Každá obývacia izba žije vlastným spoločenským i rodinným životom, ktorého centrom býva práve sedacia súprava. Tento výrazný kus nábytku slúži nielen na sedenie a čítanie, ale aj na posedenia spojené s konzumáciou jedál, pozeranie televízie i spánok. Preto je kúpa vyhovujúcej sedacej súpravy dôležitou investíciou, ktorej by ste mali venovať náležitú pozornosť.

1. Preferujem rohovú sedaciu súpravu, alebo rovnú líniovú pohovku?

2. Aké priestorové možnosti ponúka moja obývacia izba?

3. Hlavným faktorom môjho výberu je dizajn, pohodlie, materiál, alebo cena?

4. Do akého interiérového dizajnu a farebnej kompozície idem sedačku umiestniť?

rohova-sedacia-suprava

Rozmery a konštrukcia sedacej súpravy

Tak ako pri výbere ostatných prvkov interiérového nábytku, aj pre kúpu sedačky platí zlaté pravidlo, „dvakrát meraj a raz rež“. Správna sedacia súprava by vám mala dokonale zapadnúť do vášho priestoru, zohľadňujúc všetky priestorové možnosti jednotlivých rozmerov.

Hĺbka sedenia štandardnej sedačky by mala dosahovať aspoň 60 cm. Ponúkne tak dostatok priestoru pre dlhé i kratšie nohy, ktoré sa pri tomto rozmere pohodlne dotýkajú podlahy. Keďže sa však hĺbky jednotlivých typov sedačiek líšia, odporúčame vyskúšať si rôzne štýly, aby ste sa presvedčili, ktorý vám najviac vyhovuje.

rozmery-sedacka

Pri výbere sedačky rozhoduje aj zabezpečenie primeranej opory pre váš chrbát. Väčšina sedadiel pohovky má výšku v rozpätí medzi 45 až 50 cm. Zatiaľ čo niekomu vyhovujú nižšie opierky, iní vyhľadávajú vyvýšené typy poskytujúce oporu aj hlave. Preto neexistuje správna ani nesprávna výška. Mali by ste sa tak riadiť tým, čo vyhovuje vašej rodine.

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere komfortnej sedačky je jej celková šírka. Sedačka je miestom denného odpočinku, preto by ste v záujme dostatočného komfortu pri „natiahnutí sa“  mali myslieť na výšku a potreby jednotlivých členov vašej rodiny.

Pri výbere sedacej súpravy by ste nemali zabudnúť ani na taký detail, ako sú jej rozmery s ohľadom na šírku všetkých dverí či schodov, ktorými bude vaša nová sedačka prechádzať. Pri obmedzenom prístupe sa zamerajte na modely s odnímateľnými nohami alebo v modulárnom dizajne, ktorý je možné dodať po častiach.

hlbka-sedacky

Napriek tomu, že konštrukciu sedacej súpravy často ani nevidno, patrí k jej najdôležitejším parametrom. Priamo totiž určuje trvanlivosť sedačky. Ideálnou voľbou z hľadiska komfortu a životnosti je drevená konštrukcia. Drevotrieskové ani kovové konštrukcie už takými prémiovými vlastnosťami nedisponujú, čo sa zväčša odráža i na výrobcom poskytovanej záruke na konštrukciu.

Účel a umiestnenie sedacej súpravy

Hoci sa môže zdať otázka účelu zbytočná, pri výbere je rozumné zvážiť aj tento aspekt. Ak má byť sedačka vo vašom interiéri využívaná skôr k neformálnemu sedeniu či ležaniu, vhodnou voľbou je nízka sedacia súprava s hlbším sedom. Naproti tomu by mala mať sedacia súprava na formálnejšie použitie vyššiu výšku a tvrdšie čalúnenie. Vďaka tomu sa vašim návštevám bude zo sedačky ľahšie vstávať.

Nezabudnite na voľne položené vankúše, ktoré navodia uvoľnenú atmosféru. Za zváženie stojí aj ottoman, ktorý umocní komfort sedenia s vyloženými nohami.

