Vybrať správne stoličky do kuchyne môže byť neľahká úloha. Okrem samotného rozmeru stoličky treba vziať do úvahy aj jej veľkosť vzhľadom k šírke stola, ergonómiu sedenia, ale i súlad s dizajnom interiéru. Stoličky do kuchyne by mali podporiť príjemnú atmosféru stolovania. Súčasne by mali zapadnúť do interiéru aj po materiálovej a farebnej stránke. Na čo by ste sa preto pri výbere stoličky do kuchyne mali zamerať?

stoličky do kuchyne zuiver

Stoličky do kuchyne a ergonómia

Stoličky do kuchyne síce nekladú prehnane vysoké nároky na ergonómiu, bola by však škoda nemať počas vychutnávania jedla dostatok komfortu. Každý máme inú stavbu tela, najmä výšku a ťažisko, ako aj preferencie, ktoré by sme mali pri výbere stoličky zohľadniť. To, čo vyhovuje jednému, nemusí automaticky vyhovovať aj druhému. Hoci budú kuchynské stoličky používať aj návštevy, v prvom rade by mali slúžiť domácim, ktorí ich budú využívať pravdepodobne každý jeden deň.

stoličky do kuchyne plastové

Dôležitým parametrom pri výbere stoličky je jej výška a samotná vzdialenosť medzi sedákom a stolom. Jedálenské stoly sa zväčša dodávajú vo výškovom rozpätí od 71 do 78 centimetrov. Ak si vyberáte stoličky ku konkrétnemu stolu, mala by vás zaujímať nielen vzdialenosť od hornej časti sedáka po podlahu, ale aj odstup medzi sedákom a stolovou doskou. Štandardné stoličky do kuchyne majú výšku sedáka medzi 43 a 50 centimetrami, ideálna vzdialenosť medzi sedákom a stolovou doskou by mala byť 25 až 30 centimetrov.

rozmery stoličky ergonómia

Šírka sedáka a výška chrbtovej opierky

Aby ste si gurmánsky zážitok dokázali vychutnať čo najviac, pri výbere prihliadajte aj na šírku sedáka. Stoličky do kuchyne bez podrúčok dokážu ušetriť priestor svetlej šírky stola, avšak pre pohodlný posed by mali byť široké aspoň 40 cm. Ak sú vybavené aj podrúčkami, ich šírka by mala dosahovať minimálne 45 cm. Súčasne si všímajte aj zaoblenie hrán sedáka, aby nič nenarúšalo pohodlie vášho sedenia.

dizajnové stoličky

Aj pri chrbtovej opierke platia isté pravidlá, ktoré sa oplatí sledovať. Pri výbere kuchynských stoličiek sa uistite, že chrbtová opierka je vyššia ako horná časť stola. V opačnom prípade by mohli narušiť celkový dizajn a dokonca pôsobiť až neproporčným dojmom.

Stoličky do kuchyne, ktoré neobmedzia váš stôl ani vás

Ergonómia a pohodlie nie sú len o kompatibilných výškach stola a stoličiek. Stoličky do kuchyne by sa totiž v záujme komfortu ich používateľov mali bez obmedzenia zmestiť pod váš stôl. Stoličky, ktoré umiestnite na koniec obdĺžnikového alebo oválneho jedálenského stola, by sa mali dať pod stôl zasúvať bez toho, aby im prekážali nohy či podstavec stola. Rovnako to platí aj pre kuchynské stoličky umiestňované k štvorcovým a okrúhlym stolom. Navyše, ak plánujete použiť viac stoličiek na každej dlhej strane stola, uistite sa, že pri zasúvaní nebudú do seba narážať vzájomne. Dotýkajúce sa sedadlá stoličky totiž spôsobujú stiesnený pocit pri sedení. Absolútnym pravidlom je minimálne 5 centimetrová vzdialenosť medzi jednotlivými sedákmi. Vo všeobecnosti však treba rátať na jedného sediaceho cca 60 cm šírky stola, kvôli šírke ramien a pohodliu pri stolovaní.

farebné stoličky do kuchyne

Kuchynské stoličky s podrúčkami

Pri výbere pohodlnejšej stoličky s podrúčkami treba počítať s istou priestorovou náročnosťou. Keďže sú širšie, stávajú sa vhodnou voľbou pre rozlohovo veľkorysejšie priestory, v ktorých si môžete dovoliť aj väčšie jedálenské stoly. Ak sú však stoličky s podrúčkami vašou srdcovkou, kompromisom môže byť kombinácia stoličiek bez podrúčok a s podrúčkami na koncoch stola, kde majú spravidla viac priestoru.

