Aké funkčné požiadavky by mala spĺňať stolička a aká je vaša predstava o jej vzhľade? Skôr, než sa pustíte do výberu tej pravej, zvážte účel, ktorému bude slúžiť, dizajn, ktorý bude v harmónii či kontraste s priestorom, do ktorého ju umiestnite, ale aj nosnosť či povrchovú úpravu, ktoré môžu rozhodnúť o finálnom výbere. Úvodom si skúste odpovedať na tieto otázky:

1. Na aký typ sedenia stoličku potrebujem?

2. Uprednostňujem pohodlnejší čalúnený posed, alebo praktickú údržbu?

3. Zháňam stoličku s podrúčkami, alebo priestorovo úspornejšiu bez podrúčok?

4. Do akého dizajnu interiéru idem stoličky osadiť?

dizajnove-stolicky

Jesť, čítať či pracovať?

Jedálenská stolička, ale aj stolička do predsiene či obývačky obvykle nekladie vysoké nároky na ergonómiu, pretože sa pri jej výbere nepočíta s dlhodobým sedením. Zrejme ju aj vy začnete riešiť až v momente, kedy je váš interiér vymaľovaný, jeho pevné časti vstavané či umiestnené v priestore. A pretože stolička by doň mala kompozične, materiálovo aj farebne zapadnúť, pri jej výbere bude mať rozhodujúce slovo samotný dizajn jedálenskej stoličky.

Pri výbere kancelárskych stoličiek by ste mali prioritne sledovať ergonómiu. Najmä ak vezmeme do úvahy, že náš čas strávený v práci vypĺňa sedavé zamestnanie. Popri pravidelných prestávkach pri práci je dôležité dbať na nastaviteľnosť jednotlivých prvkov stoličky, možnosť výškového polohovania pre správnu pozíciu rúk a nôh, ako aj polohovanie sklonu operadla pre prirodzené zakrivenie chrbtice. Len vďaka týmto vlastnostiam bude vaše sedenie za pracovným stolom počas dlhých hodín strávených v práci pohodlné a nebude ohrozovať vaše zdravie.

stolicky-na-terasu

Ak hľadáte stoličky na terasu, v tom prípade by sa hlavným kritériom vášho výberu mala stať odolnosť voči vplyvom počasia a vonkajšej teplote. Ak vám záleží na dlhej životnosti stoličky, môžete si vybrať z kvalitných termoplastických materiálov doplnených o sklolaminát, ktoré sú pri určitej teplote ľahko tvarovateľné. Výsledkom môže byť aj stolička bez spojení alebo obľúbený ratan, ktorý by ste však v zime mali skladovať v interiéri. V ponuke je aj ratan, pri ktorom nedochádza k odstráneniu šupky (tzv. nelúpaný ratan) a ktorý je odolnejší voči vonkajším vplyvom. Ďalšou alternatívou je aj „umelý“ ratan, vyrobený z polyetylénu.

Pri výbere stoličky nezohľadňujeme len jej využitie, ale rovnako dôležité je zamerať sa na jej nosnosť, odolnosť a povrchovú úpravu.

dizajnove-jedalenske-stolicky

Ergonómia v číslach

Určite budete súhlasiť, že stolička vyhovujúca jednému užívateľovi, nemusí automaticky vyhovovať aj inému. Každý z nás má inú stavbu tela a špecifiká, ktoré rozhodujú pri výbere stoličky. Z tohto dôvodu odporúčame našim zákazníkom prísť si k nám vyskúšať stoličku osobne do nášho showroomu, kde vám s výberom radi poradia naši odborníci.

Vedeli ste, že návrhári pri plánovaní stoličiek využívajú pomôcku vychádzajúcu z merania ľudského tela –  antropometrie? Vďaka nej sa tak riadia nasledovnými pravidlami pre rozmery stoličiek.

