Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
08. 06. 2022 • Tipy a inšpirácie

Barové stoličky: funkčný doplnok modernej kuchyne

Kedysi boli výsadou kaviarní, reštaurácií či barov. Dnes však majú nezastupiteľné miesto v modernej domácnosti. Barové stoličky sa tak z verejných priestorov presunuli do našich príbytkov a vybudovali si pozíciu solitéra. Okrem nápaditého dizajnu mali poskytnúť aj komfortný posed. Pozrime sa spolu na ktoré faktory by ste si mali dať pri výbere pozor.

Barové stoličky: funkčný doplnok modernej kuchyne

Barové stoličky

Barové stoličky sa v posledných rokoch stali funkčným a súčasne aj dizajnovým prvkom našich interiérov. Jedinečné stvárnenie a neraz i extravagantný vzhľad ich predurčili stať sa nábytkom v kuchyni, či jedálne, ktorej teritórium plynule prepájajú s obývacou izbou. Skôr než podľahnete ich čaru a doladíte nimi svoj interiér, prečítajte si, čo by ste pri ich výbere mali vziať do úvahy.

Ako si vyberať barové stoličky?

Barové stoličky majú množstvo dizajnových tvárí a materiálových prevedení. Skôr než sa rozhodnete pre výber konkrétneho typu, zamyslite sa nad ich umiestnením, frekvenciou používania či materiálom. Je pravdepodobné, že tento výber ovplyvní vaše fungovanie najbližšie roky, preto mu venujte náležitú pozornosť.

1. Výška je základ

Pri výbere barovej stoličky je nevyhnutné myslieť na komfort sedenia. Medzera medzi sedadlom stoličky a doskou stola či vysunutého pultu by preto mala byť 20 až 30 cm. Pri 90-centimetrovej výške barového pultu preto voľte znížené (pultové) barové stoličky vysoké aspoň 65 až 70 cm. Ak je pult klasicky vyvýšený na úrovni 100 až 120 cm, barová stolička by mala byť vysoká minimálne 70 až 80 cm.

2. Počet kusov podľa rozmerov

Na otázku, koľko barových stoličiek potrebujete, hľadajte odpoveď v priestorových možnostiach vášho interiéru. V záujme dosiahnutia dostatočného komfortu pri sedení si pomôžte pravidlom, podľa ktorého by ste si na jednu stoličku mali rezervovať cca 55 cm šírky. Z užívateľského hľadiska však aspoň 60 cm, kvôli šírke ramien sediacich.

3. Vyberte si vhodný materiál

Zrejme nemusíme prízvukovať, že základom pri výbere materiálu podnože i sedacej časti stoličky je nielen dizajnový súlad s miestnosťou, ale aj jej využitie. Bude barová stolička súčasťou menšej kaviarne alebo bude solitérom vašej kuchyne? Usadíte na ňu denne desiatky ľudí, alebo bude slúžiť úzkemu okruhu ľudí vo vašej domácnosti, kde nahradí klasickú kuchynskú stoličku?


Čalúnené barové stoličky

Ak má barová stolička nahradiť klasickú jedálenskú stoličku a plánujete na nej sedieť počas dlhšieho stolovania, rozhodne voľte mäkší variant a vyberte si čalúnený či kožený sedák. Svojou príťažlivosťou vás presvedčí čalúnená barová stolička Vogue, ktorej typickú eleganciu podčiarkujú oblé tvary, subtílna oceľová podnož i mäkká tkanina. S týmto modelom si prídete na svoje aj vo verzii z recyklovanej kože, ktorou dal výrobca najavo svoj vzťah k prírode. Zároveň tento materiál odporúčame aj pre domácnosti s vyšším nárokom na umývateľnosť stoličiek.