Stoličky do kuchyne s podrúčkami by sa nemali pri prisunutí dotýkať stolovej dosky. Okrem rizika poškodenia, by ich užívateľ nemusel sedieť dostatočne blízko pri stole a pohodlne tak stolovať.

stoličky do kuchyne rozmery ergonómia

Porovnanie dvoch typov sedení: 1.) Stoličky s podrúčkami za vrchom stola 2.) Stoličky bez podrúčok rovnomerne rozmiestnené

Čalúnené stoličky do kuchyne a ich odolnosť

Ak si vyberáte kuchynské stoličky, všímajte si aj to, či je sedacia časť tvrdá alebo zjemnená čalúnením. Pri výbere čalúnenia odporúčane zvážiť, kto a ako často bude stoličku používať. Zatiaľ čo stoličky z netkanej textílie sú skvelou voľbou pre domácnosti s malými deťmi, stoličky do kuchyne potiahnuté zamatovým čalúnením, bavlnou či ľanom sú všestrannejšie a elegantnejšie. Pri ich umiestnení do jedálne s vysokou slnečnou exponovanosťou by ste sa mali rozhodne vyhýbať miestam s priamym dopadom slnečného žiarenia. Časom by čalúnenie mohlo stratiť svoju sýtosť a príjemný vzhľad. Istou alternatívou je aj polyuretán, známy ako PU koža, ktorej výhodou je jednoduchá údržba. Tou disponuje aj pravá koža, ktorá je však okrem dlhšej životnosti aj cenovo náročnejšia.

čalúnené kuchynské stoličky

Aby ste sa pri výbere čalúnenej stoličky vedeli zorientovať a zistiť, ako dlho vám bude slúžiť, sledujte okrem typu čalúnenia ajukazovatele opotrebenia a žmolkovatenia, merané v hodnotách Martindale. Tento ukazovateľ zväčša rozhoduje o zaradení čalúnenia do konkrétnej akostnej skupiny. Priemernou hodnotou postačujúcou pre bežné domáce používanie je 10.000 Martindale. Väčšina našich stoličiek však prekračuje hodnoty 30.000 Martindale, čo ich zaraďuje do kategórie najvyššej odolnosti.

zamatové stoličky

Kuchynské stoličky z kovu, plastu i z dreva

Hoci kovové stoličky do kuchyne môžu byť trochu netradičné, v súčasnosti sa fantázii vo svete dizajnu medze nekladú. Ich povrchová úprava práškovým nanášaním farby, známa aj ako „komaxitovanie“, zaručuje dlhú životnosť a originálny vzhľad stoličky.

kovové stoličky do kuchyne

V prípade, ak uprednostníte plastové stoličky do kuchyne, stavte na kvalitný termoplast. Ten je vyrábaný ako odliatok z jedného kusu formy, vďaka čomu poskytuje slobodu tvaru a z bežného sedenia sa tak môže stať nadčasový dizajnový doplnok. Mnohé z nich sú stohovateľné a navyše ich vďaka svojej farebnej stálosti môžete umiestniť aj na terase, kde si vychutnáte zážitok z jedla na čerstvom vzduchu. Tak ako kovové stoličky do kuchyne, aj plastové stoličky vynikajú mimoriadne jednoduchou údržbou.

plastové stoličky do kuchyne

Lídrom medzi jedálenskými stoličkami však naďalej zostávajú drevené kuchynské stoličky. Od nepamäti patria ku klasickej výbave domácností. Okrem toho, že sú nadčasové, sú aj univerzálnym riešením akéhokoľvek typu interiéru. Vytvárajú elegantné prostredie a súčasne pôsobia príjemným dojmom, vďaka čomu sa každý hosť cíti byť vítaným. Drevo je veľmi odolný materiál. Pri správnej údržbe tak môžete očakávať, že kuchynské stoličky z dreva vám vydržia po celý život.

Vybrať si stoličky do kuchyne vyžaduje istú dávku trpezlivosti a poznanie vlastných preferencií. Aby ste sa vyhli sklamaniu, poraďte sa s odborníkmi, ktorí zariaďovali už nejednu jedáleň. V našom showroome radi zodpovieme na vaše otázky a predvedieme rôzne typy stoličiek. Tešíme sa na vás!

Related Posts