Priestorové možnosti umiestnenia sedacej súpravy sú pri jej výbere ďalším rozhodujúcim faktorom. Priestorovo náročnejšie sú sedacie súpravy zložené z viacerých dielov, napríklad modulárna sofa James. Napriek tomu sa stávajú čoraz viac žiadanými. Umožňujú totiž vybrať si len tie diely, ktoré vyhovujú interiéru. Dôležitým aspektom umiestnenia sedačky je aj jej slnečná exponovanosť.

modularna-sedacka

Vplyvom silného slnečného svetla môžu prírodné materiály stratiť svoj pôvodný odtieň. V prípade umiestnenia sedacej súpravy v blízkosti okna preto odporúčame uprednostniť  syntetickú látku.

Poťahový materiál sedacej súpravy

Ak chcete, aby si vaša pohovka čo najdlhšie udržala krásny vzhľad i pôvodný tvar, zamerajte sa na kvalitu poťahu. Ten totiž priamo ovplyvňuje trvanlivosť, vzhľad i pohodlnosť sedačky a rozhoduje o náročnosti údržby. Vo všeobecnosti platí, že kvalitná poťahová látka by mala byť pevná, príjemná na dotyk, mala by mať vysokú hustotu a dobré údržbové vlastnosti.

Hoci sú v porovnaní s kožou čalúnené materiály náročnejšie na údržbu, stále patria medzi preferovaný poťahový materiál väčšiny sedačiek. Ak sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z textilných poťahov, trvajte na jeho kvalite. Kvalitné textilné sedačky disponujú vyššou tzv. oteruvzdornosťou, uvádzanou v tisícoch cyklov, tzv. Martindale. Čím je táto hodnota vyššia, tým pevnejšie sú vlákna látky, čo znamená, že tým viac dokáže látka odolávať vydratiu.   

calunene-sedacky

Medzi jedny z najobľúbenejších a najpríjemnejších materiálov patrí textília vyrobená z veľmi tenkých vlákien, tzv. mikrovlákien. Tie majú pôvod v Japonsku, kde ho poznajú pod názvom alcantara. Svojím vzhľadom pripomínajú semišovú useň a ich výhodou je ľahká údržba.

Najčastejšie používaným materiálom pri výrobe sedacích súprav je dvojvrstvový mikroplyš. Ten vďaka svojim dvom vrstvám dosahuje vynikajúce úžitkové vlastnosti. Pevný tkaný podklad tvorený rovnakým pomerom bavlny a polyesterovej vlákniny obohacuje odolný horný nylonový vlas. Ten zaručuje vysokú odolnosť proti zašpineniu a dobré čistenie.

Čoraz častejšie sa pre svoje výborné vlastnosti a priaznivú cenu používa aj moderný materiál,  známy ako mikrofáza. Tento jednovrstvový stopercentný polyester je vhodný pre každodenné používanie, navyše sa aj jednoducho čistí.

Klasická bavlna sa aj napriek svojmu prírodnému charakteru používa pri výrobe sedacích súprav len veľmi zriedka. Dôvodom je nižšia životnosť a obmedzená stálosť farieb.

farebna-sedacka

Príjemným poťahovým materiálom je aj žinylka. Do jej podkladu, tvoreného päťdesiatpercentnou  bavlnou a päťdesiatpercentnou polyesterovou vlákninou, je vtkaný vlas zo stopercentnej bavlny. Nie je však odolná proti zašpineniu. Je náročná na údržbu a čistenie, navyše s nie vždy uspokojivým výsledkom.

Koža je prírodný materiál, ktorý sa prispôsobí klimatickým podmienkam v interiéri a časom získava na svojej kvalite. Kožená sedačka sa odnepamäti spájala s eleganciou, komfortom a prémiovým charakterom. Už dávno neplatí, že kožené sedacie súpravy kúpite len v hnedej či čiernej farbe. Na trhu je množstvo farebných prevedení, od bielej a krémovej, až po červenú či modrú sedačku. O jej ľahkej údržbe by vedeli rozprávať aj rodičia malých detí, ktorí nemusia meniť koženú sedačku, kým deti vyrastú. Pri malých deťoch by ste mali uprednostniť zalakovanú, vysoko chránenú kožu, ktorá si vďaka tejto povrchovej úprave zachováva svoje pôvodné vlastnosti, vrátane odolnosti proti tekutinám a škvrnám.

