Pracovať z domu pritom neznamená pracovať s menším nasadením. Okrem neprerušeného pracovného výkonu má takýto spôsob práce mnohé benefity. Spolu s úsporou času poskytuje aj komfort a pokoj, ktorý mnohým z nás v prostredí open-space kancelárie chýbal. Keď k tomu pripočítame aj čas a energiu, ktoré sme ušetrili v rannej dopravnej špičke, výsledkom môže byť dlhodobá spokojnosť a slušný pracovný výkon.
Na prvý pohľad potešujúca predstava má však aj svoje úskalia. Bez potrebnej techniky, pevného režimu a prispôsobeného prostredia môže mať produktivita klesajúcu tendenciu. Na čo všetko by ste mali pri zariaďovaní domácej kancelárie myslieť?
Povinná výbava
Skôr než sa pustíte do realizácie domácej kancelárie, zvoľte si techniku adekvátnu vašim pracovným potrebám. Samozrejmosťou bude spoľahlivý počítača či notebook. Pri rozhodovaní sa, ktorý typ uprednostníte, zohrajú svoju rolu aj priestorové možnosti vašej domácej kancelárie či potreba presunov s technikou.
Ďalším komponentom v blízkosti nášho pracovného miesta môže byť wifi modem, ktorý je alfou a omegou pre prácu z domu.
Nezabudnime na to, že do priestorových potrieb stolného počítača je nutné započítať aj myš, klávesnicu a monitor. Ich potreba nám značne ovplyvní aj dimenzie nášho pracovného miesta. Častým riešením obmedzeného priestoru preto býva kompaktný notebook, ktorý nezaberie toľko miesta na stole ako desktop s príslušenstvom.
Kvalitný písací stôl, základ vašej pracovne
Skôr než sa pustíte do selekcie funkčného i dizajnovo zaujímavého stola, zamyslite sa nad účelom jeho použitia. Budete z home-officu pracovať príležitostne, alebo sa z neho stane pravidlo? Vo všeobecnosti však platí, že pracovný stôl má mať svoje stanovené parametre a nemal byť príliš vysoký ani nízky. Zvádzalo by to k nesprávnemu držaniu tela, ktoré sa z dlhodobého hľadiska premietne do problémov s krčnou chrbticou či bolesťami chrbta a zároveň vedie k diskomfortu pri sedení.
Veľkosť pracovnej plochy
Aj keď viete, že váš písací stôl budete doma používať skôr sporadicky, mal by mať vhodné rozmery. Pracovná plocha by podľa štandardov mala byť dostatočne veľká pre umiestnenie monitora, klávesnice a myši, ako aj pre zásuvkový stojan na dokumenty. Odporúča sa preto kupovať písací stôl s rozmermi najmenej 60 x 120 cm, ktoré zároveň poskytnú aj plochu na písanie či miesto pre pohár s vodou. Ak okrem toho ešte využívate aj tlačiareň, ktorú pre priestorové obmedzenia nebudete môcť umiestniť na iný nábytok, prirátajte si jej veľkosť k ploche stola. Tá by mala v takomto prípade dosahovať aspoň 80 x 200 cm.
Výška pracovnej plochy
Optimálna výška stola by mala dosahovať 70 až 80 cm. Sedenie pri príliš nízkom stole by takisto mohlo spôsobiť bolesti chrbtice. Naopak, príliš vysoký stôl by vás nútil dvíhať ruky, v dôsledku čoho by vás mohli bolieť ramená. Nezanedbateľná je aj vzdialenosť očí od objektu čítania, ktorá môže spôsobiť zhoršenie zraku.
Písací stôl a jeho umiestnenie
Zdanlivo jednoduchá otázka, kam umiestniť písací stôl, nás môže pri zariaďovaní kancelárie poriadne zaskočiť. Keďže prirodzené denné svetlo povzbudzuje k práci, môže vás lákať umiestniť stôl v blízkosti okna. Postaviť ho však pod okno s priamym výhľadom von, prináša so sebou riziko rozptýlenia pri lákavom sledovaní diania na ulici. Rovnako nevhodné je aj otočenie stola chrbtom k oknu. Svetlo, ktoré sa tak bude odrážať od monitora, potrápi vaše oči a môže viesť až k bolesti hlavy. Odborníci preto radia držať sa pravidla byť chrbtom k stene a mať okno po svojej ľavej alebo pravej strane v závislosti od toho, či budete viac písať rukou alebo na počítači. Pravákom by totiž pri písaní malo na stôl dopadať denné i umelé svetlo z ľavej strany, kým ľavákom z pravej.
