Jedálenské priestory môžu mať rôzne podoby a veľkosti. Od neformálnych zákutí, cez oddelenú jedáleň až po centrálne postavenie medzi obývačkou a kuchyňou. Najdôležitejším prvkom v danej miestnosti sú popri kuchynskom stole vaše jedálenské stoličky. Prezradíme vám preto, na čo by ste sa okrem parametrov mali pri ich výbere zamerať a prečo ho nepodceniť.

jedálenské stoličky zuiver

Jedálenské stoličky a ich postavenie v domácnosti

Čo robíme najčastejšie, keď bdieme a pritom nespíme? Sedíme. A práve preto, že značnú časť dňa strávime v tejto polohe, je mimoriadne dôležité dbať na pohodlie a ergonómiu sedacieho nábytku. Výnimkou v tomto smere nie sú ani jedálenské stoličky. Kvalitu nášho sedenia pritom ovplyvňujú nielen počas  stolovania. Nezriedka ich totiž používame aj v prípade, že v kuchyni pracujeme.

Kuchyňa je spolu s obývačkou centrom celej domácnosti. Stoličky tak budeme mať neustále na očiach a často ich aj využívať. Okrem ich dizajnu a rozmerov je preto dôležité prihliadať i na preferencie rodiny a v neposlednom rade aj na možnosti priestoru.

Do priestrannej jedálne sa hodia skôr mohutnejšie jedálenské stoličky s vysokým operadlom a podrúčkami. Už len pri pohľade na dizajnové stoličky Zuiver OMG so zamatovým čalúnením je jasné, že pohodlím sa sedenie nekončí. Nie je na škodu dokúpiť aj niekoľko kusov navyše, ak sa váš domov často stáva centrom návštev.

Do menšej kuchyne sa, naopak, hodia subtílnejšie jedálenské stoličky s minimalistickým dizajnom a svetlými tónmi. Príkladom skvelej voľby sú elegantné kuchynské stoličky Dutchbone Juju, ktoré kombinujú drevenú podnož s čalúneným sedením.

moderné jedálenské stoličky
Čalúnenie z mäkkého zamatu dodáva verzií Zuiver OMG velvet jemnejší a elegantnejší vzhľad.

Jedálenské stoličky vyberané s ohľadom na materiál podlahy

Jedálenské stoličky sú často presúvaným doplnkom, ktorého frekvencia používania sa môže prejaviť aj na vašej podlahe. Vyberať by ste si preto mali podnož s ohľadom na materiál podlahy a nohy stola.

Jedálenské stoličky s kovovou podnožou majú najširšie zastúpenie. Majú ju tak moderné, ako aj industriálne ladené stoličky. Skvelou ukážkou je model Zuiver Brent, ktorého subtílne kovové nožičky sa smerom k zemi pozvoľna rozširujú a navzájom vzďaľujú. Tento holandský výrobca koncipoval v podobnom duchu aj jedálenské stoličky Brit, ktorej organické tvary a pohodlne tvarované podrúčky umocňujú reprezentatívny dojem. 

Jedálenské stoličky s drevenou podnožou vynikajú na modeloch v škandinávskom alebo vo vidieckom štýle. Vďaka svojmu prírodnému stvárneniu pôsobia útulným dojmom. Rovnako ako kovové stoličky, aj modely s drevenou podnožou znesú vysokú záťaž. Spoznáte ich už po príchode do nášho showroomu, kde na svojom čestnom mieste stojí „severský“ obľúbenec prírodných farieb Zuiver Albert Kuip.

Jedálenské stoličky s podnožou z plastu sú mimoriadne variabilné, nielen čo sa týka farieb. Vďaka technológii výroby formou odliatku z jedného kusu plastu vynikajú dlhou životnosťou. Keďže sú mnohé vybavené UV ochranou, ich farbu či stabilitu neohrozí ani vystavenie priamemu slnečnému žiareniu. Svojou univerzálnosťou a moderným prevedením sa používajú v interiéri aj v exteriéri a ich povrchová úprava nespôsobuje poškodenie podlahy. Váš interiér príjemne osviežia plastové stoličky Barcelona DD Beekat, ktorých chrbtová opierka so štvorčekovými perforáciami zaistí priedušnosť pri sedení. Navyše si môžete skombinovať verzie s podrúčkami i bez nich a vyladiť si tak interiér na skutočný dizajnový zážitok.

záhradné stoličky
Vďaka vrstve UV ochrany sa stolička Barcelona DD Beekat stáva flexibilným pomocníkom v interiéri kaviarne či reštaurácie, ako aj na vonkajších terasách.

Jedálenské stoličky pre milovníkov pohodlia

Komfort pri sedení ovplyvňuje tvarové aj materiálové prevedenie stoličky. Do rozhodovania o výbere materiálu sedacej a chrbtovej časti by však v prvom rade mala vstúpiť praktická stránka a zloženie domáceho osadenstva.

Čalúnené jedálenské stoličky sú z hľadiska pohodlnosti voľbou číslo jeden. Kombináciou moderného dizajnu a nápaditého pohodlia vynikajú aj dizajnové stoličky Zuiver Albert Kuip. Ich jednoduché tvary, ergonomický tvar sedadla spojený s chrbtovou opierkou a retro postoj lakovaných nôh z jaseňového dreva vynikne v každom type priestoru. Rozhodne sa nečudujte,  ak zo stoličky zabudnete vstať.

čalúnené stoličky do jedálne
Jednoduché tvary, jemné črty a primeraná veľkosť stoličky Zuiver Albert Kuip predurčujú dostať sa do centra diania spoločenských udalostí.

