Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
21. 07. 2022 • Tipy a inšpirácie

Otvorenie letných terás. Týchto 5 tipov vám pomôže s ich redizajnom.

Obľúbené terasy kaviarní či reštaurácií, na ktoré sme boli v posledných rokoch zvyknutí, otvárajú túto jar o čosi neskôr. Neviditeľný súper menom Covid-19 okrem množstva komplikácií doslova paralyzoval aj spoločenský život. Majiteľom a prevádzkovateľom tak chýbali návštevníci, zákazníkom zase atmosféra vonkajšieho posedenia s priateľmi.

Otvorenie letných terás. Týchto 5 tipov vám pomôže s ich redizajnom.

A hoci sa dnes postupne všetko vracia do starých koľají,  po tejto skúsenosti sa mnohé zmení. Viaceré prevádzky však vnímajú tieto zmeny ako priestor na zlepšenie a neváhali sa v čase karantén venovať redizajnu svojich prevádzok. Aby ste nezaostali ani vy, ponúkame vám zopár tipov na rýchle osvieženie dizajnu, ktorým zaujmete svojich stálych aj nových zákazníkov.


Hygiena v znamení jednoduchej údržby

Svet dizajnu sa pred vypuknutím pandémie uberal cestou minimalistických prvkov príjemného vzhľadu, zdôrazňujúc funkčnosť, pohodlnosť a praktickosť všetkých častí nábytkového vybavenia. Určite stojí za to inšpirovať sa ním a oživiť nimi vaše gastroprevádzky.

Aby vašich návštevníkov pri samotnom vstupe na terasu kaviarne či reštaurácie neodradil pohľad na zašlé opotrebené čalúnené stoličky, stavte na ľahko udržiavateľný nábytok. Príjemnou zmenou sa  stanú stoly a stoličky vyrobené ako výlisok z jednej formy. Okrem ľahkej údržby vynikajú farebnou rôznorodosťou a z dôvodu absencie spojov nemajú slabé miesta, ktoré by sa rokmi opotrebovali.

Obľúbeným materiálom sú kov či polypropylén zaručujúce stabilitu a dlhú životnosť. Navyše na nich nenájdete záhyby či zvary, ktoré by sa ľahko mohli stať ložiskom choroboplodných zárodkov. Nemenej dôležitým aspektom pri výbere stoličky je i možnosť stohovania nezávisle od veľkosti terasy či prevádzky.


Stoličky na terasu, ktoré nevyblednú ani po rokoch

Hoci sa už plastové stoličky či stoly posunuli z pozície bielych mäkkých plastov o niekoľko úrovní vyššie, stále je v ponuke množstvo nekvalitných kúskov s krátkou životnosťou. Ako rozoznať kvalitný plast od plastu s menšou akosťou a odolnosťou?

Pri výbere preferujte injektovaný polypropylén v kombinácii so sklolaminátom, ktorý zároveň poskytuje aj UV ochranu. Plastová stolička či plastový stôl v kvalitnom prevedení nezmení svoju farbu ani po rokoch používania na slnečne exponovanom mieste. Ich farebná stabilita tak zaručí, že z výraznej červenej sa po rokoch nestane vyblednutá stolička neidentifikovateľnej farby. Ak nedisponujete veľkorysými skladovacími priestormi, takýto nábytok v exteriéri prežije pri vhodnom uskladnení dokonca aj obdobie zimy.
Dizajn v znamení kvality

Špecialistom na kvalitné plastové prevedenie je španielska značka Barcelona DD. Jej dizajnová stolička Tokyo v sebe spája ľahkosť, funkčnosť a ergonómiu. Zákazníkov poteší vľúdnym „objatím“ svojich podrúčok a prevádzkarov vďaka možnosti stohovania zase ľahkou skladovateľnosťou. Klasikou z dielne tejto značky je aj plastová stolička na terasu Lisboa s archetypálne deleným sedákom a operadlom. Tie dbajú na správnu polohu tela pri sedení a spájajú tak minimalistický dizajn s funkčnosťou.

Dizajnové záhradne stoličky na terasu

Španielsky výrobca však poteší i tých, ktorí si potrpia na nadčasovú extravaganciu. Stohovateľná stolička Carla svojimi oblými krivkami a jasnou formou určite neprespí zimu v prítmí zavretej terasy a rada poskytne pohodlné sedenie hosťom aj v interiéri. Jedálenská stolička Peach zas svojou kombináciou geometrických tvarov zapadne do moderne ladeného priestoru. Užívateľov pritom poteší svojimi podrúčkami a zosilnenou chrbtovou opierkou.

