Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
Poradenstvo od architektov
Showroom v Bratislave
Prihlásiť Prihlásiť
Nákupný košík 0
Doprava zadarmo pri nákupe nad 89€
30. 01. 2022 • Ako si vybrat?

Stolík do obývačky: Ako si vybrať?

Vybrať stolík do obývačky sa nezdá byť náročnou záležitosťou. O to jednoduchšie je však možné dopustiť sa pri výbere niekoľkých chýb. Stolík do obývačky je úzko prepojený so sedačkou a tvoria tak pár, ktorý diktuje charakter hlavnej miestnosti vášho príbytku.

Stolík do obývačky: Ako si vybrať?

Nedajte sa preto zlákať len pocitmi, ktoré vás motivujú k výberu konkrétneho stolíka, ale zvážte nasledujúce parametre, vďaka ktorým sa váš nový stolík do obývačky stane funkčnou i dizajnovou súčasťou dominantnej časti interiéru.                                                                           

obývačka štýlový príručný stolík drevo ZUIVER Roomfactory

Správna výška, dĺžka a šírka konferenčného stolíka neraz rozhodujú o samotnej dĺžke zotrvania vo vašej obývačke. Pri výbere by ste mali v prvom rade zvážiť jeho rozmery.

Rozmery a umiestnenie stolíka do obývačky

Nie je nič nepríjemnejšie ako príliš vysoký či naopak, príliš nízky konferenčný stolík. Výška stolíka by mala byť približne na rovnakej úrovni, ako je výška sedenia vašej pohovky. Tá sa spravidla pohybuje v rozmedzí 35 až 45 cm. V záujme maximálneho pohodlia by nemala prevyšovať úroveň kolien v sede a zároveň by ste sa k nej nemali príliš zohýbať. Samostatnou kategóriou konferenčných stolíkov sú aj veľmi nízke stolíky, v takzvanom ázijskom štýle. Tie sa hodia do tematicky a štýlovo ladenej obývačky, v ktorej sa preferuje sedenie na zemi či vankúšoch, no pri vysokej sedačke pôsobia skôr nevydareným dojmom.

rozmery a umiestnenie stolíka do obývačky ZUIVER Roomfactory

Podobne je to aj so správnou dĺžkou. Konferenčný stolík by mal dosahovať minimálne tretinu dĺžky sedačky, no nemal by presiahnuť polovicu tejto hodnoty. Nemenej dôležitým parametrom je i šírka stolíka. Aby ste vy i vaši hostia mohli okolo neho pohodlne prejsť, medzi konferenčným stolíkom a sedačkou je potrebné vytvoriť priestor široký 50 až 60 cm.

Tvar, ktorý ovplyvní domáce prostredie

Z pohľadu umiestnenia je najpraktickejším tvarom stolíka obdĺžnik alebo štvorec. Takýto konferenčný stolík často poskytuje aj úložný priestor pre prípad, že potrebujete odkladať viac, ako sa vám naň zmestí.  Okrúhle konferenčné stolíky sú síce priestorovo náročnejšie, svojím stvárnením však poskytujú priestrannosť a ergonómiu. Jednoznačne najobľúbenejší je stolík s oblými hranami. Ten uprednostňujú najmä rodiny s malými deťmi. Koniec koncov, absencia ostrých rohov vytvára nielen bezpečné, ale z hľadiska pulzujúcej energie aj pokojné a pohodlné prostredie. Moderne pôsobí aj konferenčný stolík atypického tvaru či stolík zložený z viacerých menších častí s rozdielnou výškou.


Dizajnové stolíky do obývačky domáce prostredie


Za vhodným tvarom stola sa ukrýva aj kúsok psychológie. Tvar stola zodpovedajúci tvaru miestnosti je predpokladom pre vytvorenie priaznivého prostredia nielen pre dobré rodinné vzťahy, ale aj počas vážnejších diskusií. Ak je miestnosť predĺžená, odporúčame voľbu obdĺžnikového alebo oválneho konferenčného stolíka, pôsobiaceho dominantným dojmom. Do štvorcovej miestnosti zas ideálne zapadnú okrúhle alebo štvorcové tvary stolov.

Stolík do obývačky a jeho ladenie s charakterom priestoru

Keďže konferenčný stolík a sedacia súprava zaujmú návštevu takmer okamžite po vstupe do miestnosti, odporúčame vyberať stolík do obývačky podľa dizajnu sedačky. Moderná či extravagantná sedačka púta dominantnú pozornosť, preto k nej odporúčame voliť menej výrazný, praktický stolík, ktorý vašej sedacej súprave dovolí vyniknúť.

Dizajnová obývačka kvalitný nábytok ZUIVER

Ďalším užitočným pravidlom, na ktoré by ste mali dbať pri výbere konferenčného stolíka, je jeho vyváženosť s priestorom. Ak má teda vaša sedačka vysoké chudé nohy, uprednostnite radšej konferenčný stolík bez nožičiek či len s kratšími nôžkami. Na druhej strane, ak vaša sedacia súprava nedisponuje viditeľnými nohami, voľte konferenčný stolík s vyššími štíhlymi nohami. V oboch prípadoch dosiahnete vyvážený súlad, vďaka ktorému nebude pôsobiť  miestnosť príliš „nohato“ ani „uzemnene“.

Ak máte sedačku menších tvarov či neutrálnych farieb, nebojte sa uprednostniť modernejšie či nápaditejšie stolíky do 

obývačky.