Najpríjemnejšia na dotyk je mäkká a poddajná prírodná koža, ktorá je však veľmi náchylná na poškodenie, najmä v rodinách s malými deťmi.

Ekonomickou verziou kožených sedačiek sú sedačky z ekokože. Neraz sa mylne zamieňajú s koženkou, ktorej polyvinylchloridová horná vrstva neznášala soľ a často praskala. Naproti tomu je umelá useň dvojvrstvovým materiálom, ktorého hornú vrstvu tvorí stopercentný polyuretán a podklad stopercentný bavlnený úplet. Sú vhodnou voľbou pre alergikov, navyše sa dajú aj veľmi ľahko čistiť.

kozena-sedacka

Nezabudnite ani na vlastnosti výplne

To, čím je sedačka vyplnená, je rovnako dôležité ako jej poťahový materiál.

Základný materiál, ktorý sa používa pri výrobe výplní sedacích súprav, je polyuretánová (PUR) pena. Tá môže mať rôznu tuhosť, označovanú písmenom T a číslom. Čím vyššie číslo sa uvádza, tým je pena tuhšia a odolnejšia. Pri výbere sedačky by ste sa nemali nechať zlákať na PUR penu nižšiu ako T20. „Kompenzáciou“ za výhodnú cenu by boli nižšie úžitkové vlastnosti i nižšia životnosť.

kvalitne-sedacky

Ak hľadáte stredne tuhú sedačku, vyberte si súpravy s výplňou HR PUR. Takáto pena má oproti klasickej PUR pene vyššiu tuhosť, lepšiu kvalitu a dlhšiu životnosť. Vyššou tuhosťou a dlhšou životnosťou sa vyznačujú aj bonelové pružiny. Sú základným typom pružín používaných pri výrobe výplne sedacej časti pohovky. Pri ich aplikácii sa neraz využíva aj špeciálna vrstva – kovová doska alebo kokosová rohož. Tá zabraňuje, aby sa pružina časom pretlačila do sedacej časti.

V prémiových sedačkách sú vankúše a sedáky pohovky vyplnené perím. Poskytujú vysoký komfort, ktorý možno prirovnať k pohodliu v perinách. Perie však časom stráca na svojom objeme, a tak si pre svoj prírodný charakter vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Ak je to možné, vankúše a sedáky by sa mali raz za čas odzipsovať a nechať na vzduchu nadýchať. Vďaka tomu znova získajú na objeme. Ak odzipsovanie nie je možné, treba ich pravidelne natriasať.

moderne-sedacie-supravy

Funkcie, ktoré potešia

Ak si chcete svoj pobyt na sedacej súprave čo najviac spríjemniť, okrem kvality a stability by ste sa mali zamerať aj na ponúkané dodatočné prvky a funkcie. Náročnejšie sedačky disponujú možnosťou rozloženia, polohovania a variabilitou jednotlivých dielov. Rozkladaciu sedaciu súpravu oceníte v prípade prenocovania návštev, pričom by vám samotný proces rozloženia či zloženia nemal zabrať viac než pár minút. Polohovanie opierok či podnožiek uvítate v prípade dlhšieho sedenia, respektíve, ak trpíte zdravotnými problémami. Mnohé sedacie súpravy sú tiež vybavené aj ľahko dostupným, no zároveň diskrétnym úložným priestorom. Keďže odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť, toto obohatenie je vítaným prvkom nielen v bytoch menších rozmerov, ale poteší aj obyvateľov priestranných rodinných domov.

Sedaciu súpravu väčšinou volíme ako kompromis medzi pohodlím, estetickým vzhľadom a cenou. Okrem parametrov, ktoré by pri kompilácii týchto kritérií mala pekná a pohodlná sedačka spĺňať, je dôležité vziať do úvahy aj životný štýl členov domácnosti. Sedacia súprava je najobľúbenejším kusom nábytku, ktorý si neraz vyžaduje nemalú investíciu. Správnym výberom sa však stane vašou srdcovkou na mnoho rokov.