Stojace lampy sú funkčnou a reprezentatívnou súčasťou interiérov a dokážu vytvoriť zaujímavý dizajnový prvok, aj keď práve nesvietia. Ich použitím vieme v priestore navodiť príjemnú, často až intímnu atmosféru.

Primárnou funkciou stojacích lámp je osvetlenie vybraných častí interiéru. Na rozdiel od stropných svietidiel, presvecujúcich priestor v celej šírke, osvetľujú stojace lampy len svoje najbližšie okolie. Zároveň tak poskytujú väčšiu slobodu pri zvýraznení rôznych častí interiéru. Perfektne sa hodia napríklad ku knižnici či do čitateľského kútika, ale nepohrdne nimi ani priestor vedľa televízora či komody.

Stojace lampy podľa dominantného štýlu

  • Industriálny štýl vyniká dojmom provizórnosti a istej chladnosti. Dominujú mu tehla, betón a kovové konštrukcie, ktoré vytvoria atmosféru priemyselného interiéru. Keďže ponúka originálne riešenia a jeho možnosti nie sú ničím limitované, stáva sa čoraz vyhľadávanejším štýlom pre byt i kanceláriu. Typickým zástupcom tohto štýlu sú stojace lampy BePureHome Spotlight či WL-Living Cage.
  • Klasický štýl v sebe môže niesť nádych histórie, rovnako však môže pôsobiť aj rýdzo meštianskym dojmom či prenikať až do moderny. Charakterizuje ho elegancia, použitie nadčasových materiálov a cit pre detail. Dôraz kladie na ladenie tón v tóne, decentné vzory či kombináciu lesklých a matných povrchov. Zásadne sa vyhýba extravagancii a výstrelkom. Klasikou vynikajú aj stojace lampy Zuiver SkalaZuiver Finlay.
  • Moderný štýl prezradia jednoduché línie, vzdušnosť, jasný dekor a funkčnosť. Minimalizmus prelínajúci sa s moderným štýlom si doslova vyžaduje odbúranie nepotrebných rušivých prvkov. V prípade, ak preferujete minimalistický štýl, budú stojace lampy Woood Pien či  Zuiver Charlie tou správnou voľbou.
  • Vintage štýl sa často zamieňa s retrom. Nejde však o synonymum! Vintage predstavuje prvky zo starej doby, ktoré majú svoj príbeh a čo-to odžité. Sú ošúchané a nechýba im Charakterizujú ho zámerne zvýraznené praskliny či hrdza. Z materiálov mu dominuje porcelán, keramika, drevo i kov. Stojace lampy BePureHome BlackoutBePureHome Triplet vás presvedčia, že aj vizuálne staré môže byť nadčasovo dobré!
  • Glamour vyniká noblesou a svojou príťažlivosťou sa snaží očariť na prvý pohľad. Navodzuje atmosféru blahobytu a dokonalosti. Prevláda v ňom čierna, sýtejšia červená, ale aj zlatá a strieborná farba. Lesk a trblietanie je viac než žiaduce a v dizajne sa nevyhýba ani ornamentálnym motívom či geometrickým tvarom. Čo poviete na Dutchbone Pina alebo Dutchbone Loyd?

stojace lampy

Účel, na ktorý budete stojace lampy využívať

  • Stojace lampy s obojstranne otvoreným kruhovým tienidlom poskytujú rozptýlené svetlo nielen v spodnej časti priestoru, ale osvetľujú aj strop. Vytvárajú tak príjemnú atmosféru a rovnováhu medzi priamym a nepriamym osvetlením interiéru. Sú najpoužívanejším typom svietidiel slúžiacim na celkové osvetlenie priestoru. Sú zakončené tradičným tienidlom ponúkajúcim polopriame osvetlenie. Hodia sa do rohu obývacej izby, ale aj vedľa pohovky či kresla. U nás ich nájdete v podobe obľúbených trojnožiek v rôznych materiálových prevedeniach.
  • Stojace lampy na čítanie poskytujú priame svetlo, ktoré sa zameriava na určitý objekt či časť priestoru. Sú vhodné na rozjasnenie obľúbeného zákutia, pracovného stola alebo miesta, na ktorom potrebujete dostatok svetla pre výkon každodenných činností. Takéto stojace lampy vyžarujú jasnejšie svetlo. Pre väčšiu využiteľnosť je vhodné voliť stojace lampy s polohovateľným tienidlom, ktoré zabezpečí požadovanú orientáciu svetelného lúča a svetlo nasmeruje tam, kde ho práve potrebujete.
  • Oblúkové stojace lampy sú všestranným svetelným doplnkom, ktorý vynikne najmä v rozmerovo veľkorysejších priestoroch. Ich tienidlo sa presúva priamo nad jedálenský či pracovný stôl, ktorý osvetľuje priamym svetlom.

