Skôr, než sa pustíte do výberu kresla, ktoré vám má slúžiť a robiť radosť počas dlhého obdobia, pozrite si základný prehľad jednotlivých druhov a materiálov sedenia a opierok, ktoré rovnako vplývajú na funkčnosť a komfort.
Dizajnové kreslá udávajúce tón interiéru
Ak sa radi odlišujete od priemeru a nebojíte sa experimentovať, potom dizajnové kreslá budú vernou reflexiou vášho osobitého štýlu a dovolia mu vyniknúť nezvyčajnou kombináciou farieb, tvarov a materiálov. Vo vašom interiéri sa stane novým stredobodom pozornosti, či už si ho doprajete vo forme obľúbeného ušiaka, atraktívneho retrokresla Halabala alebo štýlového ratanového kresla so širokým spoločenským uplatnením. Dbajte však na vhodné zladenie so zvyškom interiéru, pretože nevhodnou kombináciou navodíte skôr dojem neorganizovaného nákupu než vkusného tónu.
Hoci sa pri dizajnových kreslách prvotne zameriavame na ich dizajn, nie je vylúčená ani kombinácia vzhľadu a komfortu. Pravidelný odpočinok v elegantne vyzerajúcom kresle vám zabezpečia spomínané ušiaky, ktoré sa s ľahkosťou prispôsobia vášmu interiérovému zariadeniu. Zároveň vám poskytnú priestor pre nerušené, niekoľkohodinové čítanie v prítmí obývačky. Takéto kreslo na čítanie býva naklonené do pohodlného polosedu, navyše si môžete oprieť hlavu o jeho bočné oblúky.
Kancelárske kreslá podporujúce zdravé sedenie
Aby vás nebolel chrbát a práca šla od ruky, je dôležité zabezpečiť si zdravé sedenie. Viete však, aký je rozdiel medzi kancelárskym kreslom a stoličkou? Kým kancelárske kreslo disponuje mohutnejším prevedením s vynikajúcimi ergonomickými vlastnosťami, kancelárska stolička sa vyznačuje subtílnejšou konštrukciou. A hoci majú kancelárske kreslá pevne nastavený uhol medzi sedadlom a operadlom chrbta, môžete si dovoliť aj dynamické sedenie. Vďaka synchrónnemu mechanizmu sa opierka plynule upraví podľa vášho náklonu a vaša chrbtica sa tak dostane do optimálnej polohy.
Aby ste sa pri výbere kancelárskeho kresla vedeli správne rozhodnúť, je potrebné uvedomiť si vzrast, výšku a váhu osoby, ktorá na nej bude sedieť. Všímajte si aj lakťovú opierku, pri ktorej by mal lakeť pri opieraní sa smerovať mierne nahor. Správne sedenie sa navyše riadi princípom pravých uhlov. Tie by mali zvierať vaše lakte medzi pažami, chrbtica a sedacia časť, ako aj stehná a lýtka. Ak sa však spoliehate na to, že opierka hlavy odstráni bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, tak vás zrejme sklameme. Tá je totiž určená len na relax a spomínané bolesti vyrieši práve výškovo nastaviteľná opierka ruky.
Multifunkčný ottoman hrajúci sa s tvarmi
Ottomany sa stávajú čoraz obľúbenejšou súčasťou moderných interiérov, najmä pre svoju širokú využiteľnosť. V minulosti sa taburet, taburetka či puf významovo odlišovali. Naši predkovia používali taburetku ako stoličku k usadeniu sa napríklad za dámsky toaletný stolík alebo klavír. Puf, na rozdiel od taburetu, predstavoval nie príliš vysoký vankúšik, ktorý ponúkal elegantné a pohodlné sedenie na studenej, tvrdej zemi. V súčasnosti sa však už aj sedacie vaky či vankúše ukrývajú pod spoločným pomenovaním taburet. Všetok takýto sedací nábytok bol odvodený z francúzskeho slova „tabouret“, ktorý v preklade znamená „stolička“.
Ottoman sa vo vašej obývačke ľahko stane „predĺženou rukou“ vašej pohovky, vďaka čomu si budete môcť pohodlne podložiť nohy pri relaxácii. Keďže sa však vyrábajú v odlišných rozmeroch, pri ich výbere by ste si mali dať pozor na vhodnú výšku. Odporúčame vám riadiť sa pravidlom, že by taburet nemal byť vyšší ako vaša pohovka, inak sa vám nebude sedieť príjemne. Ak si ho kupujete práve za účelom podloženia nôh, môžete si zvoliť aj polohovateľný taburet.