Zamatové jedálenské stoličky pôsobia mimoriadne elegantným dojmom a hodia sa do klasicky ladených priestorov s retro prvkami. Neznamená to však, že nimi nemôžete skrášliť aj modernú jedáleň. Presvedčia vás o tom mimoriadne pohodlné zamatové stoličky Zuiver Mia, ktorých zamatový poťah a podrúčky splývajúce s chrbtovou opierkou vás vrelo privítajú nielen po príchode domov.

zamatové jedálenské stoličky
Dizajnové stoličky Zuiver Mia s netradičným organickým tvarom.

Stoličky pre domácnosti s malými deťmi

Čalúnené a zamatové jedálenské stoličky umocňujú pocit z pohodlného sedenia. Ich poťahové materiály bývajú špeciálne upravené proti oteru či škvrnám, čo zabezpečuje ľahkú údržbu. Do domácnosti s malými deťmi sú však predsa len málo praktické.

Rodiny s deťmi by v záujme čo najjednoduchšej údržby mali uprednostniť jedálenské stoličky z plastu, ktorých prevedeniu sa medze nekladú. Zabudnite na klasiku zo začiatku 90. rokov a odhoďte predsudky, že sa plast do kuchyne nehodí. V ponuke totiž nájdete minimalistické i nápadité kusy výrazných či transparentných farieb, ktoré sa navyše vyrábajú ako odliatok z jedného kusu. Absencia spojov tak podčiarkuje dizajnový zážitok, ešte viac zjednodušuje beztak nenáročnú údržbu a zaisťuje dlhšiu životnosť. Navyše sú stohovateľné, takže si pokojne môžete kúpiť i niekoľko kusov navyše a použiť ich v prípade, že sa nečakane rozrastiete. Túto vlastnosť oceníte aj v prípade, ak jedálenský kútik využívate sporadicky a vašou voľbou sa stane rozkladací jedálenský stôl a stohovateľné stoličky.

K malým deťom si pokojne vezmite aj jedálenské stoličky z umelej kože. Nový level komfortu poskytnú obľúbené jedálenské stoličky Zuiver OMG LL. Ich tvar je synonymom ergonómie a subtílna kovová podnož umocňuje nadčasový charakter. Keďže ide o ekologický variant kože, zodpovedá tomu aj ich cenová dostupnosť. Kvalitou prevedenia sú však takéto jedálenské stoličky na nerozoznanie od pravej kože. Ich príťažlivosť zvýrazňuje aj kombinácia s drevenou či kovovou podnožou, ktorá zvyšuje prémiový ráz a nadčasový charakter stoličiek.

farebné stoličky
Nebojte sa odvážnych farebných kombinácii od stoličiek Zuiver OMG LL, ktoré vedia interiér výrazne oživiť.

Drevené jedálenské stoličky sú rovnako vhodným variantom k malým deťom. Podľa technológie spracovania dreva sa vyrábajú masívne, ohýbané či lamelové stoličky. Všímajte si aj konštrukčné riešenie stoličky a uprednostnite modely s nožnými spojmi, ktoré zabránia prípadnému rozkývaniu. Minimalistické a nadčasové sú v tomto smere jedálenské stoličky Infiniti Woodstock. Teplé tóny dubového dreva, praktická stohovateľnosť a mimoriadne pevná konštrukcia zaručujú dlhodobé spokojné užívanie bez vizuálneho opotrebenia.

dizajnové drevené stoličky
Pri výbere drevených stoličiek nezabudnite aj na zjemnenie sedenia a zaobstarať si k nim podsedáky.

Praktický doplnok menom barové stoličky

Barové stoličky sú pôsobivým a praktickým doplnkom pre vašu jedáleň. Sú vhodné na príležitostné stolovanie a mnohokrát skvele dopĺňajú jedálenské stoličky zladené v rovnakom dizajne. Na rozdiel od klasických stoličiek však musia spĺňať vyššie nároky na pevnú, stabilnú konštrukciu. Spravidla majú nižšiu chrbtovú opierku, prípadne nemajú žiadnu. Výhodou takéhoto prevedenia je úspora priestoru. V záujme pohodlného sedenia dbajte pri ich výbere na to, aby bolo sedadlo barovej stoličky aspoň o 20 cm nižšie ako samotná doska barového pultu. A aby sa vám zo stoličky aj dobre vstávalo, mala by byť vzdialenosť stoličky od steny aspoň jeden meter.

Aby ste si posedenie v jedálni zladili, inšpirujte sa dizajnovou produktovou radou Dutchbone Franky. Jedálenské stoličky spolu s barovými verziami charakterizuje robustná oceľová podnož, ktorá je v kontraste s pohodlným čalúneným či koženým sedákom. Podobnú harmóniu vytvára aj dvojica jedálenských a barových stoličiek Zuiver Feston.

kožené barové stoličky
Barovej a pultovej stoličke Zuiver Feston dominuje sedák z PU kože s baseballovým prešívaním.

Nech už si vyberiete ktorýkoľvek typ podnože, nezabudnite sa uistiť, že vašej podlahe neublížia. Ostražitosť by ste mali zbystriť pri citlivých drevených parketách, ktoré pred nechcenými škrabancami ochránite filcovými klzákmi.  

Štýlové a dizajnové jedálenské stoličky doprajú pôžitok zo stolovania a poslúžia i kedykoľvek počas dňa. Neberte preto ich výber na ľahkú váhu a poraďte sa s odborníkmi, s ktorými spoločne nájdete na mieru šité riešenie. Keď sa na ne potom v intimite svojho domova usadíte, budete si môcť vychutnať pohodlie v kontexte útulného interiéru.

Related Posts