Stojace lampy z hľadiska rozmerov

Čím vyššia konštrukcia, tým širší dosah svetla, čo uvítate v prípade, ak chcete dosiahnuť väčšie osvetlenie miestnosti. Menej vám však budú vyhovovať pri sústredení sa na detail. Do úvahy by ste mali vziať aj výšku nábytku, najmä v obývačke. Ak je príliš nízky, vysoké stojace lampy by pôsobili rušivo a pokazili celkový dojem. Kompromisom sú stojace lampy s nastaviteľnou výškou, ktoré môžete ľahko prispôsobiť často sa meniacim podmienkam v interiéri.

Výška však nie je jediný parameter rozhodujúci o vhodnosti lampy pre váš interiér. Myslieť by ste mali aj na možnosť ukrytia zdroja svetla mimo úroveň vašich očí. Predídete tak nepríjemnému oslepeniu, ak stojíte blízko lampy. Riešením je aj možnosť siahnuť po stmievateľných modeloch, ktoré vám dovolia regulovať intenzitu svetla podľa aktuálnej nálady či potreby.

Stojace lampy by nemali len dobre vyzerať, ale v prvom rade by mali zodpovedať charakteru a možnostiam priestoru, do ktorého ich chcete umiestniť. Ich výber by sa nemal obmedziť na ilustračné obrázky v katalógu či na webe. Príďte k nám okúsiť ich atmosféru, aby ste sa presvedčili, čo vás na prvý pohľad zaujme.

Zobrazených 1–32 z 52 výsledkov

Show sidebar

WL-Living Xavi stojace lampy

199,00  s DPH

Zuiver Sirius dizajnové stojace lampy

265,00  s DPH

Dutchbone Meezan dizajnová kovová lampa

179,00  s DPH

WL-Living Logan dizajnová stojanová lampa

179,00  s DPH

WL-Living Landon čierna stojanová lampa

139,00  s DPH

Dutchbone Kari dizajnové svietidlo do obývačky

199,00  s DPH

Zuiver Fan svietidlo do obývačky

279,00  s DPH

Dutchbone Dalia stojace lampy

399,00  s DPH
Biela
Čierna

WL-Living Anshin dizajnové stojanové lampy

149,00  s DPH

Dutchbone Allis stojanové svietidlo

319,00  s DPH

Woood Holly stojaca lampa

229,00  s DPH
Čierna
Zlatá

WL-Living Lena stojanová lampa

149,00  s DPH

WL-Living Hajo minimalistické svietidlo

149,00  s DPH

Dutchbone Ming dizajnová stojanová lampa

339,00  s DPH

Dutchbone Cresta stojanová lampa

249,00  s DPH

Zuiver Smokey kovové stojanové svietidlo

419,00  s DPH

Zuiver Sien dizajnová stojanová lampa

159,00  s DPH

Zuiver Orion dizajnová stojanová lampa

199,00  s DPH
Béžová
Čierna
Zelená

Zuiver Lau moderná stojanová lampa

299,00  s DPH

Zuiver Hawk moderné stojanové svietidlo

199,00  s DPH

Zuiver Float dizajnové stojanové svietidlo

269,00  s DPH
Čierna
Mosadzná

Dutchbone Eclipse stojanová lampa

169,00  s DPH

WL-Living Metal Bow New stojanová lampa

229,00  s DPH
Biela
Čierna

Zuiver Tripod Wood stojace lampy

229,00  s DPH
Biela
Čierna

Zuiver Reader stojanová lampa

139,00  s DPH
Medená
Mosadzná

Zuiver Metal Bow stojanová lampa

269,00  s DPH
Biela
Čierna
Medená

Zuiver Buckle Head lampa do obývačky

139,00 159,00  s DPH

BePureHome Blackout dizajnová lampa

189,00  s DPH
Veľkosť XXL
Veľkosť L
Veľkosť M
Veľkosť XL

Zuiver Grow stojace lampy

339,00 639,00  s DPH

Dutchbone Woodland stojanové svietidlo

149,00  s DPH

Dutchbone Archer stojanová lampa

99,00 149,00  s DPH
Červená
Zlatá

Dutchbone Suoni orientálna stojanová lampa

219,00 239,00  s DPH