Variabilitu ottomanov umocňuje ich prevedenie v tvare kocky, obdĺžnika, kruhu či polkruhu. Jednoduchou, no elegantnou verziou je klasický taburet v tvare kocky, ktorého mobilitu neraz podporujú aj kolieska. Dvojitý taburet v tvare obdĺžnika disponuje väčším odkladacím i sedacím priestorom. Obľúbenými sú aj taburety kruhového, polkruhového či oválneho tvaru. Crème de la crème taburetov sú práve taburety polkruhového tvaru, ktorých spojením dokážete efektívnejšie využiť dispozičné priestory a viete nimi variovať rôzne tvary – od väčšieho polkruhu, celého kruhu až po písmeno „S“.
Loungové kreslá
Loungové kreslo sa mnohým javí ako novinka ostatných rokov. V rozličných podobách však existuje už tisíce rokov. Pôvodne tvorili súčasť sveta bohatých ľudí. Už v staroegyptských hieroglyfoch a v rímskych nástenných maľbách nájdeme vyobrazenia bohatých veľmožov užívajúcich si život, vychutnávajúc si sedenie na takýchto kreslách. Ich súčasný dizajn navrhol v roku 1928 maďarský dizajnér Marcel Breuer. Prvé loungové kreslo bolo vyrobené z rúrkovej chrómovanej ocele v koženom prevedení.
Loungové kreslo je bez ramena, často spojené s otomanom. Je tvarované v trvalo sklopenej polohe, ktorú používateľ nemôže nastaviť podľa svojho želania. Práve táto kľúčová vlastnosť odlišuje loungové kreslo od polohovateľného kresla. Ako jeho názov prezrádza, pri jeho tvorbe sa vychádza z klubových stoličiek, ktoré ponúkajú chvíle relaxu a oddychu a určite nie sú určené na produktívnu prácu.
Hojdacie kreslá a leňošky pre chvíle oddychu
Pohľad na kreslo z ohýbaného dreva vás dokáže vrátiť do detských čias, pripomenúť vzácne okamihy u starých rodičov, kedy sa v nejednej obývačke hrdo týčili práve hojdacie kreslá. Nemyslime si však, že ide len o akúsi „zábavku“ pre seniorov. Táto obľúbená klasika, ktorá vznikla ešte v 18. storočí, dnes zažíva svoju renesanciu. V dnešnej uponáhľanej dobe väčšina z nás túži po príjemnom oddychu v pohodlnom kresle, ktoré dovolí zabudnúť na náročný deň či boľavý chrbát.
Kolísanie vás upokojí a pevná konštrukcia prispôsobená tvaru tela zároveň ulahodí všetkým vekovým kategóriám. Hojdanie navyše zlepšuje motoriku a podľa posledných štúdií dokonca zvyšuje inteligenciu. Okrem svojej funkčnej stránky sa zároveň stáva dominantou každej obývačky, ktorá nenaruší ducha moderného dizajnu ani klasicky zariadeného interiéru. Ak ste sa teda rozhodli pre výber takéhoto kresla, zamerajte sa pri voľbe konkrétneho modelu na pohodlnosť, bezpečnosť, nosnosť a prípadné vŕzganie.
Alternatívou hojdacích kresiel sú takzvané leňošky. Tieto relaxačné kreslá sa svojím vzhľadom hodia do moderných interiérov, a ako to už ich názov prezrádza, sú určené na leňošenie v polohe, pri ktorej ani nesedíte, ani neležíte.
Poťah na sedenie i na čistenie
Dôležitým aspektom pri výbere kresla do obývačky sú poťah a jeho priedušnosť. Práve čalúnenie prispieva ku komfortnému sedeniu. Zatiaľ čo čalúnené kreslo je príjemné na dotyk aj pre odhalenú pokožku, jeho nevýhodou je náročnejšia údržba a ťažšie odstraňovanie zaschnutých nečistôt. Kožené kreslá, ktoré pôsobia elegantne až honosne, sa ľahko udržiavajú, no pri dlhšom sedení, najmä v letných mesiacoch, si vyžadujú podložku.
Výber kresla je rovnako náročnou záležitosťou ako kúpa vhodnej stoličky či ďalších predmetov priemyselného dizajnu. Po zvážení základných parametrov je potrebné zamerať sa aj na ich funkčnú stránku a stvárnenie, ktoré zodpovedajú za komfort vášho chrbta a životnosť kresla. Nechajte si preto poradiť od odborníkov, ktorým je svet stoličiek, kresiel a dizajnu blízky a zvoľte si sedenie, ktoré sa stane obľúbeným prvkom vašej domácnosti či kancelárie počas dlhého obdobia.