Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
23. 07. 2022 • Tipy a inšpirácie

Detská izba: 4 tipy, s ktorými sa premení na praktické kráľovstvo

Určite budete súhlasiť, že detská izba je azda najviac špecifická miestnosť príbytku. Dieťa v ňom trávi väčšinu svojho voľného času a popri učení vníma svoje „teritórium“ ako priestor na sebarealizáciu svojich záujmov. Usporiadanie detskej či študentskej izby si vyžaduje isté zručnosti a súčasne kladie nároky na vysokú flexibilitu, keďže sa v jednotlivých etapách života dieťa a jeho nároky menia.

Detská izba: 4 tipy, s ktorými sa premení na praktické kráľovstvo

Ako teda čo najefektívnejšie využiť každý centimeter takejto izby a zariadiť ju prakticky a zároveň esteticky príťažlivo?

Poradíme vám, ako vytvoriť optimálne podmienky pre rozvoj rastúcej osobnosti.

Detské postele s mnohorakým využitím

Kvalitný spánok je nevyhnutnou súčasťou dobrej zdravotnej kondície. Naštartuje náš deň a udáva jeho tón. Najmä rodičom malých detí netreba pripomínať, ako sa v útlom veku svojich drobcov tešili z každej ich prespatej hodiny navyše. K zabezpečeniu nerušeného spánku a dostatočnej regenerácie je potrebné dopriať si kvalitnú posteľ. Svoju úlohu pritom zohráva nielen kvalita matraca, ale aj veľkosť rámu postele a materiál, z ktorého bola posteľ vyrobená.

Nedá nám však nespomenúť časy, na ktoré si každý z nás dodnes pamätá. Povinný poobedňajší spánok v škôlke, ktorý sme z duše neznášali a tešili sme sa na školu, pretože tam poobede nebudeme musieť spať . Ťažko nás niekto dokázal presvedčiť, že ešte príde doba, kedy si takýto oddych počas dňa budeme túžobne priať. Dôležité je, že aj posteľou vieme dieťa motivovať, aby sa na spánok tešilo. Azda každé dieťa miluje bunkre, preto určite nepohrdne spánkom v posteli v tvare indiánskeho vigvamu. Detská posteľ prekrytá sedlovou strechou bude lákať svojou autenticitou i dospeláka, ktorý ešte nezabudol na príbehy z vlastného detstva. Súčasne ju môžete obohatiť aj o úložný priestor a vybaviť aj zásuvkou, v ktorej si malý Indián urobí svoju tajnú skrýšu.


Alternatívou detskej postele, z ktorej dieťa po niekoľkých rokoch „vyrastie“, je voľba univerzálneho modelu štandardných rozmerov. Takéto jednolôžko bude vášmu dieťaťu slúžiť až do dospelosti a súčasne ho dokážete zladiť aj so skriňou a písacím stolíkom.  Vaše obavy z prípadného pádu pri menších deťoch zaženiete pridaním mobilnej bočnej zábrany. Tá sa v prvých rokoch postará o bezpečnosť vášho dieťaťa a keď ju už nebudete potrebovať,  jednoducho ju odložíte.

Ak vaše dieťa nemá svoju vlastnú izbu a zdieľa ju so súrodencom, praktickým riešením bude poschodová posteľ. Na jej poschodí by malo spať staršie dieťa, ktoré dokáže bezpečne zdolať schody či rebrík. Skôr, než sa rozhodnete takúto posteľ zakúpiť, zvážte výšku priestoru nad posteľou. Dieťa by si malo vedieť pohodlne sadnúť a chodiť po štyroch bez toho, aby si udrelo hlavu. Poschodová posteľ môže byť variabilným riešením aj v prípade, že ju využíva len jedno dieťa. V menších izbách poskytne jej spodná časť praktický priestor pre skrinky, dennú pohovku, ale aj kútik na hranie.


Dospievajúci adolescent je samostatnou kapitolou. Radikálne sa mení nielen  jeho výzor a správanie, ale aj požiadavky na svoj obytný priestor. Súčasťou takéhoto prerodu môže byť aj dopyt po pohovke. Cez deň si na ňu usadí teenager svojich kamarátov či prvú lásku a večer sa na nej pohodlne vyspí. Je však potrebné uistiť sa o vhodnosti pohovky pre každodenné spanie. V ponúkanom produkte sú sedačka a lôžko obohatené o integrovaný drevený stolík, ktorý je vsadený do kovovej konštrukcie zaoblených hrán. Takýto kus štýlového nábytku vám umožní vyťažiť zo svojej funkčnej krásy maximum.

