Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
12. 01. 2022 • Ako si vybrat?

Dizajnové svietidlá – ako si vybrať?

Dizajnové svietidlá môžu okrem primárnej funkcie, podporiť aj celkovú náladu nášho interiéru. A práve s atmosférou súvisí výber vhodného osvetlenia, ako aj intenzita vyžarovaného svetla. Hoci sa vám na prvý pohľad môže zdať, že v tomto smere máte jasno, poznáte úskalia výberu vhodného osvetlenia do jednotlivých miestností? 1. Do akého priestoru zháňam svietidlá a akú mieru osvetlenia od nich očakávam? 2. Mám už vybraté, či chcem do tohto priestoru stropné svietidlá, závesné, nástenné, alebo stojanové lampy? 3. Akú materialitu má daný priestor a z akých materiálov a farebnosti majú byť moje svietidlá? 4. Vyberám si utilitárne čisto funkčné svietidlá, alebo naopak dizajnovo zaujímavé pre dotvorenie vzhľadu interiéru?

Dizajnové svietidlá – ako si vybrať?


Zuiver SKALA dizajnová lampa

Modelová rodina Zuiver SKALA ponúka rôzne typy svietidiel v jednotnom dizajne.

Dizajnové svietidlá a výber tienidla

Interiérové svietidlá a ich tienidlá bývajú vyrobené z rozmanitých materiálov. Najčastejšie sa stretnete so skleneným tienidlom. To je špecifické v tom, že svetlu dovolí šíriť sa bez orientácie na všetky smery. Obľube sa tešia i robustné oceľové, či drevené tienidlá, ktoré naopak, vďaka nepriehľadnému materiálu orientujú svetlo presne tam, kam chceme. K cenovo menej náročným variantom patria svietidlá s tienidlami z recyklovaných papierov. V súčasnosti sú vychytené aj betónové svietidlá, ktoré majú tienidlo vytvorené z pravého betónu. To im nepochybne dáva pravý industriálny výraz.

Zuiver dizajnové lampy interiér architekti

Stropné alebo závesné svietidlá?

Technickou podmienkou pri výbere typu svietidla je aj umiestnenie elektrického vývodu a výška stropu miestnosti. Stropné svietidlá, známe aj ako prisadené svietidlá, vďaka svojmu priamemu prichyteniu o strop zaručujú neviditeľnosť lanka či kábla. Sú vhodné do pochôdzneho či frekventovaného priestoru, v ktorom by visiace lampy prekážali. V porovnaní s nimi síce šetria miesto, sú však menej výrazným estetickým prvkom interiéru. Ak takýmto svietidlom plánujete osvetliť väčšiu miestnosť, je vhodné zadovážiť si hneď viacero stropných svietidiel, aby bola veľká plocha dostatočne osvetlená.

Závesné dizajnové svietidlá či “lustre” ako hlavný zdroj svetla predstavujú zaujímavý solitér v miestnosti. Takýto typ osvetlenia je najčastejšie zavesený na lanku alebo na tyči a vyžaduje si viac priestoru. V prípade robustnejších typov si všímajte pevnosť závesu a s ohľadom na umiestnenie v interiéri venujte pozornosť aj jeho vhodnej dĺžke.

Stropné svietidlá Roomfactory dizajn interiér
Stropné svietidlá Zuiver VALON vytvárajú príjemné bodové svetlo, zatiaľ čo séria BIRDY zaujme svojim dizajnom.

Stojace, nástenné a stolné lampy

Stojace lampy výborne dopĺňajú osvetlenie najmä v obývacích izbách. Poskytujú dostatok svetla pri čítaní, ale rovnako dobre poslúžia i v prípade osvetlenia istej časti miestnosti. Stojaca lampa je zároveň dizajnovým prvkom, ktorý miestnosť oživí a podčiarkne jej charakter.

Nástenné svietidlá pútajú pozornosť efektom odrážajúceho sa svetla od steny. Okrem toho, že dotvárajú jedinečný dizajn priestoru, pomôžu navodiť príjemnú uvoľnenú atmosféru a ponúkajú súzvuk svetla a tieňa.

Najmä nežnejšie pohlavie „ožije“, keď sa vyberá stolná lampaVariabilita farieb, tvarov, úchytiek, kĺbov a dizajnu z nej robí funkčný, ľahko kombinovateľný prvok v interiéri. Stolné lampy poslúžia ako lampy do obývačky, na pracovný stôl, ale aj do spálne či predsiene.

