Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
30. 08. 2022 • Ako si vybrat?

Ako si vybrať dizajnové stoličky?

Aké funkčné požiadavky by mali spĺňať dizajnové stoličky a aká je vaša predstava o ich vzhľade? Skôr, než sa pustíte do výberu toho pravého modelu, zvážte účel, ktorému budú slúžiť. Nemenej dôležitý je dizajn, ktorý bude v harmónii či kontraste s priestorom, do ktorého ich umiestnite. Takisto myslite aj na nosnosť či povrchovú úpravu, ktoré môžu rozhodnúť o finálnom výbere.

Ako si vybrať dizajnové stoličky?

Úvodom si skúste odpovedať na tieto otázky: 

1. Na aký typ sedenia stoličky potrebujem?

2. Uprednostňujem pohodlnejší čalúnený posed, alebo praktickú údržbu?

3. Zháňam dizajnové stoličky s podrúčkami, alebo priestorovo úspornejšie bez podrúčok?

4. Do akého vzhľadu interiéru idem dizajnové stoličky osadiť?


Typ sedenia je prvým faktorom výberu

Pri výbere stoličiek je dôležité si stanoviť požiadavky. Premyslite si, na aký účel budete stoličky používať a aký štýl vám najviac vyhovuje. Ak potrebujete stoličky pre jedáleň, je potrebné zvážiť praktickosť pri ich údržbe a pohodlie. Ak hľadáte stoličky do kancelárie, ergonómia a podpora chrbta budú kľúčovými faktormi. A úplne iné vlastnosti budete potrebovať pre stoličky na terasu, kde budú hlavnými odolnosť, či stohovateľnosť.

Dizajnové stoličky


Jedálenské stoličky, ako stredobod hlavných obytných priestorov, by mali do interiéru kompozične, materiálovo aj farebne zapadnúť. Pri výbere preto bude mať rozhodujúce slovo ich samotný dizajn. Voľbu jedálenských stoličiek zväčša riešime v momente, keď je jasný koncept a farebnosť interiéru, čo by nám malo uľahčiť ich výber. V zásade máme dve možnosti - harmonické ladenie s interiérom, alebo kontrastné pôsobenie, ktoré dosiahneme odvážnejším tvarom, či výraznejšou fartebnosťou.

Ak hľadáte stoličky na terasu, hlavným kritériom vášho výberu by mala byť odolnosť voči vplyvom počasia a vonkajšej teplote. Z materiálovej bázy odporúčame stoličky vyrobené z termoplastu. Vďaka tomu, že sú vyrobené ako jeden výlysok z pripravenej formy, absentujú u nich akékoľvek spoje, či skrutky. Týmto sa zamedzí tvorba "slabých" miest, či priestoru pre zachytávanie nečistôt. Alternatívou sú stoličky vyrobené z kovu, ktoré sú opatrené špeciálnou povrchovou úpravou - práškovou farbou pre dlhšiu životnosť v exteriéri.

Pri výbere kancelárskych stoličiek by ste mali prioritne sledovať ergonómiu. Najmä ak vezmeme do úvahy, že náš čas strávený v práci vypĺňa sedavé zamestnanie. Je dôležité dbať na nastaviteľnosť jednotlivých prvkov stoličky. Zamerajte sa preto na možnosť výškového polohovania rúk a nôh, ako aj polohovanie sklonu operadla pre prirodzené zakrivenie chrbtice. Vďaka týmto vlastnostiam bude vaše sedenie za pracovným stolom počas dlhých hodín strávených v práci pohodlné a nebude ohrozovať vaše zdravie.


Pri výbere stoličky nezohľadňujeme len jej využitie, rovnako dôležité je zamerať sa na jej nosnosť, odolnosť a povrchovú úpravu.
Dizajnové stoličky a ergonómia v číslach

Určite budete súhlasiť, že model stoličky vyhovujúci jednému užívateľovi, nemusí automaticky vyhovovať aj inému. Každý z nás má inú stavbu tela a špecifiká, ktoré rozhodujú pri výbere stoličky. Z tohto dôvodu odporúčame našim zákazníkom prísť si k nám vyskúšať stoličku osobne do nášho showroomu. S výberom vám radi poradia naši skúsení odborníci.

Hlavným parametrom určujúcim komfort sedenia je uhol, ktorý zviera operadlo so sedákom. 

Štandardný uhol na úrovni cca 95 ° sa využíva pri výrobe jedálenských stoličiek. Pri nižšom uhle by sa mohlo zdať sedenie neprirodzene vzpriamené. Čím je jeho hodnota vyššia, tým komfortnejšie a ležérnejšie bude aj vaše sedenie. 

Zároveň je potrebné si uvedomiť, že uhol 105 ° a viac si kvôli svojmu nakloneniu už vyžaduje aj opierku hlavy. Týka sa to napríklad salónnych kresiel, ktorých komfort sedenia umocňuje aj podnožka na nohy, známa ako otoman.


Vedeli ste, že návrhári stoličiek využívajú pomôcku vychádzajúcu z merania ľudského tela –  antropometrie? Vďaka nej sa tak riadia zaužívanými pravidlami pre rozmery stoličiek.

Dizajnové stoličky správny sedací uhol Zuiver

Správna výška stoličiek rozhoduje

Výška stoličky predurčuje jej charakter a využitie. Pri konkrétnom výbere musíme myslieť na to, že stoličku zväčša umiestňujeme k stolu, alebo pracovnej doske. Preto by sme mali mať na zreteli aj jeho výšku, najmä ak máme zámer stoličky aj s podrúčkami zasúvať úplne pod stôl. Pri barových stoličkách dajte pozor, aby sa Vám medzi spodnú hranu priľahlého stola, či pracovnej dosky a úrovňou sedáka zmestili aj stehná, teda aby medzi nimi bolo minimálne 15 cm a viac.

