Pôvodný stav a návrh rozloženia nábytku
V prípade tohto interiéru sa jednalo o novostavbu, ktorá doposiaľ nebola zariadená nábytkom. Mali sme teda slobodu v tvorbe a podľa zadania klientov sme sa snažili o funkčné rozloženie nábytku v priestore. Zaujímavým je, že v tomto priestore sa stretávajú obývačka, jedáleň, komunikačný priestor (vstup do spálne), aj čitárenšký kútik. Pri zariaďovvaní musíme zohľadniť:
Veľkosť priestoru, ktorý ideme zariaďovať
Orientáciu a rozmery okenných otvorov
Existujúce vstavané povrchy (napríklad oditeň parkiet, či dlažby)
Veľkosť priestoru nám napovie, s akými rozmermi nábytku môžeme rátať. Dôležitý je samozrejme aj priestor "medzi" nábytkom, aby sa napríklad pri odsunutí stoličky od jedálenského stola, dalo ďalej okolo stola pohybovať. Okenné otvory a ich veľkosť nám predurčia výhľady z miestnosti, ako aj vplyv nežiadúceho oslnenia (napríklad na plochu televízora). Vstavané povrchy, ako napríklad parkety, nám napovedia, s akými dekormi môžeme rátať, aby výsledok spolu harmonicky ladil.
Pôdorys priestoru - pôvodný a zariadený
Moodboard pre navodenie budúcej atmosféry
Počiatočným krokom pri tvorbe interiéru je správne zachytenie budúcej atmosféry. Na tento účel nám slúži tzv. moodboard, ktorý je abstrahovaným vyjadrením nášho zámeru. Zachytavame v ňom plánované materiály, farby, či náznak konkrétnych prvkov interiéru, ak vopred vieme, že tieto klient od začiatku požaduje do návrhu zapojiť. Vo výsledku si overíme, ako spolu budú navrhované farby a materiály pôsobiť a či sme sa vybrali správnou cestou.
Moodboard návrhu interiéru
Výber konkrétnych modelov
Akonáhle máme overený náš zámer, môžeme sa vrhnúť na výber konkrétnych modelov nábytku. Opäť pri nich zohľadňujeme jednotlivé rozmery, materiály a farebné pôsobenie. V tomto prípade sme mali voľnejšiu ruku, keďže klientom sa páčil kontrast farebných solitérov nábytku voči existujúcim povrchom - tehlového obkladu z pálenej červenej tehly a priznanému betónovému stropu. Takýto interiér bude pôsobiť nadčasovo aj o niekoľko rokov. A v prípade, že sa bude majiteľom žiadať opäť nový refresh, hravo vymenia mobilné prvky nábytku a môžu dosiahnúť novú atmosféru.
Výber nábytku podľa návrhu interiéru
Vizualizácie priestoru
Po sfinalizovaní výberu nábytku tvoríme náladové vizualizácie. Zo skúsenosti vieme, že takto si klienti vedia ľahšie predstaviť atmosféru svojho budúceho interiéru. Vidíme v nich už konkrétnejšie jednotlivé povrchy, vybrané modely nábytku, avšak najmä ich pôsobenie v danom priestore. Dôležitým aspektom pri návrhu interiéru je zladenie jednotlivých komponentov do harmonického celku. Platí to rovnako pre prácu so vstavanými (podlaha, steny, strop) ako aj mobilnými (nábytok) prvkami interiéru.
Poďme do finále
Po sfinalizovaní návrhu klientom utrieme slzy dojatia a postúpime k samotnej realizácii :-) Je len na vás, či si zvolíte iba dodanie vybraného nábytku, alebo vám to celé aj vynesieme, zmontujeme, vyladíme a odnesieme so sebou obalový materiál, takže už večer si budete môcť vychutnať obľúbený seriál vo svojom novom interiéri.
Často sa stretávame s tým, že pri tvorbe interiéru sa návrh a výber nábytku časovo odsúva na posledné priečky zoznamu. My však odporúčame pracovať s ním už v úvodných fázach. Jednak si tak viete zachytiť prípadne úpravy vstavaných prvkov a jednak si optimalizujete dodanie nábytku v správnom čase, v prípade ak by bol na objednávku s dlšhou dobou dodania.
Môžeme poradiť aj vám?
V interiérovom dizajne sa vyznáme a pomohli sme už mnohým spokojným klientom. Neváhajte sa nám ozvať a radi poradíme aj vám.