Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
30. 08. 2022 • Ako si vybrat?

Ako si vybrať dizajnové stoličky?

Aké funkčné požiadavky by mali spĺňať dizajnové stoličky a aká je vaša predstava o ich vzhľade? Skôr, než sa pustíte do výberu toho pravého kúska, zvážte účel, ktorému budú slúžiť. Nemenej dôležitý je dizajn, ktorý bude v harmónii či kontraste s priestorom, do ktorého ich umiestnite. Takisto myslite aj na nosnosť či povrchovú úpravu, ktoré môžu rozhodnúť o finálnom výbere. Úvodom si skúste odpovedať na tieto otázky: 1. Na aký typ sedenia dizajnové stoličky potrebujem? 2. Uprednostňujem pohodlnejší čalúnený posed, alebo praktickú údržbu? 3. Zháňam dizajnové stoličky s podrúčkami, alebo priestorovo úspornejšie bez podrúčok? 4. Do akého vzhľadu interiéru idem dizajnové stoličky osadiť?

Ako si vybrať dizajnové stoličky?


Jesť, čítať či pracovať?

Jedálenská stolička, ale aj stolička do predsiene či obývačky obvykle nekladie vysoké nároky na ergonómiu. Dôvodom je fakt, že sa pri jej výbere nepočíta s dlhodobým sedením. Väčšina z nás ju začne riešiť až v momente, kedy je interiér vymaľovaný a jeho pevné časti umiestnené v priestore. A pretože stolička by doň mala kompozične, materiálovo aj farebne zapadnúť, pri výbere bude mať rozhodujúce slovo jej samotný dizajn.

Pri výbere kancelárskych stoličiek by ste mali prioritne sledovať ergonómiu. Najmä ak vezmeme do úvahy, že náš čas strávený v práci vypĺňa sedavé zamestnanie. Popri pravidelných prestávkach pri práci je dôležité dbať na nastaviteľnosť jednotlivých prvkov stoličky. Zamerajte sa preto na možnosť výškového polohovania rúk a nôh, ako aj polohovanie sklonu operadla pre prirodzené zakrivenie chrbtice. Vďaka týmto vlastnostiam bude vaše sedenie za pracovným stolom počas dlhých hodín strávených v práci pohodlné a nebude ohrozovať vaše zdravie.


Ak hľadáte dizajnové stoličky na terasu, hlavným kritériom vášho výberu by mala byť odolnosť voči vplyvom počasia a vonkajšej teplote. Ak vám záleží na dlhej životnosti stoličky, môžete si vybrať z kvalitných termoplastických materiálov doplnených o sklolaminát. Tie sú pri určitej teplote ľahko tvarovateľné. Výsledkom môže byť aj stolička bez spojení alebo obľúbený ratan, ktorý by ste však v zime mali skladovať v interiéri. V ponuke je aj ratan, pri ktorom nedochádza k odstráneniu šupky, tzv. nelúpaný ratan. Jeho výhodou je vyššia odolnosť voči vonkajším vplyvom. Ďalšou alternatívou je aj „umelý“ ratan, vyrobený z polyetylénu.

Pri výbere dizajnovej stoličky nezohľadňujeme len jej využitie, ale rovnako dôležité je zamerať sa na jej nosnosť, odolnosť a povrchovú úpravu.Dizajnové stoličky a ergonómia v číslach

Dizajnové stoličky a ergonómia v číslach

Určite budete súhlasiť, že dizajnové stoličky vyhovujúce jednému užívateľovi, nemusia automaticky vyhovovať aj inému. Každý z nás má inú stavbu tela a špecifiká, ktoré rozhodujú pri výbere stoličky. Z tohto dôvodu odporúčame našim zákazníkom prísť si k nám vyskúšať stoličku osobne do nášho showroomu. S výberom vám radi poradia naši odborníci.

Vedeli ste, že návrhári pri plánovaní stoličiek využívajú pomôcku vychádzajúcu z merania ľudského tela –  antropometrie? Vďaka nej sa tak riadia nasledovnými pravidlami pre rozmery stoličiek.

Hlavným parametrom určujúcim komfort sedenia je uhol, ktorý zviera operadlo so sedákom. Štandardný uhol na úrovni 95 ° sa využíva pri výrobe jedálenských stoličiek. Čím je jeho hodnota vyššia, tým komfortnejšie a ležérnejšie bude aj vaše sedenie. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že uhol 105 ° a viac si kvôli svojmu nakloneniu už vyžaduje aj opierku hlavy. Týka sa to napríklad salónnych kresiel, ktorých komfort sedenia umocňuje aj podnožka na nohy, známa ako otoman.