Zuiver Roomfactory stolná lampa svetlo interiér
Obľúbené svietidlá z modelovej rodiny Zuiver LUB zaujmú čiernym chrómovaným povrchom. Svietidlo READER zasa svojim medeným prevedením.


Dizajnové svietidlá do obývačky, jedálne a kuchyne

Svietidlá do obývačky by mali vyžarovať príjemné teplé svetlo. Ak v nej váš konferenčný stolík nestojí uprostred miestnosti, nemá zmysel montovať centrálne stropné svietidlo. Praktickejšou alternatívou je použiť stojace lampy a nástenné dizajnové svietidlá, ktoré dotvoria zamýšľanú atmosféru. Pretože sa dajú nasmerovať rôznymi smermi, docielite príjemnú svetelnú scénu v celej miestnosti a v prípade potreby ju ľahko prispôsobíte aktuálnej potrebe obývacej izby.

Dizajnový nábytok do obývačky Zuiver Roomfactory
Svetelná scéna v obývacej izbe je príjemnejšia rozdrobením na viacero menších svetelných zdrojov.

Ak často sledujete televíziu, je vhodné vedľa sedačky umiestniť malé tlmené svetlo. Osvetlenie sa tak nebude odrážať na obrazovke. Pri čítaní je vhodná stolná i nástenná lampa s kĺbovým ramenom, ktorú nasmerujete priamo na svoju knihu bez toho, aby ste ostatných rušili pri sledovaní televízneho programu. Na trhu sú k dispozícii aj stmievače osvetlenia, ktoré sú priamo zabudované do svietidla. Vychytávkou je aj stmievač na diaľkové ovládanie, vďaka ktorému viete regulovať intenzitu svetla všetkých svietidiel v miestnosti.

V kuchyni či v jedálni myslite na viaceré druhy osvetlení. Prvoradé je kvalitné osvetlenie kuchynskej linky. Nie je totiž nič horšie než neosvetlená pracovná plocha. Na tú si ľahko posvietite bodovým LED osvetlením s intenzívnym bielym svetlom, označeným ako 4200 K. Trendom je aj vnútorné osvetlenie kuchynských skriniek so vstavaným pohybovým senzorom. Nad jedálenským stolom zas vynikne klasika v podobe závesného svietidla, pre ktoré sa odporúča teplé svetlo označované ako 2400 K.

Stolná lampa ZUIVER STUDY Roomfactory
Stolná lampa Zuiver STUDY už svojím názvom napovedá, ktorí užívatelia jej najviac holdujú.

Osvetlenie detskej izby a spálne

Pri vyberaní lampy do spálne sa vyhýbajte ostrému svetlu. Menej intenzívne teplé svetlo bude príjemným riešením pre navodenie pocitu uvoľnenia a prichádzajúceho odpočinku. Ak radi čítate v posteli, nemali by ste vynechať lampy na nočný stolík, prípadne nástenné lampy s otočnou hlavou umiestnené nad čelom postele. Výbavou väčšiny spální je aj šatníková skriňa so zrkadlom, pri ktorej by malo svietiť jasné biele svetlo.

Azda najnáročnejšou na osvetlenie je detská izba. V nej sa totiž s rastúcimi deťmi menia lampy aj niekoľkokrát. Základom by malo byť centrálne stropné osvetlenie poskytujúce dostatok svetla aj počas hry za tmy či za šera. Ak máte malé deti, ktoré si len postupne zvykajú na samostatnosť vo vlastnej izbe, odporúčame nočné svetlá so senzorom. V prípade, že sa v noci zobudia a budú sa chcieť presunúť na toaletu či do vašej postele, budú mať väčší pocit bezpečia. Predídete tiež nechcenému zakopnutiu a pádu. Už škôlkari by mali mať v povinnej výbave lampu na písací stôl či menšiu lampu na nočný stolík.

Roomfactory Kelvin meranie farba osvetlenia dizajnové svietidlá
Teplota vyžarovaného svetla vyjadrená v Kelvinoch. Čím menej, tým teplejšia farba osvetlenia.

V kúpeľni pozor na IP ochranu

Centrálne stropné svietidlo či bodové svetlá by mali dominovať aj vašej kúpeľni. Keďže ide o priestor, v ktorom sa okrem procesu očisty neraz snažíte i relaxovať, nebojte sa aj tu voliť hneď niekoľko druhov osvetlenia. Zrejme budete súhlasiť, že alfou a omegou je osvetlenie zrkadla bielym svetlom. To ocenia dámy pri každodennom líčení i páni pri pravidelnom holení. Naopak, žlté svetlo odporúčame umiestniť nad vaňu či sprchový kút. Nezabudnite ani na to, že z výparov sa kumuluje vlhko. Myslite preto na bezpečnosť a vyberajte si svietidlá určené špeciálne do tejto miestnosti.

