Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
29. 05. 2022 • Tipy a inšpirácie

Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne

Malá spálňa je výzvou nielen pre interiérových dizajnérov. Výber základných kusov nábytku, osvetlenia i farieb sa tu totiž neriadi poučkami o minimálnych rozmeroch či ergonómii. Ako teda zariadiť malú spálňu v prípade, že jej metre štvorcové hrajú proti vám ?

Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne

Našťastie sa aj priestor menšej spálne dá vkusne a prakticky zariadiť. Neraz i bez toho, že by ste si uvedomili skutočné parametre. Základom pri zariaďovaní menšej spálne je prijať rozhodnutie týkajúce sa farieb, postele, osvetlenia a nábytku. Napríklad biela komoda je vďaka svojmu minimalistickému dizajnu, rovným líniám a nepútavej farebnosti, ideálnou voľbou namiesto šatníkovej skrine. Rovnako priestor neutrpí, ak v ňom namiesto nočných stolíkov použijete pár menších políc. Dôraz by ste pritom mali dať na svetlé farby a doplnky a staviť na čisté línie či minimalistické prvky.

Vstavaná skriňa patrí na chodbu

Hoci je mimoriadne praktická, po strop vstavaná skriňa do malej spálne rozhodne nepatrí. Vhodnejším riešením je individuálne stojaca komoda do spálne, ktorá dovolí vašej oáze pokoja slobodne dýchať. Jej menšie úložisko vás nebude zvádzať k hromadeniu množstva často i nepotrebných vecí, a tak sa vám bude ľahšie udržiavať poriadok. Aj tu platí, že menej je viac. Nesnažte sa preto v spálni využiť každý voľný centimeter a úložný priestor si radšej presuňte do inej časti bytu. Napríklad neobytný komunikačný priestor (chodba) je pre tento účel ideálny, keďže spravidla poskytuje dostatok nevyužitého priestoru.


Biela komoda do spálne

Oživiť strohý priestor dokážu aj čisté línie minimalizmu. Obľúbenými sú Teulat Arista, alebo biela komoda Zuiver High on Wood.

Biela farba spálňu opticky rozšíri

Pocit otvorenosti a optického zväčšenia dodajú spálni zrkadlá, pri ktorých však dbajte na ich umiestnenie. Zrkadlo postavené oproti oknu odrazí do izby dodatočné svetlo a prispeje tak k vzdušnejšiemu dojmu z miestnosti. Nemala by sa v ňom však odrážať vaša posteľ. Ak sa tomu nedá vyhnúť, zrkadlo vynechajte a radšej sa zamerajte na zväčšenie priestoru pomocou farieb. Práve biela farba ho totiž vizuálne otvorí a menšej metráži tak dopraje pomyselné centimetre navyše. Malé spálne oživia i svieže pastelové farby, ktoré skvele ladia s lesklými materiálmi. Rovnako ich potešíte minimalistickým štýlom nábytku, ktorého ideálnym zástupcom je práve biela komoda. Menšej spálni, naopak, nepristanú tmavé a nepriepustné závesy, ktoré ju opticky zmenšujú.


Zrkadlo do spálne

Jedným zo súčasných trendov pri zariaďovaní interiérov je nevešať veľkoformátové obrazy a zrkadlá na stenu, ale umiestniť ich na vhodnom mieste na podlahu. Oživeniu vášho priestoru pomôže aj naše obľúbené stojace zrkadlo Zuiver Leaning.

Posteľ s úložným priestorom či rozkladacia pohovka

Pokiaľ nie je vyslovene nevyhnutné nechať pod posteľou voľný priestor kvôli prípadnej vlhkosti, vhodnou alternatívou namiesto veľkej šatníkovej skrine je výber postele s úložným priestorom. Je ideálnym riešením pre uskladnenie sezónnych či málo používaných vecí.