Dizajnové stoličky správny sedací uhol Zuiver


Výška stoličky predurčuje jej charakter a využitie. Kým taburetka sa vyvyšuje na úroveň 30 až 38 cm, univerzálna stolička bez podrúčok by nemala presiahnuť 45 cm. Kancelárske stoličky zasa menia svoju výšku v rozmedzí 40 až 65 cm. Klasická barová stolička disponuje výškou 75 cm a variabilitu barového sedenia dopĺňa aj pultová stolička vo výške 65 cm.

Nemenej dôležitým parametrom je aj šírka sedáka. Tá by pri stoličkách bez podrúčok mala byť na úrovni okolo 40 cm. V prípade verzie s podrúčkami je to minimálne 45 cm. Jeho predná časť i bočné hrany bývajú zároveň zaoblené. Nenarúšajú tak pohodlie sedenia a nevytvárajú priestor pre vznik úrazov či zranení.


Dizajnové stoličky správna výška sedenia a výška pracovnej dosky

Koľko znesú a unesú dizajnové stoličky?

Nosná konštrukcia úzko súvisí s jej materiálovým stvárnením a stabilitou. Podľa európskych noriem je štandardnou nosnosťou 110 kg. Ak teda viete, že vaše dizajnové stoličky budú musieť zvládať aj vyššiu záťaž, mali by ste posunúť „váhové“ limity. Uprednostnite radšej stoličku, ktorá unesie aj 140 kíl. U väčšiny európskych výrobcov s tým nebudete mať problém, keďže pri výrobe sa počíta aj s rezervou. Výrobcovia navyše testujú dizajnové stoličky na úrovni, kedy sa začínajú deformovať, čo predstavuje 150 kíl a viac.Celosvetovo zaužívaná metóda zisťovania opotrebovanosti a žmolkovania látky – tzv. Martindale  – rozhoduje o zaradení čalúnenia do určenej akostnej skupiny. Podľa počtu cyklov sa následne zadelí do stupnice zavedenej Nemeckým textilným inštitútom. Priemernou hodnotou postačujúcou pre domáce použitie je 10.000 Martindale. Ak sa stolička bude používať vo verejných priestoroch, hodnota čalúnenia by sa mala priblížiť k 30 až 40 tisíc Martindale. Predpokladá sa totiž väčší počet rôznych používateľov, ktorí sa na stoličke budú striedať.

Martindale vzorky stoličky súprava Roomfactory

Pri výbere kovových stoličiek určených na terasu sa zamerajte na finálnu povrchovú úpravu. Jednou z alternatív je povrchová úprava kovov práškovými farbami, známa ako práškové lakovanie či „komaxitovanie“. Pri ňom sa prášková náterová hmota nanáša striekaním v elektrostatickom poli. Pridanou hodnotou okrem kvality, vďaka ktorej majú dizajnové stoličky dlhú životnosť, je aj ekologická metóda povrchovej úpravy. Práškové farby, v porovnaní s klasickými mokrými farbami, disponujú významnými fyzikálno-chemickými, mechanickými, estetickými či antikoróznymi vlastnosťami. V neposlednom rade o ich voľbe rozhoduje aj ekonomický aspekt.

Dizajnové stoličky finálna povrchová úprava

V prípade plastových stoličiek, stavte na kvalitný termoplast, ktorý disponuje UV ochranou. Tá zabezpečí farebnú odolonosť voči slnečnému 

žiareniu a zabezpečí, že sa výrazná sýtočervená stolička postupne nezmení na fádnu svetlooranžovú.

Dizajnové stoličky Resol


Priemyselný dizajn, ktorý v sebe kombinuje funkčnosť a estetickú hodnotu, je zosobnený v stoličke 21.storočia. Krása a precízne remeselné opracovanie, pohodlie, stabilita a odolnosť sú kľúčovými vlastnosťami doplnku prostredia, v ktorom žijeme. Množstvo výrobcov či dizajnových a materiálových stvárnení stoličiek nám však neraz sťažuje výber a poriadne zamotá hlavu. Preto zvážte, čo od vašej novej stoličky očakávate. Neváhajte sa poradiť s expertmi, pre ktorých je svet stoličiek vášňou i záľubou zároveň.


Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Dutchbone Franky Velvet zamatová stolička
239 €
Zuiver Omg Velvet dizajnová stolička
199 €
Woood Jackie zamatové stoličky do jedálne
169 €
Pedrali Nolita 3651 a 3656 dizajnové stoličky
229 €
Zuiver Feston čalúnená stolička
339 €
Zuiver Benson dizajnové stoličky
279 €
Zuiver Albert Kuip Chair dizajnová stolička
189 €
WL-Living Gigi dizajnové stoličky
109 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.1163170337677 | Run time: 0.12644004821777