Podľa technickej normy by malo byť vaše kúpeľňové osvetlenie kryté na úrovni minimálne IP 43, aby odolalo neúmyselnému postriekaniu vodou.

Svietidlá do kúpeľne s IP parametrom ZUIVER Roomfactory
Závesná lampa Dutchbone CUBO zaujme svojim originálnym prevedením a mosadznej materialite.

Výber správnej žiarovky

Kedysi nám k zisteniu sily svietenia žiarovky stačilo poznať jej príkon vo wattoch. S vývojom technológií však na trh vstúpili aj rozličné typy úsporných, halogénových a LED žiaroviek, u ktorých watty vypovedajú len o spotrebe energie, a nie o svietivosti. Preto by ste mali sledovať údaj, ktorý vypovedá o svetelnom toku. Ten sa uvádza v lúmenoch (lm).

Odporúčaná intenzita žiaroviek do bežných svietidiel sa líši od typu lampy. Zatiaľ čo lampa na čítanie má mať svietivosť aspoň 200 lm, lampa na pracovný stôl by mala dosahovať hodnotu 300 až 500 lm. Pre stropné dizajnové svietidlá v obytných miestnostiach sa odporúča dosiahnuť aspoň 800 lm svietivosti, zatiaľ čo dekoračnému svietidlu postačí aj 100 až 240 lm.

Interiér osvetlenie atmosféra Roomfactory dizajnové svetlá
Porovnanie rovnakého interiéru a dvoch svetelných schém. Intenzívnejšia a mierna pre navodenie večernej atmosféry.

Osobitným typom žiaroviek sú LED žiarovkyMajú hneď niekoľko výhod. Okrem veľmi nízkej spotreby energie sa nezahrievajú tak ako klasické žiarovky. Nie sú citlivé ani na časté zapínanie a vypínanie a plný výkon poskytnú hneď po zapnutí. Pri výbere LED osvetlení si všímajte ich životnosť. Tá sa pohybuje od štandardných 10 000 až po 30 000 hodín.

Intenzitu žiarovky môže ovplyvňovať aj uhol, v ktorom svietidlo vrhá svetlo, farba stien miestnosti, ale i vaše osobné preferencie. Pre uspokojivé osvetlenie väčšiny miestností často nestačí iba jeden svetelný zdroj. Spálňu či obývačku okrem centrálneho svietidla tak neraz dopĺňa aj lampa na čítanie či stolná lampa.

Dizajnové svietidlá a bezpečnosť na prvom mieste

IP Parameter IK Parameter dizajnové svietidla a bezpečnosť na prvom mieste


Pri výbere svietidiel by ste nemali prehliadnuť údaj o stupni ochrany. Ten udáva rozsah ochrany pred poškodením v prípade vniknutia prachu, vody i ďalších cudzích látok. Označuje sa IP kódom (z angl. international protection) s dvojicou číslic. Prvá číslica za uvedenými písmenami udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov a druhá uvádza stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Platí, že čím vyššie dvojčíslie, tým väčšia je vodeodolnosť.


Pri zariaďovaní interiérov nie je dôležitý iba výber vkusného nábytku či vhodnej farby stien. Rovnako vnímaví by sme mali byť aj pri výbere vhodného osvetlenia. Práve intenzita osvetlenia a vyžarujúca farba ovplyvňujú celkovú atmosféru a komfort bývania. Nebojte sa trochu experimentovať a svietidlá kombinovať. Centrálne svietidlo doplnené o nástenné, stolové či stojace lampy vám umožní mať v miestnosti vždy také osvetlenie a náladu, akú si v danom momente žiadate vytvoriť. Nezabúdajte však na veľkosť a využitie priestoru. Spojením viacerých svetelných zdrojov si vytvorte žiarenie, na aké máte zrovna chuť.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priatelmi.

Z našej ponuky

Zuiver Valon-2 DTW stropné svietidlo
119 €
Zuiver Tripod stojanová lampa
229 € 229 €
Zuiver Metal Bow stojanová lampa
299 € 249 €
Zuiver Birdy závesné svietidlá
89 € 89 €
Dutchbone Archer stojanová lampa
169 € 99 €
Zuiver Left závesná lampa
69 € 69 €
Dutchbone Kubu ratanová zavesná lampa
229 €
Zuiver Orion závesné svietidlo
129 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.086577892303467 | Run time: 0.098343133926392