Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
20. 07. 2022 • Tipy a inšpirácie

Praktický dizajnový stolík do obývačky

Stolík do obývačky musí dobre vyzerať, mal by zapadnúť do celkového dizajnu miestnosti a svojim domácim ponúknuť viac než len základné funkcie pri obsluhe návštev. Ako sa však zorientovať v množstve modelov a vybrať si ten správny stolík do obývačky, ktorý sa stane solitérom vášho interiéru? Poradíme vám, na čo sa pri výbere zamerať a s akými vlastnosťami počítať pri jednotlivých prevedeniach.

Praktický dizajnový stolík do obývačky

Tvar stolíka predurčí jeho využitie

Pri výbere stolíka budete pravdepodobne zvažovať dva základné geometrické tvary – kruh alebo obdĺžnik. Okrúhly stolík do obývačky nám dáva slobodu umiestniť ho na akomkoľvek mieste, pretože nemá určenú orientáciu a z rôznych strán vyzerá prakticky rovnako. Hodí sa tak preto ako výrazný solitér našej obývačky. Hranatý obdĺžnik, či štvorec nás bude lákať situovať v smere rovnobežne so sedačkou a pri rovnakom zábere mieste môže ponúkať trošku viac úložného priestoru. Moderným trendom je súprava stolíkov zložených z viacerých častí s rozdielnou výškou. Pozrime sa spolu na výhody jednotlivých tvarových prevedení.

Biely stolík do obývačky


Okrúhly stolík do obývačky

Je síce priestorovo náročnejší, zároveň je však aj bezpečnejší. Vďačíme za to absencii ostrých hrán, či rohov, o ktoré by sme mohli zakopnúť. Okrúhly stolík do obývačky vytvára vďaka centrálnej polohe stabilné a pokojné prostredie. Hodí sa k veľkým sedačkám, keďže ho má každý  poruke. Jeho krása vynikne najmä vo vzdušných priestoroch s dostatkom denného svetla.

Praktickou alternatívou je aj stolík do obývačky s odkladacím priestoromDvojica stolových dosiek v odlišných výškových úrovniach tak poskytne úložisko časopisom i knihám, ale aj diaľkovým ovládačom či okuliarom. Takéto využitie stolíka oceníte najmä v prípade nepriehľadnej stolovej dosky. Ak je stolová doska, naopak, sklenená či iným materiálom transparentná, na obdiv zrejme vystavíte dekorácie, prípadne stavíte na minimalizmus a odkladací priestor necháte prázdny.

Praktický tip: Stolík do obývačky na kolieskach

Obývačky sú miestom častých metamorfóz. Ich interiérové stvárnenie sa oslobodzuje od strnulosti s potrebou reprezentácie na miesto rodinnej oslavy a v nejednej domácnosti poskytujú priestor pre postavenie detského stanu. Ak teda viete, že vo vašej obývačke budú aktuálne časté presuny konferenčného stolíka, stavte na praktické riešenie v podobe stolíka na kolieskach. Okrem ľahkej manipulácie sa môžete spoľahnúť aj na možnosť zaistenia koliesok v prípade, že váš stolík má byť pevne zabezpečený. Stane sa tak praktickým podnosom pri obsluhe návštev a atraktívnym variabilným kúskom vašej obývačky.

Stolík na kolieskach


Stolík do obývačky a jeho materiál

Hoci najčastejšie preferovaným materiálom stolíka do obývačky je povrchovo upravená MDF, známa aj ako drevovláknitá doska, čoraz viac sa dostávajú do popredia aj iné alternatívy. Lesklá keramika, matný kov i chladný mramor vynikajú bohatými možnosťami dizajnu a ponúkajú netradičné prevedenia, ktoré si vedia získať i zarytého zástancu masívu. Zároveň onúkajú aj ďalšie pozitíva, ktoré oceníte pri každodennom používaní a zaručia vám dlhodobé spokojné používanie.

Drevo či kov?

Drevený stolík do obývačky je neodmysliteľnou súčasťou väčšiny domácností. Toto prevedeníe vyniká svojou prirodzenou krásou a približuje nás k prírode. Masív i dyhovaná drevotrieska si tak naďalej udržiavajú svoje prvenstvo v našich interiéroch, pričom dôvodov ich obľúbenosti je hneď niekoľko.

Drevený stolík do obývačky

Stolík z masívneho dreva poskytne interiéru okrem elegantného vzhľadu aj prvok pravého prírodného materiálu. Robustné drevo zaisťuje stolíku potrebnú pevnosť a dlhú životnosť. Súčasne sa pri kúpe stolíka z dreva nemusíme obávať, že by jeho atraktivita rýchlo pominula. Krásnou vlastnosťou drevených stolíkov drevených stolíkov je aj to, že každý jeden kus je originál.

Dizajnu sa aj v prípade dreva medze nekladú, čoho dôkazom sú extravagantné modely vynikajúce premysleným spracovaním a kombináciou viacerých materiálov.

Kovové stolíky do obývačky vám ponúknu svoju odolnosť a dizajnovú voľnosť, ktoré umocňuje rad pozitívnych vlastností. Kovu neprekážajú náhle zmeny teploty a neublíži mu ani rozliata káva či víno. V prípade kovového stolíka nehrozí jeho prasknutie či ohnutie rámu. Rovnako ho pri správnej starostlivosti neohrozí ani hrdza. Kov je navyše poddajný materiál, z ktorého sa dá hravo vytvoriť rôzny dizajnový počin, od klasickéhocez jednoduchý až minimalistickýaž po industriálny či v kaviarniach populárny  vintageStolík z tohto materiálu splní i náročné dizajnové požiadavky, ktoré neotrasú peňaženkou kupujúceho. Osobitnou kategóriou stolíkov s orginálnym vzhľadom a často remeselného ručného spracovania sú mosadzné stolíky do obývačky.