Ak sme už pri posteli, častou dilemou je veľkosť plochy na spanie. Ak sa vám totiž do menšej spálne nezmestí manželská posteľ klasických rozmerov, je na mieste zvážiť dve alternatívy: buď sa vzdáte pohodlného prístupu do postele, ktorá bude umiestnená od steny ku stene, alebo sa uspokojíte s menším priestorom na spánok. V prípade, ak nie ste ochotný upustiť ani z jednej požiadavky, zostáva posledná možnosť, a to rozkladacia pohovka. Ide o estetické a praktické riešenie, pri ktorom je však potrebné dbať na to, aby bola určená na každodenné použitieV opačnom prípade hrozí dlhodobo nekvalitný spánok, ktorý môže viesť až k bolestiam chrbtice či k chronickej únave z nevyspatosti.

Biela komoda zladená s nočnými stolíkmi

Keďže je biela komoda svojou farbou a zväčša minimalistickým konceptom univerzálna, pokojne si môžete dovoliť odchýlku od „tónu-v-tóne“ a zvoliť si nočné stolíky odlišného dizajnu. Samozrejme, nemáme na mysli ornamentálny štýl ani výrazne odlišné odtiene. Pri akútnom nedostatku priestoru sú namiesto nočných stolíkov riešením i menšie poličky na stenu. Postačia na umiestnenie lampy, prípadne i knihy. A aby boli nočné stolíky či poličky ľahko dosiahnuteľné, ich výška by mala byť v úrovni hornej hrany matraca.


Nočné stolíky do spálne

Priestor v okolí postele neraz určí, aký rozmer stolíkov si môžete dovoliť. Náš fantastický model nočného stolíka Teulat Punto ponúka kreatívne riešenie.

Malá spálňa a jej osvetlenie

Neverili by ste, ako sa dá s malou spálňou „čarovať“ aj s pomocou osvetlenia. Zatiaľ čo nízko visiace lustre môžu v pozícii hlavného osvetlenia malému priestoru opticky ublížiť, minimalistické stropné svietidlá umiestnené čo najbližšie k stropu osvetlia izbu po celej svojej šírke. Lampy postavené na nočných stolíkoch sú tiež častou výzvou interiérových dizajnérov. Neraz sú totiž i nočné stolíky veľmi malé a umiestnením stolnej lampy na nich nezostane voľná plocha. Aby ste teda ušetrili miesto, náhradou za klasické lampičky môžu byť visiace lampy nad nočným stolíkom, prípadne do rohu postavená stojaca lampa. V neposlednom rade, aj biela komoda môže byť miestom, na ktoré sa postaví doplnkové dizajnové svietidlo.Jednoduché závesné svietidlá v tvare valčeka obohatia váš priestor svojou bohatou materialitou – od mramoru, cez betón až po medené prevedenie.

Aby sa vaša spálňa stala skutočnou oázou pokoja a oddychu, odstráňte z nej všetku elektroniku. Rozhodne si spálňu nespájajte s pracovňou a svoje povinnosti si v záujme pokojného spánku nechajte v kancelárii. Stavte radšej pastelové farby bez extravagantných vzorov a dovoľte, aby priestoru dominovala napríklad aj minialistická biela komoda. Bodkou k dokonalosti je vytvorenie párov, preto si v záujme harmónie zaobstarajte dvojice vankúšov, lámp i obrazov. Aby sa vaše bývanie v malej spálni stálo pozitívnou výzvou, zavítajte k nám a spoločne sa pozrieme na optimálne riešenie z pohľadu architektov.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Teulat Sierra drevená komoda so zásuvkami
799 €
Teulat Punto skrinka do obývačky
542 €
Teulat Corvo komoda do obývačky
733 €
Teulat Arista komody do spálne
532 €
Zuiver High On Wood 2DR 1DO biela lesklá komoda
479 €
Woood Gravure drevená komoda
869 €
Woood James skrinka na platne
219 €
Zuiver Barbier drevená komoda
1169 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.088164091110229 | Run time: 0.097536087036133