Tohtoročná jar nám dokázala, že prechod zo školských lavíc na dištančné vzdelávanie nie je len perspektívou budúceho vzdelávania žiakov. Zhoršujúca sa pandemická situácia núti mnohých rodičov zamyslieť sa nad výbavou detskej izby, ktorú musia opäť premeniť na domácu učebňu. Jej základom by mal byť okrem technického vybavenia aj kvalitný a najmä praktický písací stôl. Taký, ktorý sa vášmu školákovi bude nielen páčiť, ale pri učení mu poskytne aj komfort s dostatkom miesta pre veci, ktoré chce mať poruke.
Písací stôl a jeho pracovná plocha
Skôr, než sa zameriate na výber písacieho stola, zamyslite sa, koľko detí ho bude používať. Nie každá domácnosť totiž disponuje samostatnou detskou izbou s vlastným písacím stolom pre každé dieťa. Rodina s tromi deťmi zrejme neuprednostní tri menšie stolíky, najmä ak ich ratolesti zdieľajú spoločnú izbu. Radšej si zvolia jeden písací stôl väčších rozmerov, ktorý poskytne priestor napríklad dvom deťom súčasne.
Ak vám to priestorové možnosti dovolia, ideálne je dopriať svojmu dieťaťu písací stôl s dostatočne veľkou pracovnou plochou na písanie i na prácu pri počítači. Odporúča sa, aby súčasne slúžil aj na odloženie nevyhnutných pomôcok a ďalšej výpočtovej techniky. Aby ste po niekoľkých rokoch nemuseli stolík vymeniť, dbajte na to, aby mal pre školáka rozmery pracovnej dosky minimálne 70 x 140 cm.
Správna výška, pri ktorej nebude bolieť chrbát
Správne držanie tela a komfort sedenia zvyšujú produktivitu pri práci a vzdelávaní. Preto je dôležité už od detstva vštepovať deťom zdravé návyky, a to nielen v oblasti pravidelného pohybu či zdravej stravy. Pri výbere správneho stolíka do detskej izby je preto namieste brať do úvahy aj vek dieťaťa. S tým totiž súvisí aj výška stola. Škôlkari či školáci na prvom stupni budú mať problém správne sedieť za stolom štandardných rozmerov. Pri nevhodnej výške stola by mohli mať bolesti chrbta či krčnej chrbtice. Rodičia preto s čoraz väčšou obľubou volia tzv. rastúci písací stôl. Ten sa potrebám dieťaťa okrem nastaviteľnej výšky prispôsobuje aj nakloniteľnou stolovou doskou. Príkladom dizajnovo zaujímavého stola je multifunkčná tabuľa Stilo z masívneho jedľového dreva. Tento výnimočný kus nábytku môže dieťaťu poslúžiť nielen ako pracovný stôl, ale aj ako tabuľa, ktorá dokáže obohatiť hru v detskej izbe.
Písací stôl a jeho umiestnenie
Umiestnenie písacieho stola v detskej izbe neradno podceňovať. Prirodzené denné svetlo povzbudzuje k aktivite, preto mnohí rodičia umiestňujú písací stôl v blízkosti okna. Treba si však uvedomiť, že výhľad môže dieťa rozptyľovať a odpútavať od sústredeného učenia. Rovnako nevhodné je však aj otočenie stola chrbtom k oknu, najmä ak váš malý študent využíva pri učení počítač. Svetlo odrážajúce sa od monitora potrápi jeho oči a nie je vylúčené, že sa to časom môže vystupňovať až k bolestiam hlavy. Kam teda správne umiestniť písací stôl pre školáka?
Nezabúdajte na úložný priestor
Rodičia, ktorí majú v čerstvej pamäti časy z prvej vlny koronavírusu, budú isto súhlasiť, aké náročné bolo nastaviť školský režim na domáce podmienky. Aby sa vaše dieťa nerozptyľovalo zháňaním kníh, ceruziek a výkresov a dokázalo sa čo najviac sústrediť na štúdium, je dobré mať všetky pomôcky poruke. Odpoveďou sa stane písací stôl s úložným priestorom, zásuvkami alebo s poličkami. Takýto stôl so spomínanými vylepšeniami dokáže okrem úspory času minimalizovať aj neporiadok. Nepotrebné veci či pomôcky sa dajú rýchlo uložiť na svoje pôvodné miesto.
Písací stôl a osobnosť dieťaťa
Môže stôl súvisieť s osobnosťou školáka a podpísať sa pod úspech domácej výučby? Každé dieťa je individualita s vlastným štýlom učenia sa a motivácie. Ak práve to vaše nepatrí medzi typy, ktoré nad učením dokážu presedieť hodiny, môže byť písací stôl dôležitým aspektom pri dosahovaní študijných výsledkov a spokojnosti celej rodiny. Preto pri výbere dajte slovo aj svojmu školákovi, aby ste mu vďaka dizajnovo príťažlivému kúsku školy v jeho izbe dopriali radosť z učenia.
Dizajnový písací stôl v harmónii s priestorom
Dnes už nemusí písací stôl vyzerať tak, ako vyzerala školská lavica pred tridsiatimi rokmi. Komu by sa pri pohľade na ňu chcelo s radosťou púšťať do učenia?
Písací stôl pre školáka by mal preto spĺňať nielen kvalitatívne a praktické požiadavky, ale mal by ladiť aj s nábytkom v detskej izbe. Myslia na to aj dizajnéri a výrobcovia nábytku, ktorí ponúkajú celé sety či produktové rady do izby školáka. Písací stôl tak dokážete hravo zladiť s posteľou, nočným stolíkom alebo skriňou s regálom. Opýtajte sa svojho školáčika, či by sa mu viac hodil písací stôl Nikki so zásuvkami po oboch bokoch. Alebo by si radšej vybral nadčasový Jade v škandinávskom dizajne. Možnosťou je aj elegantný stôl Dennis s kartáčovaným povrchom.
Ekológia a bezpečnosť nadovšetko
Okrem ľahkého prístupu k stolu nezabudnite ani na bezpečnosť materiálov či vyhotovenie stolíka. Prevedenie bez ostrých rohov a hrán, ako aj nezávadný materiál vytvoria spoľahlivé pracovné prostredie. Ak si navyše vyberiete nábytok s certifikátom FSC, garantujúcim jeho pôvod zo zodpovedných zdrojov, nastavíte aj postoj dieťaťa k ochrane prírody a k ekológii. Navyše pocit šťastia a zdravia dokážu robiť zázraky aj z psychologického hľadiska. Aj vďaka vášmu zodpovednému prístupu vyrastie z malého školáka zodpovedný dospelý, ktorý bude mať jasno v hodnotách a tento odkaz bude odovzdávať ďalej.
Ak kupujete písací stôl pre školáka, zvážte jeho veľkosť, dizajn i praktickú stránku. Nevhodný výber by nielenže nevyriešil vaše aktuálne potreby, ale súčasne by ste mohli riešiť dilemu, kam s kusom nepotrebného nábytku. Uistite sa preto, že kupujete model zohľadňujúci nielen aktuálne potreby domáceho vzdelávania, ale súčasne je aj dizajnovým doplnkom vášho interiéru. A pretože písací stôl nemôže plnohodnotne plniť svoje funkcie bez kancelárskej stoličky, čoskoro vám poradíme, ktoré aspekty pri jej výbere je dôležité zohľadniť.