- Taburetky poskytujú najnižšie sedenie o výške cca 30 až 38 cm

- Jedálenské stoličky mávajú najčastejšie výšku sedu okolo 42 až 45 cm

- Kancelárske stoličky štandardne menia výšku sedu v rozmedzí 40 až 65 cm

- Barové stoličky s klasickým posedom disponujú výškou sedu cca 75 cm 

- Pultové stoličky, teda znížené barové stoličky mávajú výšku sedu 65 cm

Nemenej dôležitým parametrom je aj šírka sedáka. Tá sa pri stoličkách štandardne pohybuje od 38 cm pri veľmi úsporných modeloch až po 45-50 cm pri komfortnejšom posede. Jeho predná časť i bočné hrany bývajú zároveň zaoblené. Nenarúšajú tak pohodlie sedenia a nevytvárajú priestor pre vznik úrazov či zranení.Koľko znesú a unesú dizajnové stoličky?

Nosná konštrukcia úzko súvisí s jej materiálovým prevedením a stabilitou. Podľa európskych noriem je štandardnou nosnosťou 110 kg. Ak teda viete, že vaše stoličky budú musieť zvládať aj vyššiu záťaž, mali by ste posunúť „váhové“ limity. Uprednostnite radšej stoličku, ktorá unesie aj 140 kíl. U väčšiny európskych výrobcov s tým nebudete mať problém, keďže pri výrobe sa počíta aj s rezervou. Výrobcovia navyše testujú dizajnové stoličky na úrovni, kedy sa začínajú deformovať, čo zväčša predstavuje minimálne 15% rezervu.
Celosvetovo zaužívaná metóda zisťovania opotrebovanosti a žmolkovania látky – tzv. Martindale  – rozhoduje o zaradení látky čalúnenia do určenej akostnej skupiny. Podľa počtu cyklov sa následne zadelí do stupnice zavedenej Nemeckým textilným inštitútom. Priemernou hodnotou postačujúcou pre domáce použitie je 10.000 Martindale. Ak sa stolička bude používať vo verejných priestoroch, hodnota čalúnenia by sa mala priblížiť k 30 až 40 tisíc Martindale. Predpokladá sa totiž väčší počet rôznych používateľov, ktorí sa na stoličke budú striedať.

Martindale stupnica opotrebovanosti:Je povrchová úprava stoličiek dôležitá?

Finálna povrchová úprava stoličiek nám dá odpoveď na otázku použiteľnosti stoličiek, či vhodnosti ich umiestnenia do interiéru a exteriéru. 

Pri výbere kovových stoličiek určených na terasu sa pýtajte na spôsob, akým bola farba nanesená. Jednou z alternatív je povrchová úprava kovov práškovými farbami, známa ako práškové lakovanie či „komaxitovanie“. Pri ňom sa prášková náterová hmota nanáša striekaním v elektrostatickom poli. Pridanou hodnotou okrem kvality, vďaka ktorej majú dizajnové stoličky dlhú životnosť, je aj ekologická metóda povrchovej úpravy. Práškové farby, v porovnaní s klasickými mokrými farbami, disponujú významnými fyzikálno-chemickými, mechanickými a antikoróznymi vlastnosťami.

V prípade plastových stoličiek, stavte na kvalitný termoplast, ktorý disponuje UV ochranou. Tá zabezpečí farebnú odolonosť voči slnečnému žiareniu a zabezpečí, že sa výrazná sýtočervená stolička postupne nezmení na fádnu svetlooranžovú. Navyše sú tieto stoličky priamo vytvorené z farebného plastu, ktorý je rovnaký v celom priereze aj na povrchu, takže pri nich nehrozí akékoľvek olupovanie, či opadávanie farby.


Dizajnové stoličky finálna povrchová úprava


Priemyselný dizajn, ktorý v sebe kombinuje funkčnosť a estetickú hodnotu, je zosobnený v dizajne stoličky 21.storočia. Krása a precízne remeselné opracovanie, pohodlie, stabilita a odolnosť sú kľúčovými vlastnosťami doplnku prostredia, v ktorom žijeme. Množstvo výrobcov či dizajnových a materiálových stvárnení stoličiek nám však neraz sťažuje výber a poriadne zamotá hlavu. Preto dobre zvážte, čo od vašej novej stoličky očakávate. V neposlednom rade treba počítať s tým, že stoličky si nekupujeme na zopár mesiacov, ale niekoľko rokov. Preto aj investícia do nich, rozrátaná na roky, ktoré nám kvalitné stoličky niečo vydržia sa nám môže násobne vrátiť.

Neváhajte sa poradiť s expertmi, pre ktorých je svet stoličiek vášňou i záľubou zároveň. Sme architekti a dizajnu interiéru sa rozumieme. V našom showroome vám radi poradíme s akýmikoľvek otázkami pri výbere kvalitných stoličiek.Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priatelmi.

Z našej ponuky

Dutchbone Franky Velvet zamatová stolička
249 €
Zuiver Omg Velvet dizajnová stolička
229 €
Woood Jackie zamatové stoličky do jedálne
169 €
Pedrali Nolita 3651 a 3656 dizajnové stoličky
235 €
Zuiver Feston čalúnená stolička
359 €
Zuiver Benson dizajnové stoličky
299 €
Zuiver Albert Kuip Chair dizajnová stolička
199 €
WL-Living Gigi dizajnové stoličky
109 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.10174894332886 | Run time: 0.11315298080444