Písací stolík ako štýlový pomocník

O dostatočnej veľkosti pracovnej plochy písacieho stolíka sme písali už v predošlom článku. Okrem priestoru na písanie či prácu na počítači by mal stolík poskytovať aj priestor pre odloženie nevyhnutných pomôcok, ako aj úložný priestor. Platí to pre deti i dospelých. Aby ste už po niekoľkých rokoch nemuseli stolík meniť, vyberte svojmu dieťaťu písací stolík s rozmermi pracovnej dosky minimálne 70 x 140 cm.


Detská izba zariadenie

Mnohí rodičia si však nevedia dať rady pri výbere výšky písacieho stola. Neexistuje pritom  univerzálne pravidlo platiace pre všetkých. Každé dieťa je iného vzrastu a iným spôsobom stolík využíva. Istým štandardom je však výška 70 až 80 centimetrov. Základom je pritom také nastavenie, pri ktorom vaša ratolesť nesedí príliš nízko ani príliš vysoko. Zatiaľ čo v prvom prípade by ho po čase trápili bolesti chrbta, pri vysokom sedení by bolo nútené neprirodzene dvíhať ruky a predsúvať hlavu vpred. Okrem bolesti ramien by si dieťa už vo veľmi mladom veku „zarobilo“ i na bolesť krčnej chrbtice. Aj preto nejeden rodič volí tzv. rastúci stôl, ktorý sa okrem nastaviteľnej výšky prispôsobuje potrebám dieťaťa aj naklopiteľnou stolnou doskou. Poskytne vám ju multifunkčná tabuľa Stilo, ktorá si doslova žiada byť využívaná na kreatívne účely. Tento výnimočný kus nábytku z masívneho jedľového dreva poslúži nielen ako pracovný stôl, ale môže sa premeniť na tabuľu, ktorá hru v detskej izbe posunie na nový level.

Nejeden rodič si povie, že kvalitný písací stolík chce zladiť aj s nábytkom v detskej izbe. Možnostiam sa medze nekladú a vybrať si môžete hneď z niekoľkých produktových radov. Či už to bude štýlová Nikki so zásuvkami po oboch bokoch, nadčasová Jade v škandinávskom dizajne, alebo sa rozhodnete pre elegantný set Dennis, pracovný stôl sa vám podarí dokonale zladiť s nočným stolíkom, šatníkovou skriňou i posteľou.  

A keďže je písací stôl hlavným miestom činností súvisiacich so vzdelávaním, o umiestnení stolíka v detskej izbe rozhoduje dostatočný prísun denného svetla. Preto je optimálnym riešením umiestnenie v blízkosti okna. Stolík by pritom nemal stáť pod oknom s priamym výhľadom von, rovnako by však pri ňom dieťa nemalo sedieť chrbtom k oknu. Odporúčame držať sa pravidla byť chrbtom k stene a mať okno po svojej ľavej alebo pravej strane v závislosti od toho, či vaše dieťa píše pravou alebo ľavou rukou.

Kancelárske stoličky pre deti sú iné ako pre dospelých

Súčasný životný štýl je oveľa menej aktívny, ako tomu bolo pred niekoľkým desaťročiami. Čoraz viac dnes platí, že už aj deti veľkú časť dňa presedia. Príčinou je vzdelávanie v škole, riešenie domácich úloh, ale aj záľuby, ako kreslenie či práca na počítači. Aj preto môže byť dlhé sedenie v nevhodnej polohe príčinou zdravotných problémov, počnúc chrbticou, cez bolesti hlavy až po dýchanie. Kancelárske stoličky sú tiež jedným z faktorov ovplyvňujúcich zdravú chrbticu aj detskú vytrvalosť. Nepodceňujte preto ich výber a zamerajte sa predovšetkým na kvalitatívne parametre, ktoré mnohonásobne zúročíte.

Ergonomicky tvarované operadlo podporuje zachovanie zdravej polohy dieťaťa počas sedenia. Kancelárska stolička by sa však mala prispôsobovať zmenám v raste dieťaťa. Keďže sme už spomínali dôležitosť výšky písacieho stolíka, nesmieme zabudnúť na fakt, že sa mu dieťa dokáže prispôsobiť aj nastaviteľnou výškou kancelárskej stoličky. Dieťa by sa malo pri sedení chodidlami dotýkať zeme či pomocnej podnožky tak, aby pri kontakte s písacím stolíkom zvieralo v lakťoch pravý alebo tupý uhol. Dbajte i na to, aby sedadlo nebolo príliš hlboké a aby pri opretí sa na stoličke neležalo.

