Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
20. 07. 2022 • Tipy a inšpirácie

Kvalitný písací stôl povzbudí k učeniu

Deti, rovnako ako dospelí, potrebujú svoj pracovný priestor. Či pre vypracovanie domácich úloh, alebo pre vyučovanie cez počítač, kedy sa musia sústrediť na výklad učiteľa. A hoci písací stôl pre školáka plní podobné funkcie ako stoly pre dospelých, je potrebné pri ňom zohľadniť niekoľko zásadných rozdielov. Ako sa teda vyhnúť nástrahám a vybrať pre školáka písací stôl, ktorý mu bude roky slúžiť?

Kvalitný písací stôl povzbudí k učeniu

Tohtoročná jar nám dokázala, že prechod zo školských lavíc na dištančné vzdelávanie nie je len perspektívou budúceho vzdelávania žiakov. Zhoršujúca sa pandemická situácia núti mnohých rodičov zamyslieť sa nad výbavou detskej izby, ktorú musia opäť  premeniť na domácu učebňu. Jej základom by mal byť okrem technického vybavenia aj kvalitný a najmä praktický písací stôl. Taký, ktorý sa vášmu školákovi bude nielen páčiť, ale pri učení mu poskytne aj komfort s dostatkom miesta pre veci, ktoré chce mať poruke.

Písací stôl a jeho pracovná plocha

Skôr, než sa zameriate na výber písacieho stola, zamyslite sa, koľko detí ho bude používať. Nie každá domácnosť totiž disponuje samostatnou detskou izbou s vlastným písacím stolom pre každé dieťa. Rodina s tromi deťmi zrejme neuprednostní tri menšie stolíky, najmä ak ich ratolesti zdieľajú spoločnú izbu. Radšej si zvolia jeden písací stôl väčších rozmerov, ktorý poskytne priestor napríklad dvom deťom súčasne.

Optimálny písací stôl pre deti a mládež

Ak vám to priestorové možnosti dovolia, ideálne je dopriať svojmu dieťaťu písací stôl s dostatočne veľkou pracovnou plochou na písanie i na prácu pri počítači. Odporúča sa, aby súčasne slúžil aj na odloženie nevyhnutných pomôcok a ďalšej výpočtovej techniky. Aby ste po niekoľkých rokoch nemuseli stolík vymeniť, dbajte na to, aby mal pre školáka rozmery pracovnej dosky minimálne 70 x 140 cm.

Správna výška, pri ktorej nebude bolieť chrbát

Správne držanie tela a komfort sedenia zvyšujú produktivitu pri práci a vzdelávaní. Preto je dôležité už od detstva vštepovať deťom zdravé návyky, a to nielen v oblasti pravidelného pohybu či zdravej stravy. Pri výbere správneho stolíka do detskej izby je preto namieste brať do úvahy aj vek dieťaťa. S tým totiž súvisí aj výška stola. Škôlkari či školáci na prvom stupni budú mať problém správne sedieť za stolom štandardných rozmerov. Pri nevhodnej výške stola by mohli mať bolesti chrbta či krčnej chrbtice. Rodičia preto s čoraz väčšou obľubou volia tzv. rastúci písací stôl. Ten sa potrebám dieťaťa okrem nastaviteľnej výšky prispôsobuje aj nakloniteľnou stolovou doskou. Príkladom dizajnovo zaujímavého stola je multifunkčná tabuľa Stilo z masívneho jedľového dreva. Tento výnimočný kus nábytku môže dieťaťu poslúžiť nielen ako pracovný stôl, ale aj ako tabuľa, ktorá dokáže obohatiť hru v detskej izbe.

Dizajnový drevený pracovný stôl WOOOD

Ak sa predsa len rozhodnete pri kúpe prvého stola uprednostniť štandardnú výšku 70 až 80 centimetrov, riešením môže byť aj výškovo nastaviteľná stolička. Ušetrí vám výdavky na opakované výmeny stolov súvisiace s rastom dieťaťa. Pomocou prídavnej podnožky zabezpečí rovnaký komfort a ergonómiu ako tzv. rastúci písací stôl. Aj tu platí pravidlo, pri ktorom je primeraná vzdialenosť sedáka stoličky od hrany pracovnej dosky 22 až 27 cm. Pri jeho dodržaní si dieťa nebude musieť namáhať oči a z písacieho stola sa stane  príjemné pracovné  miesto.

Písací stôl a jeho umiestnenie

Umiestnenie písacieho stola v detskej izbe neradno podceňovať. Prirodzené denné svetlo povzbudzuje k aktivite, preto mnohí rodičia umiestňujú písací stôl v blízkosti okna. Treba si však uvedomiť, že výhľad môže dieťa rozptyľovať a odpútavať od sústredeného učenia. Rovnako nevhodné je však aj otočenie stola chrbtom k oknu, najmä ak váš malý študent využíva pri učení počítač. Svetlo odrážajúce sa od monitora potrápi jeho oči a nie je vylúčené, že sa to časom môže vystupňovať až k bolestiam hlavy. Kam teda správne umiestniť písací stôl pre školáka?

Odborníci radia držať sa pravidla: byť chrbtom k stene a mať okno po svojej ľavej alebo pravej strane v závislosti od toho, či máte doma praváka alebo ľaváka. Pravákom by pri písaní malo dopadať denné i umelé svetlo z ľavej strany a naopak.

