Dizajnové svietidlá a výber tienidla
Interiérové svietidlá a ich tienidlá bývajú vyrobené z rozmanitých materiálov. Najčastejšie sa stretnete so skleneným tienidlom. To je špecifické v tom, že svetlu dovolí šíriť sa bez orientácie na všetky smery. Obľube sa tešia i robustné oceľové, či drevené tienidlá, ktoré naopak, vďaka nepriehľadnému materiálu orientujú svetlo presne tam, kam chceme. K cenovo menej náročným variantom patria svietidlá s tienidlami z recyklovaných papierov. V súčasnosti sú vychytené aj betónové svietidlá, ktoré majú tienidlo vytvorené z pravého betónu. To im nepochybne dáva pravý industriálny výraz.
Stropné alebo závesné svietidlá?
Technickou podmienkou pri výbere typu svietidla je aj umiestnenie elektrického vývodu a výška stropu miestnosti. Stropné svietidlá, známe aj ako prisadené svietidlá, vďaka svojmu priamemu prichyteniu o strop zaručujú neviditeľnosť lanka či kábla. Sú vhodné do pochôdzneho či frekventovaného priestoru, v ktorom by visiace lampy prekážali. V porovnaní s nimi síce šetria miesto, sú však menej výrazným estetickým prvkom interiéru. Ak takýmto svietidlom plánujete osvetliť väčšiu miestnosť, je vhodné zadovážiť si hneď viacero stropných svietidiel, aby bola veľká plocha dostatočne osvetlená.
Závesné dizajnové svietidlá či “lustre” ako hlavný zdroj svetla predstavujú zaujímavý solitér v miestnosti. Takýto typ osvetlenia je najčastejšie zavesený na lanku alebo na tyči a vyžaduje si viac priestoru. V prípade robustnejších typov si všímajte pevnosť závesu a s ohľadom na umiestnenie v interiéri venujte pozornosť aj jeho vhodnej dĺžke.
Stojace, nástenné a stolné lampy
Stojace lampy výborne dopĺňajú osvetlenie najmä v obývacích izbách. Poskytujú dostatok svetla pri čítaní, ale rovnako dobre poslúžia i v prípade osvetlenia istej časti miestnosti. Stojaca lampa je zároveň dizajnovým prvkom, ktorý miestnosť oživí a podčiarkne jej charakter.
Nástenné svietidlá pútajú pozornosť efektom odrážajúceho sa svetla od steny. Okrem toho, že dotvárajú jedinečný dizajn priestoru, pomôžu navodiť príjemnú uvoľnenú atmosféru a ponúkajú súzvuk svetla a tieňa.
Najmä nežnejšie pohlavie „ožije“, keď sa vyberá stolná lampa. Variabilita farieb, tvarov, úchytiek, kĺbov a dizajnu z nej robí funkčný, ľahko kombinovateľný prvok v interiéri. Stolné lampy poslúžia ako lampy do obývačky, na pracovný stôl, ale aj do spálne či predsiene.
Dizajnové svietidlá do obývačky, jedálne a kuchyne
Svietidlá do obývačky by mali vyžarovať príjemné teplé svetlo. Ak v nej váš konferenčný stolík nestojí uprostred miestnosti, nemá zmysel montovať centrálne stropné svietidlo. Praktickejšou alternatívou je použiť stojace lampy a nástenné dizajnové svietidlá, ktoré dotvoria zamýšľanú atmosféru. Pretože sa dajú nasmerovať rôznymi smermi, docielite príjemnú svetelnú scénu v celej miestnosti a v prípade potreby ju ľahko prispôsobíte aktuálnej potrebe obývacej izby.
Ak často sledujete televíziu, je vhodné vedľa sedačky umiestniť malé tlmené svetlo. Osvetlenie sa tak nebude odrážať na obrazovke. Pri čítaní je vhodná stolná i nástenná lampa s kĺbovým ramenom, ktorú nasmerujete priamo na svoju knihu bez toho, aby ste ostatných rušili pri sledovaní televízneho programu. Na trhu sú k dispozícii aj stmievače osvetlenia, ktoré sú priamo zabudované do svietidla. Vychytávkou je aj stmievač na diaľkové ovládanie, vďaka ktorému viete regulovať intenzitu svetla všetkých svietidiel v miestnosti.
V kuchyni či v jedálni myslite na viaceré druhy osvetlení. Prvoradé je kvalitné osvetlenie kuchynskej linky. Nie je totiž nič horšie než neosvetlená pracovná plocha. Na tú si ľahko posvietite bodovým LED osvetlením s intenzívnym bielym svetlom, označeným ako 4200 K. Trendom je aj vnútorné osvetlenie kuchynských skriniek so vstavaným pohybovým senzorom. Nad jedálenským stolom zas vynikne klasika v podobe závesného svietidla, pre ktoré sa odporúča teplé svetlo označované ako 2400 K.
