Ak od stoličky do kuchyne očakávate viac než len jej základnú funkciu, inšpirujte sa nápaditými tvarmi, modernými materiálmi či nevšednými kombináciami.
Čítať viacSadnúť si a sedieť? Alebo si posedenie skutočne vychutnať? Skôr než sa vyberiete na prieskum, poradíme vám, čo všetko ovplyvní komfort sedenia a dlhodobé užívanie.
Stoličky do kuchyne slúžia nielen domácim užívateľom, ale často i návštevám. V záujme vysokého komfortu pri sedení majte pri ich výbere na pamäti niekoľko užitočných parametrov. Ak si stoličky kupujete oddelene od kuchynského stola, zaobstarajte si ho ako prvý a stoličky prispôsobte jeho tvaru a rozmerom.
Od tvaru stola sa odvíja i počet stoličiek. Pri zasunutí pod jedálenský stôl by im nemali prekážať nohy či podstavec stola. Nemali by sa ani vzájomne dotýkať, preto dbajte aspoň na 5 centimetrovú vzdialenosť medzi jednotlivými sedákmi. Aby ste si výpočet množstva stoličiek uľahčili, na každého stolovníka počítajte aspoň 60 cm šírky stola.
V závislosti od výšky stola prihliadajte na výšku sedáka. Stoličky do kuchyne vyberajte tak, aby ste zachovali optimálnu vzdialenosť od hornej časti sedáka po podlahu a súčasne dodržali odstup medzi sedákom a stolovou doskou (25 – 30 cm).
Šírku sedáka ovplyvní vybavenosť podrúčkami. Stoličky do kuchyne bez podrúčok by mali byť široké minimálne 40 cm. V prípade, že sú vybavené aj podrúčkami, ich šírka by mala dosahovať aspoň 45 cm.
Hoci sa na stoličky do kuchyne nekladú prehnané nároky na ergonómiu, v záujme čo najväčšieho komfortu uprednostnite modely so zaoblenými hranami sedáka.
Chrbtová opierka by mala byť vyššia než je horná časť stola, v ideálnom prípade by mala byť dostatočne vysoká pre podopretie hlavy.
Hoci je pohodlnejšie sedieť s opretými lakťami, o výbere stoličky do kuchyne s podrúčkami jednoznačne rozhoduje veľkosť priestoru.
Sú širšie, preto sa hodia do väčších priestorov a ku kuchynským stolom väčších rozmerov.
Pri prisunutí k stolu by sa nemali dotýkať stolovej dosky. Okrem predčasného opotrebenia pri častom kontakte so stolom sa znižuje aj komfort sedenia, keďže sa stolička nemôže dostatočne prisunúť k stolu.
Pokojne ich kombinujte so stoličkami bez podrúčok. Ak sa ich ani napriek priestorovým obmedzeniam nedokážete zriecť, stoličky do kuchyne bez podrúčok umiestnite po dlhých stranách obdĺžnikového jedálenského stola a tie s podrúčkami na jeho koncoch. Ten im ponúkne viac priestoru a „za vrchstolom“ dodá stolovníkovi náležitý pocit dôležitosti.
Tak ako nás ľudí nosia celý život nohy, ovplyvňujú aj stabilitu a robustnosť stoličiek. Okrem jej funkčnej stránky je namieste zamyslieť sa nad dizajnom a rozhodnúť sa pre jeden z nasledovných štýlov, ktorý by mal ladiť s celkovým charakterom vášho interiéru.
Škandinávsky štýl v modernom retro postoji zútulní váš domov. Charakterizuje ho zväčša drevená podnož úzkych nôh v svetlom odtieni. Inšpiroval sa prírodou a severským spôsobom života s charakteristickým miminalizmom. Nohy tejto stoličky do kuchyne môžu byť usporiadané aj klasicky, po obvode stoličky a vychádzať z rohov sedáka alebo zo stredu jedálenskej stoličky.
Industriálny štýl je typický pre kovové stoličky. Tie sú čoraz obľúbenejším doplnkom moderných interiérov. Ich povrchová úprava sa dosahuje práškovým nanášaním farby a je známa ako „komaxitovanie“. Zaručuje dlhú životnosť a originálny vzhľad stoličky do kuchyne. Kovovú podnož tvoria užšie nohy, smerované od stredu sedáka k jeho rohom. V ponuke nájdete aj stoličky s na zemi prekríženými úzkymi kovovými nohami vytvárajúcimi akýsi rám. Osobitou kapitolou sú stoličky do kuchyne s lyžinovým podstavcom. Ten je umiestnený pod sedákom, prípadne je zakomponovaný priamo do jeho čalúnenia. Okrem toho, že takáto konštrukcia je veľmi pevná, mnohé stoličky umožňujú pohupovanie.
Klasický štýl predstavuje storočiami osvedčený typ podnože. Podnož z klasických nôh je zväčša drevená alebo kovová. Zatiaľ čo drevená podnož je charakteristická pre vidiecky a škandinávsky štýl, kovovú nájdeme skôr v industriálnom a modernom štýle.
Tvrdší umývateľný sedák, alebo zjemnený čalúnením? Aký posed uprednostňujete? Skôr než za vás rozhodne jej dizajnová stránka, zamyslite sa, kto a ako často bude stoličku používať. Zaujímať by vás mala nielen miera komfortu pri sedení, ale aj životnosť sedacej časti stoličky.
Čalúnené stoličky do kuchyne sú pohodlnou, všestrannou a elegantnou alternatívou kuchynského sedenia. Pri ich výbere sledujte tzv. ukazovateľ opotrebenia, vyjadrený hodnotou Martindale. Pre bežné domáce použitie je postačujúca hodnota 10.000 Martindale. Väčšina stoličiek v našom e-shope však prekračuje hodnoty 30.000 Martindale, čo garantuje ich vysokú odolnosť a prémiovú kvalitu.
Pri malých deťoch odporúčame z hľadiska údržby stoličky do kuchyne z netkanej textílie či polyuretánu (tzv. PU kožu). Ak však túžite po elegantnejšom prevedení, siahnite po stoličkách potiahnutých zamatovým čalúnením, bavlnou či ľanom. Jednoduchou údržbou a dlhšou životnosťou disponuje aj pravá koža, ktorá je však cenovo náročnejšia.
Plastové stoličky do kuchyne sú dizajnovo nadčasovou alternatívou sedenia, ktorá navyše ponúka možnosť stohovania. Ak sa pre ne rozhodnete, stavte na kvalitný termoplast. Často sa vyrába ako odliatok z jednej formy. Na rozdiel od stoličiek so zvarom tak výrobca predchádza ich prípadnému povoleniu a predčasnému opotrebeniu. Termoplast je nenáročný na údržbu a zároveň vyniká farebnou stálosťou. Preto ho môžete počas letných mesiacov pokojne umiestniť aj na terase.
Drevené stoličky do kuchyne patria od nepamäti ku klasickej výbave domácností. Vynikajú nadčasovosťou a hodia sa do akéhokoľvek typu interiéru. Drevo je navyše veľmi odolný materiál, preto pri správnej údržbe môžete očakávať, že vám drevené stoličky vydržia po celý život.
Umelý ratan je mimoriadne obľúbený v exteriéroch terás a záhrad, keďže hravo odoláva poveternostným podmienkam. Fantázii sa medze nekladú, preto sa ním pokojne inšpirujte i vo vašej kuchyni. Toto syntetické vlákno je na pohľad často nerozoznateľné od prírodného ratanu, jeho výhodou však je nižšia cena, vyššia odolnosť a dlhšia životnosť.