Nezabúdajte na úložný priestor

Rodičia, ktorí majú v čerstvej pamäti časy z prvej vlny koronavírusu, budú isto súhlasiť, aké náročné bolo nastaviť školský režim na domáce podmienky. Aby sa vaše dieťa nerozptyľovalo zháňaním kníh, ceruziek a výkresov a dokázalo sa čo najviac sústrediť na štúdium, je dobré mať všetky pomôcky poruke. Odpoveďou sa stane písací stôl s úložným priestorom, zásuvkami alebo s poličkami. Takýto stôl so spomínanými vylepšeniami dokáže okrem úspory času minimalizovať aj neporiadok. Nepotrebné veci či pomôcky sa dajú rýchlo uložiť na svoje pôvodné miesto.

Woood DENNIS je obľúbeným modelom vďaka kompaktným rozmerom a príjemnej cene.

Písací stôl a osobnosť dieťaťa

Môže stôl súvisieť s osobnosťou školáka a podpísať sa pod úspech domácej výučby? Každé dieťa je individualita s vlastným štýlom učenia sa a motivácie. Ak práve to vaše nepatrí medzi typy, ktoré nad učením dokážu presedieť hodiny, môže byť písací stôl dôležitým aspektom pri dosahovaní študijných výsledkov a spokojnosti celej rodiny. Preto pri výbere dajte slovo aj svojmu školákovi, aby ste mu vďaka dizajnovo príťažlivému kúsku školy v jeho izbe dopriali radosť z učenia.

Dizajnový písací stôl pre dievča Zuiver

Písací stôl, ktorý zaujme, si navyše viete vylepšiť aj cvičebnými pomôckami. Tie umožnia dieťaťu i počas sústredenia sa na učenie vykonávať pohyby, ktoré rozprúdia krv a zabránia tak únave či rozptýlenej pozornosti.

Vyskúšajte experiment: Umiestnite pod stôl balančnú podložku nasmerovanú rovnou časťou k pätám, prípadne expander pripevnený o zadný sokel stola. V oboch prípadoch môže dieťa precvičovať svoje nohy a napomáhať mozgu ľahšie vnímať  informácie.

Dizajnový písací stôl v harmónii s priestorom

Dnes už nemusí písací stôl vyzerať tak, ako vyzerala školská lavica pred tridsiatimi rokmi. Komu by sa pri pohľade na ňu chcelo s radosťou púšťať do učenia?

Písací stôl pre študenta, vysoká škola

Písací stôl pre školáka by mal preto spĺňať nielen kvalitatívne a praktické požiadavky, ale mal by ladiť aj s nábytkom v detskej izbe. Myslia na to aj dizajnéri a výrobcovia nábytku, ktorí ponúkajú celé sety či produktové rady do izby školáka. Písací stôl tak dokážete hravo zladiť s posteľou, nočným stolíkom alebo skriňou s regálom. Opýtajte sa svojho školáčika, či by sa mu viac hodil písací stôl Nikki so zásuvkami po oboch bokoch. Alebo by si radšej vybral nadčasový Jade v škandinávskom dizajne. Možnosťou je aj elegantný stôl Dennis s kartáčovaným povrchom.

Woood NIKKI má vhodné delenie na otvorený odkladací priestor a zásuvky po stranách.

Ekológia a bezpečnosť nadovšetko

Okrem ľahkého prístupu k stolu nezabudnite ani na bezpečnosť materiálov či vyhotovenie stolíka. Prevedenie bez ostrých rohov a hrán, ako aj nezávadný materiál vytvoria spoľahlivé pracovné prostredie. Ak si navyše vyberiete nábytok s certifikátom FSCgarantujúcim jeho pôvod zo zodpovedných zdrojov, nastavíte aj postoj dieťaťa k ochrane prírody a k ekológii. Navyše pocit šťastia a zdravia dokážu robiť zázraky aj z psychologického hľadiska. Aj vďaka vášmu zodpovednému prístupu vyrastie z malého školáka zodpovedný dospelý, ktorý bude mať jasno v hodnotách a tento odkaz bude odovzdávať ďalej.

Woood CONNECT ponúka zaujímavé riešenie odkladacích priestorov.

Ak kupujete písací stôl pre školáka, zvážte jeho veľkosť, dizajn i praktickú stránku. Nevhodný výber by nielenže nevyriešil vaše aktuálne potreby, ale súčasne by ste mohli riešiť dilemu, kam s kusom nepotrebného nábytku. Uistite sa preto, že kupujete model zohľadňujúci nielen aktuálne potreby domáceho vzdelávania, ale súčasne je aj dizajnovým doplnkom vášho interiéru. A pretože písací stôl nemôže plnohodnotne plniť svoje funkcie bez kancelárskej stoličky, čoskoro vám poradíme, ktoré aspekty pri jej výbere je dôležité zohľadniť.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Woood Nikki písací stôl
339 €
Woood Connect písací stôl
339 €
Woood Duco písací stôl
239 €
WL-Living Giorgio drevený písací stôl
349 €
Woood Dian drevený písací stôl
299 €
Woood Jade biely písací stôl
299 €
Woood Silas drevený konzolový stolík
409 €
WL-Living Denise konzolový stolík
209 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.07092809677124 | Run time: 0.44194197654724