy, ktoré je spolu s vašimi osobnými preferenciami vhodné vziať do úvahy.

1. Komoda do spálne a jej výška

Jedným z prvých aspektov, na ktoré sa pri výbere oplatí zamerať, je správna veľkosť. Komoda do spálne by sa svojimi rozmermi mala prispôsobiť rozmerom samotnej izby. Mala by pritom zaberať takú časť podlahovej plochy, ktorá umožní pohodlne okolo nej prechádzať bez hrozby zakopnutia do jej rohov.

Do malej miestnosti voľte radšej vysoký, užší model. Nemal by byť príliš hlboký, aby pri svojej výške a šírke nepôsobil disproporčne. Takáto komoda do spálne by však aj naďalej mala ponúkať dostatok úložného priestoru, aby si zachovala svoju praktickú stránku. Zároveň platí, že čím vyššia komoda do spálne, tým väčšie je riziko jej prevrátenia. Odporúčame preto vyššie komody ich zadnou stranou ukotviť do steny. Skvelou voľbou bude drevená komoda do spálne Teulat Valley. Jej výšku umocňuje subtílna spodná konštrukcia. Moderný vzhľad jej zas dodáva bezúchytové prevedenie. Nevšednosť ponúka kovová polička vsadená do vrchného rohu, ktorú v jednej línii dopĺňa praktická zásuvka.

nhfmhfmh
Dizajnová komoda Teulat Valley v dubovom alebo orechovom dekore bude navyše dokonale ladiť s naturálnym štýlom vášho interiéru.

Nízka komoda do spálne je zväčša širšia, takže sa hodí pre uskladnenie prikrývok a ďalších objemnejších predmetov. Je ideálna v kombinácii s policovým regálom, ktorý sa nad ňu môže umiestniť. Vydareným modelom je komoda do spálne Teulat Sierra, kombinujúca otváraciu časť so štyrmi zásuvkami. Výnimočný charakter podčiarkuje symetricky členitý reliéf dvierok, ktorý je v kontraste s hladkou textúrou zásuviek.


Drevená komoda so zásuvkami

Nízka komoda do spálne by sa však v domácnosti s malými deťmi rozhodne nemala situovať pod okno. Malého výmyselníka by totiž v záujme lepšieho výhľadu mohla zvádzať k vylezeniu na jej vrchnú dosku.

2. Vyberte si správny materiál

Komoda do spálne nie je v oblasti výberu materiálu ničím limitovaná. Klasikou je drevená komoda do spálne, pri ktorej máte na výber z laminátu a masívu. Univerzálnou voľbou pre každú spálňu je komoda do spálne Teulat Orbita. Jej drevené dvierka disponujú vstavaným push mechanizmom, ktorý komodu zbavil potreby úchytov a dovolil vyniknúť dizajnovým oválnym reliéfom.  

Nemenej zaujímavou je však aj kovová komoda do spálne. Hodí sa do rustikálneho aj industriálne ladeného priestoru. Keďže kov pôsobí chladným dojmom, je skôr vhodný do spální orientovaných na južnú stranu. Nadčasovou voľbou je komoda do spálne Teulat Punto, ktorá spája drevo s perforovaným vzorom kovových dvierok. Príťažlivým kontrastom pôsobia hranaté tvary v spojení s okrúhlymi výrezmi plniacimi úlohu úchytov. Keď sa k tomu pridá trojica farebných kombinácií, ktoré má vaša spálňa na výber, súhra týchto prvkov vytvorí dokonalý dizajnový zážitok.


Biela komoda do spálne

Nádych industrializmu pri komode Teulat Punto umocňujú perforované kovové dvierka, ktoré ukrývajú všestranne využiteľný priestor svojich dvoch políc.

Modernou alternatívou je aj komoda do spálne vo vysokom lesku. Takou je aj klasika v škandinávskom dizajne menom Zuiver High On Wood. Jej nohy a rám z masívneho dubu dolaďuje skrinka v lesklom prevedení, vyrobená z MDF dosky. V malej miestnosti však v dôsledku odrážajúceho sa svetla môže jej minimalistický dizajn zaniknúť. Odporúčame ju preto vyberať do priestrannejších spální.


Biela dizajnová komoda

Minimalistický kubus skrinky Zuiver High On Wood žiari v lesklom bielom klavírnom laku.

3. Prevedenie: zásuvky, či dvierka?

Komoda do spálne vyniká bohatou variabilitou prevedenia. Vyberať by sa však mala až v momente, kedy je miestnosť aspoň z dvoch tretín zariadená. Mala by ladiť so štýlom postele či skrine a aj v prípade zámerného kontrastu by nemala narúšať celkový harmonický dojem. Potom je už len na vás, či si vyberiete zásuvky alebo skrinky, prípadne stavíte na ich štýlovú kombináciu.

Riadiť by ste sa pri voľbe prevedenia mali predovšetkým priestorovými možnosťami spálne, ktorá tak determinuje hĺbku komody. Platí, že jej zásuvky aj dvierka by sa mali dať otvoriť bez akýchkoľvek priestorových obmedzení.

Jednou z najobľúbenejších alternatív je vyššia komoda do spálne s rovnako veľkými zásuvkami. Najčastejšie sa ponúkajú tri či štyri zásuvky, ktoré svojou minimalistickou štruktúrou zapadnú do každej spálne. Inšpirujte sa krásnou Dutchbone Sol, ktorej praktickú stránku vertikálne znásobujú trojice zásuviek a poličky. Ak máte radi vintage, práve tento model je pre vašu spálňu ako stvorený.