Kovové stolíky do obývačky

Milovníci industriálneho či orientálneho nádychu si prídu na svoje, ak sa rozhodnú pre kov.


Stolík do obývačky so sklenenou stolovou doskou

Stolík do obývačky so skleneným povrchom je tradičnou voľbou, ktorá ponúka viacero benefitov. Azda najvýraznejším je ľahká údržba priehľadnej stolovej dosky. Dokonca aj v prípade, aj dôjde k rozliatiu nápojov alebo sa na nej nahromadí prach, rýchlym utretím vrátite stolíku pôvodný lesk. Nevýhodou v tomto smere môže byť len vyššia frekvencia leštenia, keďže na skle vidno každý dotyk.


Sklenený stolík do obývačky

Sklenený vrch stola dokáže opticky otvoriť priestor a pridať na veľkosti. Ak máte obývačku situovanú v južnej časti domu, odrážajúce slnečné lúče dokážu vykúzliť čarovnú atmosféru nadýchanú farebným spektrom. Tento dojem umocní aj kovová konštrukcia, ktorá takýmto typom stolov zväčša dominuje.

Sklenená doska vsadená do konštrukcie stolíka súčasne plní funkciu vitrínky, aby tak hosťom odhalila tajomstvo poličky pod stolovou doskou. Sklo položené na drevenej stolovej doske dáva istotu, že stolík bude ochránený pred škrabancami. Túto vlastnosť ocenia nielen rodičia malých detí, ale aj milovníci domácich zvierat. Pokojne sa týmto nápadom inšpirujte a svoj stôl ochráňte prídavným sklom stolovej dosky.

Keramika ako cenovo dostupnejšia alternatíva mramoru

O nadčasovom vzhľade keramického povrchu niet pochýb. Stolík do obývačky s keramickou stolovou doskou svojou kresbou a dávkou atraktívneho dizajnu disponuje prirodzenou krásou. Elegancia stolíka kontrastujúca s naoko chladným dojmom dovolí každému modelu vyniknúť jeho osobitosti. Keramika vydrží aj extrémne vysoké teploty, je odolná proti poškriabaniu a súčasne sa pri nej nemusíte obávať, že by sa jej povrch nechcene zafarbil. Nespornou výhodou keramických stolov, v porovnaní s ich mramorovou alternatívou, je aj nižšia cena.

Konferenčný stolík do obývačky

Stolík do obývačky, ktorému dominuje mramor

Podobné efekty ako keramické stoly ponúkajú aj mramorové stolíky do obývačky. Nemožno poprieť, že ľudia uprednostňujú mramor najmä kvôli jeho kráse a nestarnúcej elegancii, ktorá sa ani po rokoch neokuká. Mramorový stolík do obývačky sa môže dediť z generácie na generáciu, pokiaľ mu venujete dostatok starostlivosti. Mramor je totiž citlivý na škrabance a zafarbenia, preto sa pri jeho čistení neodporúča používať abrazívne čistiace prostriedky. Radšej uprednostnite čističe na prírodnej báze. Pokiaľ ste mramorový stolík do obývačky nedopatrením poškriabali, jeho výhodou je, že sa tieto nedostatky ukážu iba pod určitým svetlom či uhlom. Predchádzať nechceným znehodnoteniam stola môžete aj použitím podložiek pod taniere, poháre či šálky. Ak sa však nechcené škvrny predsa len ukážu, vždy ich čo najskôr očistite.

Mramorový konferenčný stolík do obývačky

Ak ste sa rozhodli pre stolík do obývačky z mramoru, nebojte sa kombinovať ho s drevom či s kovom. Nadčasové kombinácie vyladia interiér do dizajnovej dokonalosti a pohľad na ne zaujme aj po rokoc

Originálne terrazzo a návrat do 70. rokov

Nemenej zaujímavou alternatívou mramorových stolíkov je stolík do obývačky z materiálu terazzoJe vyrobený z betónovej hmoty s prímesou zvyškov mramoru, ktoré majú vyše storočnú tradíciu. Mimoriadne zaujímavý materiál sa v 70. rokoch z interiérov postupne vytratil. Dnes však zažíva svoj triumfálny návrat, z ktorého sú dizajnéri i samotní spotrebitelia nadšení. Postupne sa znova udomácňuje aj u nás a pod jej rastúcu popularitu sa podpisuje spleť farebných kombinácií či možnosť vytvoriť odliatok z jedného kusu.Správne zvolený stolík do obývačky umocní výraz interiérového dizajnu miestnosti a poskytne zázemie pre pohodlné uloženie predmetov, ktoré každý deň používame. Zároveň nám bude praktickým pomocníkom pre pohostenie návštev, či občasné konzumovanie jedál pri pozeraní obľúbeného seriálu. Keďže stolík do obývačky vyberáme zväčša ako jeden z posledných doplnkov, skúste vnímať farby a materiály, ktoré sa už vo vašej obývačke nachádzajú a na základe nich sa rozhodnúť. A ak by ste si nevedeli dať rady, stále sa môžete obrátiť na našich architektov, ktorí vám radi pomôžu.


Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Dutchbone Boli kovové stolíky do obývačky
309 €
Zuiver Oak Tray stolík do obývačky
299 €
Woood Vayen terrazzo konferenčný stolík do obývačky
269 €
WL-Living Trolley Cruiser podnos na kolieskach
109 €
BePureHome Goddess mosadzný príručný stolík
149 €
Zuiver Cupid príručný stolík
119 €
Teulat Cep okruhlý stolík do obývačky
620 €
Vtwonen Pebble konferenčné stolíky
219 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.069471120834351 | Run time: 0.079469919204712