Ak bude, naopak, skôr doplnkom a príležitostne na ňu usadíte i svoje návštevy, nebojte sa voliť barové stoličky s plastovým či dreveným sedákom. Ich nespornou výhodou je ľahká údržba a nadčasový dizajn. Dokazuje to aj dizajnový skvost z dielne talianskych dizajnérov Infinity. Drevená barová stolička menom Harmo vyniká masívnym telom oblých tvarov, zjemneným tenkou sedacou časťou a chrbtovou opierkou. Za svoje originálne prevedenie si dokonca vyslúžila prestížne ocenenie German Design Award. Nemenej vizuálne atraktívnou je aj robustná barová stolička Woood Bliss. Inšpirovaná overenou klasikou stavila na polypropylén, ktorý jej umožnil vyniknúť vo forme odliatku z jedného kusu. Ten jej dodal pevnosť a umožnil využitie aj v exteriéri.  Rovnako oceníte aj stohovateľnosť stoličiek, ktoré vám pri väčšom počte ušetria úložné miesto. Skvelým príkladom univerzálnej stoličky je aj drevená barová stolička Infinity Tondina inšpirovaná škandinávskym dizajnom. Čisté línie štíhlej konštrukcie podčiarkujú jej eleganciu. Minimalistický rám v kombinácii s drevenými časťami na sedenie predurčujú barové stoličky na mnohostranné využitie.


Dizajnové barové stoličky

Pri výbere barovej stoličky zvážte jej pôsobenie vo vašom interiéri. Jej hlavným motívom je často práve vysoká spodná konštrukcia.

Konštrukcia barovej stoličky

Nezanedbateľným detailom je aj materiál rámu. Ten okrem pevnosti a stability dotvára celkový dojem a charakter stoličky. Medzi často vyhľadávané patrí barová stolička s pochrómovanými nohami. Pohladením pre oči i dušu bude barová stolička Pure Loop Mono. Jej plastové sedadlo vystužené sklenenými vláknami vyniká v kontraste so subtílnou konštrukciou z pochrómovanej ocele. Okrem stability a pevnosti navyše poteší i priaznivcov moderného dizajnu.

Rovnako obľúbenú alternatívu ponúka aj drevená konštrukcia stoličkyBarová stolička Zuiver Albert s nohami z masívneho jaseňového dreva vyniká vysokou nosnosťou a možnosťou jednoduchej umývateľnosti. Vďaka širokej palete farebných kombinácií sa s ňou rozhodne nebudete nudiť.  Je len na vás, či si vyberiete znížené pultovú, alebo klasickú barovú výšku prevedenia.


Barové stoličky pracovný pult

Okrem pohodlnosti vám stolička Zuiver Albert taktiež zaručuje vysokú odolnosť a pevnosť, ktorú zabezpečujú nohy z masívneho jaseňového dreva.

Barové stoličky mnohých tvárí

Samotný dizajn stoličky by sa mal stotožniť s charakterom priestoru, v ktorom bude súčasne spĺňať predpoklady dlhodobo spokojného užívania. Barová stolička by však mala poskytovať i ďalšie funkcie či vlastnosti, ktoré dotvárajú celkový dojem a umocňujú zážitok z jej prítomnosti.

Chrbtová opierka

Ak má byť barová stolička využívaná na dlhodobé sedenie, je vhodnejšie vybrať si model s chrbtovou opierkou. Okrem opory pre chrbtové svaly pôsobí útulným dojmom a priam sa ponúka, aby ste sa na ňu posadili. Stačí letmý pohľad na barovú stoličku Franky Velvet z dielne holandského Dutchbone a garantujeme, že jej zamatovému poťahu len málokto odolá. Subtílny dojem umocňuje robustná oceľová podnož, ktorá stavia stoličku do dvoch výškových verzií.

Barové stoličky bez operadla sa  zas viac hodia do menších miestností. Okrem toho, že ich jednoducho vsuniete pod barový stôl či pult, vizuálne nenarušia priestor a neukrajujú z neho. Nadčasová barová stolička WL-Living Up-High je symbolom elegantnej extravagantnosti a krehkej robustnosti. Podnož z polypropylénu uľahčuje manipuláciu a v kombinácii so sedákom z pravého jaseňového dreva zaručuje viac než len pohodlné sedenie.


Plastové barové stoličky

Obľúbené barové stoličky Dutchbone FRANKY ponúkajú jednoduchý ikonický dizajn. Plastové stoličky UP-HIGH naopak úsporu priestoru.