Chrbtová opierka má školákovi poskytovať pohodlnú oporu až po lopatky. Vďaka tomu bude pri sedení držať telo v správnej polohe.

Pri dileme, či vybrať stoličku na kolieskach alebo bez nich, by mala byť jasnou voľbou alternatíva na kolieskach. Nie sú však kolieska ako kolieska. Kolieska vyrobené z tvrdého plastu sú vhodné skôr na mäkké povrchy typu kobercov. Ak máte v izbe vinil, laminátové či drevené parkety, voľte radšej kancelárske stoličky s pogumovanými kolieskami. Nemenej dôležitým parametrom pri výbere stoličky pre dieťa je jej samotná nosnosť. Pre menšie dieťa postačí stolička s plastovým krížom s nosnosťou do 70 kilogramov. V prípade, že je vaše dieťa  staršie, uprednostnite stoličku s kovovým krížom.

Okrem vyššie spomínaných parametrov nezabudnite ani na údržbu. Najmä pri menších deťoch budete musieť čalúnené sedadlo častejšie čistiť. Praktickým riešením je preto odnímateľný vankúšik, ktorý je možné vyprať v práčke.

Skrine a regály ako nenahraditeľná súčasť detskej izby

Neoddeliteľnou súčasťou detskej izby je aj dverová skriňa, ktoré okrem úložiska oblečenia či hračiek poskytuje deťom priestor i na ukrytie svojich tajomstiev. Stavte preto na variant kombinujúci police s vešiakmi. Obľúbenou alternatívou detí a rodičov, zariaďujúcich izbu v jednotnom štýle s ohľadom na dlhé roky užívania, sú skrine z jedného produktového radu. Príkladom je už spomínaný set Nikki v škandinávskom dizajne, ktorého precízne spracovanie z masívneho borovicového dreva ponúka širokú policu, závesnú tyč a dve zásuvky s vyrezaným úchytom naspodku skrine. Neodolateľným solitérom sa stane aj šatníková skriňa Dennis, s ktorou si vaša dospievajúca ratolesť na nedostatok úložného priestoru rozhodne nebude sťažovať.


Doplnkom k uzavretému úložisku by mal byť i praktický policový regál. Po nástupe do školy naň možno uložiť knihy a školské pomôcky, o ktorých bude mať malý školák praktický prehľad. Súčasne tak môžu nahradiť hračky, s ktorými sa rozlúčil v škôlkarskej triede „veľkáčov“. Regály i kontajner by mali súčasne stáť vedľa písacieho stola, aby boli školákovi vždy poruke a nemusel sa pri ich hľadaní rozptyľovať presunom po izbe. Na výber pritom máte niekoľko materiálov, od kovu, cez masív, až po mosadz či betón, ktoré prispejú k oživeniu atmosféry do detailov zladenej izby.

Dobrá nálada a bezpečnosť na prvom mieste

Okrem dostatočného prísunu denného svetla vplývajú na škôlkara i školáka farby v jeho izbe. Výrazné farby môžu pôsobiť rušivo a okrem rozptyľovania pozornosti ho môžu až dráždiť a viesť k nepokoju. Stavte preto na neutrálne farby nábytku a izbu radšej oživte jasnejšími farbami doplnkov.

Najmä pri menších deťoch je namieste myslieť aj na celkovú bezpečnosť vybavenia izby. Nábytok do detskej izby by mal byť preto zabezpečený kvalitnými ABS hranami, alebo by mal mať zaoblené hrany z masívneho dreva. To isté platí aj pre posteľ, písací stolík i všetok nábytok, vrátane úložných kontajnerov a políc.


Pomôžte vašim deťom s učením a vytvorte im prostredie, ktoré nebudú vnímať len ako povinnú jazdu úloh a spánku, ale aj ako priestor, kde sa budú môcť rozvíjať. Preto ho rozdeľte na zónu učenia, relaxu a oddychu. Dajte si záležať na výbere a v prvom rade stavte na kvalitu. Inšpirujte sa bohatými možnosťami, prípadne si nechajte poradiť od architektov, ktorých vzťah k praktickosti a estetike viedol k založeniu dizajnového obchodu Roomfactory

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Woood Jade biely písací stôl
299 €
Woood Tipi dizajnová posteľ do detskej izby
599 €
Woood June kovová knižnica
429 €
Woood Connect 2-doors biela skriňa
439 €
Zuiver Star Sofa pohovka na každodenné spanie
1399 €
Zuiver OMG Office kancelárska stolička
349 €
WL-Living Rocky hojdacie kreslo
539 €
WL-Living Liv deka so vzorom
79 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.069319009780884 | Run time: 0.079912185668945