Kovové stoličky v subtílnom prevedení

Kedysi neosobné a chladné, dnes pre svoj mierne industriálny nádych a nadčasovosť čoraz obľúbenejšie. Také sú kovové stoličky, ktoré obohatia letnú terasu o odolnosť, farebnú stálosť a variabilitu svojich tvarov. Navyše pri tomto materiáli už dávno neplatí, že je ťažký, a tým pádom náročný na manipuláciu. Na trhu sú dostupné odľahčené modely z kvalitného hliníka či nehrdzavejúceho rúrkového rámu. Úprava povrchovej vrstvy práškovaním naviac zvyšuje prevádzkovú odolnosť, ktorá odradila už nejedného prevádzkara od nákupu takejto stoličky.

Nezabudnite ani na stôl na terasu

Či už ste sa rozhodli pre plastové alebo kovové stoličky, nezabudnite dbať na správny výber stola. K nápaditým stoličkám by ste mali uprednostniť jednoduchý stôl, ktorý rovnako upúta i s minimalisticky koncipovanými stoličkami.

Vhodnou alternatívou sa tak stane okrúhly stôl Metsu od holandského výrobcu Zuiver. Vyniká stabilitou a odolnosťou a svojou univerzálnosťou ladí s kovom i plastom. Navyše jeho robustné telo zjemňuje prášková farba. Ak, naopak, hľadáte eleganciu kombinovanú s extravaganciou, dovoľte vyniknúť kontrastu klasických stoličiek a nízkeho stolíka. Vďaka povrchu z vlákien Fibreclay ho vytvorí nadčasový konferenčný stolík Dean betónovom vzhľade. Ich pridanou hodnotou je nepremokavosť,  ktorá zaručí nepretržité využitie stolíka na terase v každom počasí.
Záhradné stoličky a stôl v zladenej harmónii

Hoci nám variabilita vo svete dizajnu umožňuje kombinovať rôzne tvary, vzory i materiály,  pri súčasnom zachovávaní noblesy a nadčasovosti nemusí byť výber stola a stoličiek rôznych výrobcov určený pre každého. Ak neradi experimentujete a radšej svoj exteriér ladíte do jedného produktového radu, no neláka vás ani nákup nevýrazných setov, môžete sa pohrať s farbami či typológiou tvarov z modelového radu.Príjemnou voľbou sa môže stať okrúhly stolík Nolita na pevnej trojnožke so sklopiteľnou stolovou doskou. Pre vyznávačov hranatých tvarov je k dispozícii aj variácia štvorcovej stolovej dosky postavenej na štyroch pevných oceľových nohách. Svieže pastelové farby Nolity si navyše budete môcť skombinovať s rovnomennými stohovateľnými stoličkami, ktoré taliansky výrobca Pedrali predurčil stať sa jedinečným kúskom vašej terasy. Skombinovať si pritom môžete modely s podrúčkami či bez nich a okrem množstva farebných odtieňov sú v ponuke aj verzie s nižšou i vyššou chrbtovou opierkou.

V podobnom duchu boli koncipované aj záhradné stoličky Zuiver Albert z liateho hliníka. K ich trom farebným odtieňom možno hravo doladiť aj čierne dizajnové stoly, ktorých stolová doska z temperovaného skla odkryje konštrukčnú mriežku z odolného hliníka. Nadčasové produkty vynikajú nenáročnou údržbou a odolávajú i náročným poveternostným vplyvom.


Tak čo? Dostali ste chuť prerábať? Nebojte sa siahnuť po netradičnom prevedení a doprajte svojim návštevníkom pocit slobody pri zaslúženom oddychu. Terasa nie je len doplnkom kvalitnej kaviarne či reštaurácie. Je aj vizitkou, ktorú si prečíta náhodný okoloidúci. O vašom podniku prezradí viac, než by ste si mysleli. Doprajte jej preto štýl a sviežosť a podporte kreatívnu náladu, ktorú si od vás zákazník podvedome odnesie.

Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Woood Jane farebné kreslá
149 €
Dutchbone Cantik outdorové kreslo
229 €
Barcelona DD Click-Clack polypropylénové kreslo
209 €
Barcelona DD Fiona plastová stolička
Barcelona DD Fiona plastová stolička
169 €
Barcelona DD Lisboa plastová stolička
Barcelona DD Lisboa plastová stolička
149 €
Barcelona DD Toledo Aire dizajnová stolička
219 €
Woood Banco drevená lavička
699 €
Pedrali Nolita 3650 a 3655 záhradné stoličky
215 €

Inšpirujte sa

Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Tipy a inšpirácie
Jedálenské stoličky v znamení nárokov modernej doby
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Tipy a inšpirácie
Biela komoda namiesto skrine: 5 tipov pre menšie spálne
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Tipy a inšpirácie
Koberce nie sú prežitok: Pozdvihnú váš interiér na novú úroveň
Controller: 0.12624096870422 | Run time: 0.13654017448425