Hlavným parametrom určujúcim komfort sedenia je uhol, ktorý zviera operadlo so sedákom. Štandardný uhol na úrovni 95 ° sa využíva pri výrobe jedálenských stoličiek. Čím je jeho hodnota vyššia, tým komfortnejšie a ležérnejšie bude aj vaše sedenie. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že uhol 105 ° a viac si kvôli svojmu nakloneniu už vyžaduje aj opierku hlavy. Týka sa to napríklad salónnych kresiel, ktorých komfort sedenia umocňuje aj podnožka na nohy, známa ako otoman.

ergonomicke-stolicky

Výška stoličky predurčuje jej charakter a využitie. Kým taburetka sa vyvyšuje na úroveň 30 až 38 cm, univerzálna stolička bez podrúčok by nemala presiahnuť 45 cm. Kancelárske stoličky zasa menia svoju výšku v rozmedzí 40 až 65 cm. Klasická barová stolička disponuje výškou 75 cm a variabilitu barového sedenia dopĺňa aj pultová stolička vo výške 65 cm.

vyska-stolicky

Nemenej dôležitým parametrom je aj šírka sedáka. Tá by pri stoličkách bez podrúčok mala byť na úrovni okolo 40 cm. V prípade verzie s podrúčkami je to minimálne 45 cm. Jeho predná časť i bočné hrany bývajú zároveň zaoblené, aby nenarúšali pohodlie sedenia a nevytvárali priestor pre vznik úrazov či zranení.

Koľko stolička znesie a unesie?

Nosná konštrukcia úzko súvisí s jej materiálovým stvárnením a stabilitou. Podľa európskych noriem je štandardnou nosnosťou 110 kg. Ak teda viete, že vaše stoličky budú musieť zvládať aj vyššiu záťaž, mali by ste posunúť „váhové“ limity a uprednostniť stoličku, ktorá unesie aj 140 kíl. U väčšiny európskych výrobcov s tým nebudete mať problém, keďže pri výrobe sa počíta aj s rezervou a výrobcovia testujú stoličky na úrovni, kedy sa začínajú deformovať, čo predstavuje 150 kíl a viac.

calunene-stolicky

Celosvetovo zaužívaná metóda zisťovania opotrebovanosti a žmolkovania látky – tzv. Martindale  – rozhoduje o zaradení čalúnenia do určenej akostnej skupiny. Podľa počtu cyklov sa následne zadelí do stupnice zavedenej Nemeckým textilným inštitútom. Priemernou hodnotou postačujúcou pre domáce použitie je 10.000 Martindale. V prípade väčšieho  počtu rôznych používateľov vo verejných priestoroch, u ktorých sa predpokladá, že sa na stoličke budú striedať, by sa hodnota čalúnenia mala priblížiť k 30 až 40 tisíc Martindale.

calunene-stolicky-martindale

Pri výbere kovových stoličiek určených na terasu sa zamerajte na finálnu povrchovú úpravu. Jednou z alternatív je povrchová úprava kovov práškovými farbami, známa ako práškové lakovanie či „komaxitovanie“, kedy sa prášková náterová hmota nanáša striekaním v elektrostatickom poli. Pridanou hodnotou okrem kvality, ktorá zaručuje dlhú životnosť stoličky, je aj ekologická metóda povrchovej úpravy. Práškové farby, v porovnaní s klasickými mokrými farbami, disponujú významnými fyzikálno-chemickými, mechanickými, estetickými či antikoróznymi vlastnosťami. V neposlednom rade o ich voľbe rozhoduje aj ekonomický aspekt.

kovove-stolicky

V prípade plastových stoličiek, stavte na kvalitný termoplast, ktorý disponuje UV ochranou. Tá zabezpečí farebnú odolonosť voči slnečnému žiareniu a zabezpečí, že sa výrazná sýtočervená stolička postupne nezmení na fádnu svetlooranžovú.

plastove-jedalenske-stolicky

Priemyselný dizajn, ktorý v sebe kombinuje funkčnosť a estetickú hodnotu, je zosobnený v stoličke 21.storočia. Krása a precízne remeselné opracovanie, pohodlie, stabilita a odolnosť sú kľúčovými vlastnosťami doplnku prostredia, v ktorom žijeme. Množstvo výrobcov či dizajnových a materiálových stvárnení stoličiek nám však neraz sťažuje výber a poriadne zamotá hlavu pri pokuse rýchlo sa zorientovať. Preto zvážte, čo od vašej novej stoličky očakávate a neváhajte sa poradiť s expertmi, pre ktorých je svet stoličiek vášňou i záľubou zároveň.