Starožitná drevená komoda

Pôsobivá vintage skrinka Dutchbone Sol je inšpirovaná staromódnymi kredencmi, ktorá je v novom šate dostupná v troch veľkostiach!

O niečo variabilnejšia je komoda do spálne s tromi až štyrmi zásuvkami a policami nad vrchnou zásuvkou. Ponúka kompaktný priestor, oddeľujúci napríklad spodnú bielizeň od iných textílií. Prakticky riešeným zástupcom tohto typu je drevená komoda do spálne Teulat Punto, ktorej perforované dvierka ukrývajú práve spomínané prevedenie. Robustnosť minimalistickej komode navyše dodáva subtílna kovová konštrukcia, umocňujúca jej rustikálny charakter.

Čoraz vyhľadávanejšou verziou je aj komoda do spálne s dvierkami, ktorá má po oboch stranách niekoľko radov užších zásuviek. Dizajnovo atraktívnym prvkom je priestranná lakovaná komoda do spálne Teulat Corvo, ktorá hravo kombinuje šesticu zásuviek, za dvierkami ukrytú policu a úzku otvorenú poličku pre knihy a časopisy. Jej prívetivý vzhľad umocňujú zaoblené rohy nábytku a nožičky okrúhlych tvarov, navodzujúcich harmóniu a pocit uvoľnenia.  

Novinkou vo svete nábytkového dizajnu je aj nadčasové riešenie klasickej komody, kedy sú klasické zásuvky ukryté za dvierka. Celkový dojem je viac než ohromujúci. Získa si priaznivcov moderného minimalizmu i nadčasových riešení. Typickým zástupcom tohto typu je komoda do spálne Teulat Arista s veľkorysým úložným priestorom. Originálne riešený previs dvierok nad vrchnú dosku je dizajnovým bonusom, ktorý v inej spálni nenájdete. Nemenej príťažlivo pôsobí aj komoda do spálne Teulat Sierra, ktorá sa bude vynímať v tradičnej i modernej miestnosti. Jedinečný kúsok s vrúbkovanou textúrou dvierok ukrýva bohatú schému vnútorného priestoru a do interiéru vnáša nadčasovú eleganciu čistých línií.


Dizajnové drevené komody Teulat

Dizajnové komody Teulat Arista a Teulat Sierra podčiarkuje subtílna kovová konštrukcia, ktorá spolu s čistými líniami vyzdvihne originálny charakter interiéru.

4. Kontakt s podlahou

Komoda do spálne môže priestor otvoriť aj tým, že je vsadená na konštrukciu štyroch nožičiek. Výhodou je ľahká údržba, kedy si aj pod komodou pravidelne budete môcť vyčistiť podlahu bez toho, aby ste tento kus nábytku museli premiestňovať. Ak teda chcete svojmu priestoru dodať vzdušnosť, siahnite po komode Teulat Linea. Jej štíhle kovové nohy dolaďujú moderný štýl do minimalistickej dokonalosti a uľahčujú prístup k spodným zásuvkám komody.


Moderná komoda do spálne

Starostlivo premyslené detaily priam vyzývajú, aby sa dizajnová skrinka Teulat Linea stala súčasťou vášho nadčasového bývania.

Obdobou vyvýšeného riešenia je komoda do spálne na kolieskach. Jej flexibilita umožní presunúť komodu nielen počas upratovania, ale i v prípade, ak často realizujete zmeny v interiéri. Nápomocnou vám v tomto ohľade bude komoda do spálne BePureHome Talent. Využijete ju ako príručného pomocníka. Uskladní vaše najobľúbenejšie kusy šiat či knihy, ktoré chcete mať vždy poruke.Komoda BePureHome Talent pôsobí starožitným dojmom, no vie osviežiť aj moderný priestor.

Ak  chcete, naopak, maximalizovať priestor a využiť každý voľný centimeter, budete zrejme preferovať komodu bez nožičiek. Čo tak siahnuť po robustnej komode Vtwonen Bunk? Svojím vyzývavým dizajnom rozhodne nesklame v industriálne ladenom priestore, ktorý osvieži spojením masívneho borovicového dreva s kovovými úchytmi a pántami.

Každý priestor má svoje osobitosti, ktoré kladú odlišné požiadavky na funkčnosť a dizajn. Veríme, že vás prehliadka svetom spálňových komôd inšpirovala a pomohla pri ujasnení predstavy, čo môžete od dizajnového nábytku v spálni očakávať. Možností je veľa a je na každého zvážení, čo považuje za ideálne riešenie. Príďte sa k nám poradiť o komode do vašej spálne. Ukážeme vám množstvo vystavených modelov a radi vám navrhneme i unikátne riešenie, v ktorom spojíte príjemné s užitočným.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priatelmi.

Z našej ponuky

Teulat Valley vysoká drevená komoda
912 €
Teulat Sierra drevená komoda so zásuvkami
799 €
Teulat Corvo komoda do obývačky
733 € 612 €
Teulat Arista komody do spálne
532 €
Zuiver High On Wood 2DR 1DO biela lesklá komoda
549 €
Dutchbone Class drevená skrinka
1649 €
Zuiver Barbier drevená komoda
1269 € 1269 €
Teulat Doric dizajnová drevená komoda
1067 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.11894702911377 | Run time: 0.13643789291382