Príručný stolík do obývačky ZUIVER dizajn Roomfactory

Stolík do obývačky, z ktorého sa stane mobilný odkladací spoločník

Zaujíma vás, v čom sa líši konferenčný stolík od príručného? Rozdiel je v ich veľkosti. Odkladacie stolíky sa stávajú užšou, častokrát vyššou verziou odkladacej plochy konferenčného stolíka. Moderné i menšie obývačky už prišli na chuť viacerým menším stolíkom namiesto trendu jedného väčšieho konferenčného stola. Je to dané jednak minimalistickým štýlom života a požiadavkami na obytný priestor, a súčasne aj trendom interiérov, ktoré si vyžadujú nahradiť jeden solitérny prvok viacerými menšími, výškovo odlišnými zložkami. Ich výhodou je neobmedzená využiteľnosť, praktická skladovateľnosť a presúvateľnosť. Tak sa usporiadané stolíky v strede obývačky ľahko „roztrúsia“, a zatiaľ čo jeden poslúži ako odkladací stolík pri sedačke, druhý dokáže obsluhovať vašich hostí či nahradí podstavec pod kvetináče a dekorácie.

Keďže príručné stolíky majú zväčša menší rozmer odkladacej plochy, mali by ste sa pri nich zamerať na ich priemer. Práve ten rozhoduje o tom, čo naň budete môcť položiť. Kým pre bežný kvetináč postačí stolík s priemerom 30 cm, šálka kávy či časopis vyžadujú aspoň 40 cm. Ak chcete príručný stolík využiť pri obsluhe hostí, priemer dosky by mal mať aspoň 60 cm, aby sa naň zmestili nápoje s občerstvením.

Materiál, ktorý veľa napovie

Drevo si aj po rokoch drží prím v obľúbenosti materiálov. Môže za to najmä teplý dojem, ktorý umocňuje jeho naturálny charakter, ako aj vždy aktuálna väzba človeka s prírodou. Popri masívnom dreve, ktoré sa vyznačuje dlhou životnosťou, sa konferenčné i príručné stolíky vyrábajú aj z laminovaných drevovláknitých dosiek potiahnutých PVC fóliou. Ich pridanou hodnotou je nižšia cena, matné i lesklé prevedenie a povrchová štruktúra pripomínajúca drevo.

Príručný stolík materiál drevo meď terazzo

Moderná obývačka si však rada dopraje aj sklené, plastové či kovové konferenčné stolíky. Tie sa však z hľadiska náročnosti údržby neodporúčajú do domácností s malými deťmi. Lesklý plast aj sklo sú totiž „vďačným“ objektom, na ktorom vyniknú šmuhy a odtlačky prstov i rúk. Na druhej strane sú sklené stolíky vhodné do malých priestorov. Tie dokážu opticky zväčšiť aj zosvetliť. Kovové konferenčné stolíky vynikajú svojou pevnosťou, stabilitou a trvácnosťou. Sú dostupné v matnom aj lesklom prevedení a dobre sa kombinujú s iným materiálom.

Dôležitosť súladu so životným štýlom

Ak vyberáte stolík do obývačky, nemali by ste zabúdať ani na životný štýl vašej rodiny. Ak sa radi zdržiavate v obývačke, kde sa hromadí množstvo rozčítaných kníh, hračiek či ovládačov, neváhajte siahnuť po konferenčnom stolíku s úložným priestorom či zásuvkou. Navyše, niektoré modely umožňujú uložiť veci priamo do stolíka zodvihnutím vrchnej dosky či disponujú bočným odkladacím priestorom na časopisy.

Dizajnový príručný stolík do obývačky

Ak sa často hrávate stolové hry, alebo sa vaša obývacia izba stáva priestorom pre šantenie s deťmi a  konferenčný stolík potrebujete často odsúvať, zamyslite sa nad výberom stolíka na kolieskach. Tie vám uľahčia manipuláciu a vďaka možnosti ich zaistenia sa môžete spoľahnúť, že stolík po zasunutí na pôvodné miesto ostane pevne zabezpečený.

Variabilita sveta konferenčných a príručných stolíkov nepozná hranice. Je len na vás, či sa novým obľúbencom vašej obývačky stane jednoduchá kombinácia tvarov a materiálov, alebo uprednostníte náročné a premyslené riešenia, ktoré vás vďaka svojej nadčasovosti tak rýchlo neunavia. Výšková variabilita jednotlivých stolíkov vám zároveň poskytne slobodu pri kombinácii s dominantami vášho interiéru a umožní vám rozhodnúť sa, kde a kedy si tieto komponenty presuniete, aby slúžili vašim požiadavkám.


Páčil sa Vám náš článok?
Neváhajte ho zdielať so svojimi priateľmi.

Z našej ponuky

Teulat Cep okruhlý stolík do obývačky
617 €
Zuiver Cupid stolíky do obývačky
299 €
Zuiver Oak Tray stolík do obývačky
289 €
Zuiver Marble Power mramorové stolíky do obývačky
489 €
Teulat Nix konferenčný stolík
385 €
WL-Living Fabio stôl do obývačky
189 €
Dutchbone Boli kovové stolíky do obývačky
279 €
Teulat Arista konferenčný stolík do obývačky
332 €

Inšpirujte sa

Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Ako si vybrat?
Komoda do spálne: architekti radia s výberom
Písací stôl – ako si vybrať?
Ako si vybrat?
Písací stôl – ako si vybrať?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Ako si vybrat?
Stoličky do kuchyne: poradíme vám, ako si vybrať
Controller: 0.11524415016174 | Run time: 0.12503409385681