S podrúčkami či bez nich?

Barová stolička bez opierok na ruky je univerzálnou voľbou pre každý typ postavy či veľkosť interiéru. Poskytuje dostatok miesta na sedenie a zvyčajne nemáte problém zasunúť ju pod barový stôl. Čalúnená barová stolička WL-Living Jolien ponúkne svoju širokú sedaciu časť v mimoriadne atraktívnom dizajne rebrovaného prešívania. Minimalistický výzor je zrejmý aj v prevedení štíhlej subtílnej konštrukcie podnože. Nemenej originálnou verziou je aj barová stolička WL-Living Tangle, kombinujúca drevo a kov v nadčasovom prevedení. Mierne prehnuté lakované sedadlo z teakového dreva, spolu s rámom z práškovej ocele, ponúka atypické dizajnové sedenie, ktoré sa hodí  ku každému baru a pultu, aby naladilo hostí na príjemnú vlnu posedenia v atmosfére nerušeného pokoja.


Drevené barové stoličky

Čalúnené barové stoličky JOLIEN majú elegantnú subtílnu konštrukciu. Stoličky TANGLE sú obľúbené vďaka prírodnému drevu.

Ak vám to priestorové možnosti interiéru dovolia, neváhajte zvýšiť svoj komfort sedenia vybavením stoličiek podrúčkami. Opierky na ruky uľavia unaveným rukám a zvýšia ergonómiu sedenia. Barová stolička s podrúčkami tak poslúži aj počas práce na počítači, kedy sa radi zveziete na jej pohodlný rám a užijete si chvíľku uvoľnenia. Typickým príkladom spojenia relaxu a bezprecedentného dizajnu je barová stolička Zuiver Feston, ktorú využijete v každom kúte svojho príbytku. Variabilitu stoličky umocňujú tri rozmerové prevedenia, ako i použitý materiál sedacej časti. Či už sa rozhodnete pre šedé čalúnenie alebo kvalitnú PU kožu, dominantou sa stane elegantné „bejzbalové“ prešívanie.


Zuiver feston kožená barová stolička

Špičkový model predstavujú barové stoličky Zuiver FESTON. Charakterizuje ich komfortný posed s príjemným detailom výrazného prešívania.

Bezpečnosť pri používaní barových stoličiek

Keďže je barová stolička vyššia než  klasická jedálenská stolička, je namieste dohliadať na bezpečnosť jej používania. Preto ak máte v domácnosti malé deti či očakávate návštevu starých rodičov, radšej im ponúknite klasické sedenie bez potreby liezť na stoličku. Výrobcovia síce dbajú na stabilitu a bezpečnosť dizajnových stoličiek, malé deti však môžu posedenie na vysokom sedáku považovať za výzvu. Ak pritom čo i len na okamih absentuje dozor dospeláka, ľahko môže dôjsť k úrazu. Všeobecne však platí pravidlo, čím vyššie je operadlo barovej stoličky, tým je aj stabilnejší posed a nižšia možnosť prevrhnutia.  Barová stolička sa stala synonymom nezameniteľného dizajnu a prémiového prvku moderného príbytku 21. storočia. Už to nie sú len priestory s vysokým zaťažením, ktoré sa tešia prítomnosti nadčasového solitéra. Stabilita stoličky na štyroch nohách navyše zaručuje dostatočnú pevnosť a neraz i vysokú nosnosť. Aby sa barová stolička stala prirodzenou súčasťou vašej domácnosti, vyberajte ju s ohľadom na vaše priestorové možnosti a osobné preferencie a neváhajte sa poradiť s našimi architektami.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

BePureHome Vogue čalúnená barová a pultová stolička
279 €
Dutchbone Franky Velvet barová a pultová stolička
299 €
Zuiver Albert barová a pultová stolička
239 €
Zuiver Feston barová a pultová stolička
379 €
Woood Bliss barové stoličky
189 €
Infiniti Tondina drevená barová stolička
435 €
Zuiver Benson barová a pultová stolička
259 €
Pedrali Osaka barová a pultová stolička
292 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.11659407615662 | Run time: 0.12636995315552