Aký užívateľ, taký materiál
Typ materiálu stola je dôležitý z hľadiska jeho odolnosti, vyjadruje však aj charakter práce svojho používateľa. V neposlednom rade nás reprezentuje pred prípadnými návštevníkmi našej kancelárie. Ak pri práci používate ostré predmety, poslúži vám kvalitný laminát, kov či sklo. Drevené stoly majú v porovnaní s nimi zase vyššiu obstarávaciu cenu, vďaka svojej nadčasovosti a prirodzenému vzhľadu však ostávajú dlhodobou ozdobou interiéru. Samozrejme, pri výbere materiality stola musíme brať do úvahy aj jeho celkové pôsobenie a ostatné použité materiály v našom interiéri.
Drevený stôl do obývačky i pracovne
Ak ste pri výbere a zariaďovaní svojho obydlia nerátali s možnosťou pracovať z domu, a teda nedisponujete izbou navyše, budete chcieť zrejme písací stôl postaviť do obývacej izby či spálne. V takom prípade môžete siahnuť po praktickom a zároveň dizajnovo zaujímavom riešení od holandského výrobcu Zuiver, ktorý poteší milovníkov masívneho jaseňového dreva. Ponúka tak originálny drevený stôl s výsuvnou doskou a lamelovým uzavretím, vďaka ktorému koncom pracovnej doby zavriete nielen laptop, ale aj všetok pracovný „neporiadok“! Rovnako myslel výrobca i na tých, ktorí razia filozofiu, že poriadok na stole je zárukou vyššej produktivity. Elegantný písací stôl Barbier tak dostal len čiastočné prekrytie úložného priestoru a dominantu stavil na lakovanú čiernu dosku.
Pracujete v oblasti bankovníctva či poisťovníctva? Môžete sa inšpirovať stolom v klasickom dizajne z 20. rokov. Kombinácia zeleného zamatového panelu v ľavom rohu, zaoblených hrán a precízneho remeselného opracovania dodá vášmu interiéru nádych retra a vám pocit skúseného finančníka.
Ak váš príbytok disponuje dostatkom priestoru pre zariadenie domácej pracovne, optimálnou voľbou pre vás bude pracovný stôl z masívnej borovice s áčkovými nohami. Má dve praktické zásuvky bez úchytov pod stolovou doskou a otvoreným priestorom medzi nimi. Áčkové nohy umocňujú eleganciu a hodnotu stola podčiarkuje aj pôvod dreva.
Kovový stolík do každého priestoru
Trochu netradičným dojmom bude vo vašej kancelárii pôsobiť stolík z kovu. Strohý dojem kombinovaný so striktnou eleganciou znásobí vyzývavosť, akou tento materiál naštartuje vašu pracovnú náladu. Príkladom je aj vydarený vintage stolík so zabudovanou skrinkou navodzujúci starožitný dojem. Zámerné nedokonalosti jeho mosadzného tela dopĺňa kombinácia hranatej stolovej dosky a konštrukcie so zaoblenými hranami. Príbeh tohto Veterána však môžete pokojne vymeniť za industrializmus stola Teun z dielne holandského výrobcu WOOOD. Jeho čierny kovový rám dopĺňa pracovná doska z čierneho MDF i bezúchytková zásuvka. Je len na vás, či stavíte na vintage dizajn alebo nadčasovú modernu.
Písací stôl do malých miestností
Limitujú vašu kanceláriu priestorové možnosti? Riešením pre váš pravidelný home-office sa potom stanú písacie stoly s úložným priestorom. Kompaktným pomocníkom bude aj kovový pracovný stôl s pracovnou doskou a deviatimi poličkami z tmavého borovicového dreva. Minimalisticky a zároveň prakticky však bude pôsobiť aj drevený písací stôl Connect, ktorý svojím dizajnom poteší nielen profesionálneho architekta. Jeho vyvýšené čelo s tenkým odkladacím pultom dopĺňajú dve praktické zásuvky. Betónovosivé alebo biele borovicové drevo má navyše certifikát FSC, ktorý zaručuje jeho pôvod zo zodpovedných zdrojov.
Vytvoriť si kancelársky kútik v priestoroch domova je neľahkou úlohou, ktorej sa oplatí venovať čas i energiu. Okrem techniky treba myslieť aj na ergonómiu pracoviska, kde okrem parametra stability a dizajnu vstupujú do hry aj také atribúty, ako priestorové rozloženie pracovného stola, osvetlenie či hlučnosť prostredia. Namieste je aj zútulnenie pracovného miesta, keďže v ňom väčšina z nás strávi prevažnú časť roka. Téme sa preto budeme venovať aj v ďalších článkoch, ktoré dajú odpoveď na nemenej významné súčasti vášho home-officu.