Osvetlenie detskej izby a spálne
Pri vyberaní lampy do spálne sa vyhýbajte ostrému svetlu. Menej intenzívne teplé svetlo bude príjemným riešením pre navodenie pocitu uvoľnenia a prichádzajúceho odpočinku. Ak radi čítate v posteli, nemali by ste vynechať lampy na nočný stolík, prípadne nástenné lampy s otočnou hlavou umiestnené nad čelom postele. Výbavou väčšiny spální je aj šatníková skriňa so zrkadlom, pri ktorej by malo svietiť jasné biele svetlo.
Azda najnáročnejšou na osvetlenie je detská izba. V nej sa totiž s rastúcimi deťmi menia lampy aj niekoľkokrát. Základom by malo byť centrálne stropné osvetlenie poskytujúce dostatok svetla aj počas hry za tmy či za šera. Ak máte malé deti, ktoré si len postupne zvykajú na samostatnosť vo vlastnej izbe, odporúčame nočné svetlá so senzorom. V prípade, že sa v noci zobudia a budú sa chcieť presunúť na toaletu či do vašej postele, budú mať väčší pocit bezpečia. Predídete tiež nechcenému zakopnutiu a pádu. Už škôlkari by mali mať v povinnej výbave lampu na písací stôl či menšiu lampu na nočný stolík.
V kúpeľni pozor na IP ochranu
Centrálne stropné svietidlo či bodové svetlá by mali dominovať aj vašej kúpeľni. Keďže ide o priestor, v ktorom sa okrem procesu očisty neraz snažíte i relaxovať, nebojte sa aj tu voliť hneď niekoľko druhov osvetlenia. Zrejme budete súhlasiť, že alfou a omegou je osvetlenie zrkadla bielym svetlom. To ocenia dámy pri každodennom líčení i páni pri pravidelnom holení. Naopak, žlté svetlo odporúčame umiestniť nad vaňu či sprchový kút. Nezabudnite ani na to, že z výparov sa kumuluje vlhko. Myslite preto na bezpečnosť a vyberajte si svietidlá určené špeciálne do tejto miestnosti.
Výber správnej žiarovky
Kedysi nám k zisteniu sily svietenia žiarovky stačilo poznať jej príkon vo wattoch. S vývojom technológií však na trh vstúpili aj rozličné typy úsporných, halogénových a LED žiaroviek, u ktorých watty vypovedajú len o spotrebe energie, a nie o svietivosti. Preto by ste mali sledovať údaj, ktorý vypovedá o svetelnom toku. Ten sa uvádza v lúmenoch (lm).
Odporúčaná intenzita žiaroviek do bežných svietidiel sa líši od typu lampy. Zatiaľ čo lampa na čítanie má mať svietivosť aspoň 200 lm, lampa na pracovný stôl by mala dosahovať hodnotu 300 až 500 lm. Pre stropné dizajnové svietidlá v obytných miestnostiach sa odporúča dosiahnuť aspoň 800 lm svietivosti, zatiaľ čo dekoračnému svietidlu postačí aj 100 až 240 lm.
Osobitným typom žiaroviek sú LED žiarovky. Majú hneď niekoľko výhod. Okrem veľmi nízkej spotreby energie sa nezahrievajú tak ako klasické žiarovky. Nie sú citlivé ani na časté zapínanie a vypínanie a plný výkon poskytnú hneď po zapnutí. Pri výbere LED osvetlení si všímajte ich životnosť. Tá sa pohybuje od štandardných 10 000 až po 30 000 hodín.
Intenzitu žiarovky môže ovplyvňovať aj uhol, v ktorom svietidlo vrhá svetlo, farba stien miestnosti, ale i vaše osobné preferencie. Pre uspokojivé osvetlenie väčšiny miestností často nestačí iba jeden svetelný zdroj. Spálňu či obývačku okrem centrálneho svietidla tak neraz dopĺňa aj lampa na čítanie či stolná lampa.
Dizajnové svietidlá a bezpečnosť na prvom mieste
Pri výbere svietidiel by ste nemali prehliadnuť údaj o stupni ochrany. Ten udáva rozsah ochrany pred poškodením v prípade vniknutia prachu, vody i ďalších cudzích látok. Označuje sa IP kódom (z angl. international protection) s dvojicou číslic. Prvá číslica za uvedenými písmenami udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov a druhá uvádza stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Platí, že čím vyššie dvojčíslie, tým väčšia je vodeodolnosť.
Pri zariaďovaní interiérov nie je dôležitý iba výber vkusného nábytku či vhodnej farby stien. Rovnako vnímaví by sme mali byť aj pri výbere vhodného osvetlenia. Práve intenzita osvetlenia a vyžarujúca farba ovplyvňujú celkovú atmosféru a komfort bývania. Nebojte sa trochu experimentovať a svietidlá kombinovať. Centrálne svietidlo doplnené o nástenné, stolové či stojace lampy vám umožní mať v miestnosti vždy také osvetlenie a náladu, akú si v danom momente žiadate vytvoriť. Nezabúdajte však na veľkosť a využitie priestoru. Spojením viacerých svetelných zdrojov si vytvorte žiarenie, na aké máte zrovna chuť.